Wydarzenia
Przeprowadzka na Plac Grunwaldzki
Przeprowadzka na Plac Grunwaldzki

W gmachu Gdyńskiego Centrum Filmowego przy Placu Grunwaldzkim 2 swoje miejsce znajdą nie tylko studenci i wykładowcy. Przez cały rok będzie ono otwarte dla każdego – mieszkańców Gdyni, regionu oraz turystów – kto interesuje się dobrym kinem.

Gdyńska Szkoła Filmowa opuściła swoją dotychczasową siedzibę, przy ulicy Wrocławskiej w Orłowie. To właśnie tam studenci uczyli się sztuki filmowej pod okiem reżyserów, scenarzystów, operatorów, montażystów, aktorów, producentów filmowych i historyków kina.

Nowy, trzypiętrowy budynek, którego budowa ruszyła wiosną ubiegłego roku, jest już gotowy. Na powierzchni 3400 metrów kwadratowych pomieści między innymi sale wykładowe oraz przeznaczone do zajęć praktycznych, w tym studio dźwiękowe, pracownie fotograficzne i montażowe. Do dyspozycji słuchaczy GSF będą również biblioteka i filmoteka. Ale nie tylko na nich czeka gmach przy Placu Grunwaldzkim 2.

Każdy, kto ceni wartościowe kino, będzie mógł u nas zobaczyć filmy, jakich nie pokazuje się gdzie indziej. A także spotkać cenionych aktorów i twórców filmowych, wziąć udział w warsztatach praktycznych czy obejrzeć ciekawą wystawę fotografii. A po filmie czy zajęciach spotkać się z przyjaciółmi w restauracji lub kawiarni filmowej – zapowiada Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. – W samym sercu Gdyni, wokół naszej szkoły, stworzymy wielofunkcyjny ośrodek kultury, ważne miejsce edukacji filmowej i audiowizualnej w Polsce. W wydarzeniach, festiwalach i zajęciach, jakie zaplanowaliśmy tylko do końca tego roku, może wziąć udział nawet 30 tysięcy osób – dodaje Leszek Kopeć.

Kulminacją tego, co dzieje się w Gdyni wokół filmu, od lat jest Gdyński Festiwal Filmowy. Do miasta przyciąga największe gwiazdy kina. Jubileuszowa, czterdziesta edycja rozpocznie się w poniedziałek, 14 września. Część projekcji konkursowych, spotkań z twórcami oraz konferencji prasowych znajdzie swoje miejsce w Gdyńskim Centrum Filmowym. W nowym budynku już działa centrum dowodzenia całej imprezy, czyli biuro festiwalowe. W restauracji powstanie klub festiwalowy.

Festiwal to jednak nie wszystko. W kalendarzu wydarzeń, jakie wypełnią Gdyńskie Centrum Filmowe, są otwarte spotkania z twórcami, reżyserami i aktorami, dyskusje i warsztaty. W zajęciach praktycznych dotyczących powstawania filmu będą uczestniczyć uczniowie wybranych gimnazjów i liceów z Gdyni i regionu. Galeria fotograficzna co miesiąc zaprosi na nową wystawę.

Uroczyste otwarcie Gdyńskiego Centrum Filmowego zaplanowano na niedzielę, 13 września 2015 roku. Tego dnia na mieszkańców Gdyni czeka wiele atrakcji związanych z kinem, zarówno w nowej siedzibie, jak i na zielonym placu obok niej – między innymi koncerty jazzowe oraz pokazy charakteryzacji filmowej i efektów specjalnych.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola