Wydarzenia
PRZEŻYĆ. Premiera w Kinie Studyjnym GCF
PRZEŻYĆ. Premiera w Kinie Studyjnym GCF

Animowana opowieść o uciekającym przed wojną afgańskim chłopcu, film PRZEŻYĆ (oryginalny tytuł „Flee”), w repertuarze Kina Studyjnego GCF od 18 marca 2022 roku. Film Jonasa Pohera Rasmussena to zdobył już wiele prestiżowych nagród, serca widzów na całym świecie oraz historyczne trzy nominacje do Oscara, w kategoriach: Najlepszy film międzynarodowy, Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny oraz Najlepszy pełnometrażowy film animowany. 

Film za pomocą animacji (co pozwala zachować bohaterowi anonimowość) przedstawia historię Amina, który jako nastolatek musiał opuścić  rodzinny Afganistan. Jego opowieść stanowi wzruszający obraz losu uciekającej przed wojną jednostki i zwraca uwagę, jak złożone i długotrwałe skutki pociąga za sobą doświadczenie przymusowej migracji. „Przeżyć” to również historia o samopoznaniu i pełnym niepewności dorastaniu jako osoba uchodźcza. Choć wzruszająca, jest to również opowieść, która daje nadzieję oraz pozwala lepiej zrozumieć rzeczywistość uchodźców i uchodźczyń, motywując do działania na rzecz inicjatyw niosących im wsparcie.

„Im głębiej wchodził w traumatyczne sytuacje, tym więcej pamiętał konkretnych detali z przeszłości. Na przestrzeni trzech-czterech lat zrobiliśmy wspólnie kilkanaście wywiadów, z których każdy był efektem wstępnej trzydniowej sesji, podczas której Amin wyrzucał z siebie kolejne elementy własnej historii, często nie szczędząc drastycznych szczegółów i rozdzierających scen. To w dużej mierze jego zasługa, że daliśmy radę zrobić ten film. Gdy ukończyłem scenariusz, czytał go, obejrzał wstępny montaż zrobiony na podstawie scenariusza, jednocześnie śledził ewolucję stylu wizualnego. Figuruje jako scenarzysta filmu, bo to jego własna historia opowiadana jego własnym głosem” – mówi o procesie tworzenia filmu reżyser Jonas Poher Rasmussen.

źródło: Millennium Docs Against Gravity

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola