Wydarzenia
Relacja z Dnia Otwartego GSF
Relacja z Dnia Otwartego GSF

W samo południe uroczyście rozpoczął się Dzień Otwarty Gdyńskiej Szkoły Filmowej, z udziałem Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka i Wiceprezydent Katarzyny Gruszeckiej-Spychały. Mieszkańców Gdyni i Trójmiasta do gdyńskiej Filmówki zaprosił, wraz ze studentami, dyrektor Leszek Kopeć.

W sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego odbywały się spotkania z Mistrzami – Katarzyną Figurą, Juliuszem Machulskim, Janem Nowickim i Jackiem Bławutem – a także absolwentami Gdyńskiej Szkoły Filmowej, których filmy trafiły do Cannes, Elżbietą Benkowską i Grzegorzem Mołdą.

W dwóch pozostałych salach kinowych do późnego wieczora prezentowano filmy absolwentów dwóch pierwszych roczników GSF, łącznie aż kilkanaście tytułów. Na dużym ekranie pojawiły się także wybrane kultowe filmy gwiazd: „Killer” i „Kingsajz” w reż. Juliusza Machulskiego i z udziałem Katarzyny Figury, „Jeszcze nie wieczór” w reż. Jacka Bławuta oraz „Wielki Szu” w reż. Sylwestra Chęcińskiego z Janem Nowickim w roli tytułowej.

Każdy mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie na czerwonym dywanie ze statuetką Złotych Lwów Gdyńskich, najbardziej prestiżową nagrodą Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Nie brakowało też chętnych, by poddać się charakteryzacji do filmu grozy. Można było zobaczyć, jak powstają rekwizyty filmowe, spróbować swoich sił w dubbingu, a także wziąć udział w aktorskim castingu w studiu filmowym.

Na zielonym Placu Grunwaldzkim obok Gdyńskiego Centrum Filmowego przez cały dzień pracowała ekipa filmowa pod okiem Elżbiety Benkowskiej i Grzegorza Mołdy. Za kamerą zasiąść mogli nawet najmłodsi miłośnicy kina, a na planie powstawały sceny w stylu lat 30. Partnerem pleneru filmowego było gdyńskie Studio Panika.

Studenci gdyńskiej Filmówki zaprosili gdynian do swoich pracowni, gdzie prezentowali pierwsze autorskie etiudy filmowe i fotografie wykonane podczas nauki w GSF. Opowiadali o tym, jak wyglądają studia na wydziale reżyserii w Gdyni i dzielili się swoimi artystycznymi planami.

DO2.jpg

DO5.jpg

DO12.jpg

DO11.jpg

DO9.jpg

DO15.jpg

DO14.jpg

DO21.jpg

DO20.jpg

DO19.jpg

DO8.jpg

DO27.jpg

DO34.jpg

DO31.jpg

DO32.jpg

DO29.jpg

DO35.jpg

DO7.jpg

DO43.jpg

DO44.jpg

DO40.jpg

Gdyńska Szkoła Filmowa powstała w styczniu 2010 roku z inicjatywy Wojciecha Szczurka – Prezydenta Miasta Gdyni, Leszka Kopcia – Dyrektora Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Roberta Glińskiego – reżysera i scenarzysty oraz Jerzego Radosa – pomysłodawcy i realizatora Pomorskich Warsztatów Filmowych. GSF jako pierwsza szkoła filmowa w Polsce Północnej prowadzi dwuletnią naukę na Wydziale Reżyserskim. Jeden semestr obejmuje do 700 godzin zajęć. Rekrutacja odbywa się co dwa lata. W budynku Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim gdyńska Filmówka działa od lipca 2015 roku.

Fot. Anna Rezulak

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola