Wydarzenia
Pierwsze wrześniowe premiery filmowe i wyjątkowy poranek dla dzieci
Pierwsze wrześniowe premiery filmowe i wyjątkowy poranek dla dzieci

Na sobotę, 5 września 2020,  zapraszają „Przyjaciele Treflika”: będzie to wyjątkowy poranek filmowy dla dzieci, również tych ze szczególnymi potrzebami. W środę rusza największy festiwal kina dokumentalnego, Millennium Docs Against Gravity.

„Daleko od Reykjavíku” , nowy komediodramat twórcy filmu „Barany. Islandzka opowieść”, ponownie rozgrywa się w pejzażach Islandii. Akcja koncentruje się wokół wiejskiego życia, którego rutyną wstrząsają nieoczekiwane zdarzenia, a w ich centrum znajdzie się – do tej pory łagodna i pokorna – Inga. Kiedy z jej życia niespodziewanie zniknie mąż, a bohaterka od kryje jego tajemnice, smutek zamieni się w gniew skierowany przeciwko lokalnej wspólnocie. Po raz pierwszy w życiu Inga zaprotestuje i stanie do samotnej walki. Niczym islandzka Erin Brockovich, Inga rusza na wojnę z patologiczną korporacją i zastraszonymi sąsiadami, którzy wybierają milczenie…

W repertuarze od 4 września jest też nagradzany na międzynarodowych festiwalach film „Najgorsze wiersze świata”, lekka opowieść o ciężkich problemach, czyli o tym, jak – i czy w ogóle da się – zbudować trwałą i głęboką relację. Życie 33-letniego Tamása w jednej chwili staje na głowie. Rzuca go dziewczyna, a w efekcie mężczyzna postanawia zamienić Paryż na rodzinny Budapeszt. Powrót w dobrze znane mu rejony ma pomóc zapomnieć o nieszczęśliwej miłości. Węgierski reżyser Gábor Reisz jest tu też scenarzystą i aktorem. Tworzy uniwersalną opowieść o świecie, w którym ludzie nie potrafią budować trwałych i głębokich relacji. Nie stroni przy tym od humoru, ironii czy absurdu.

„Przyjaciele Treflika” to nowy cykl poranków filmowych w Gdyńskim Centrum Filmowym, dostosowanych do różnych dziecięcych potrzeb. W sobotę, 5 września, o godzinie 10.00 w trzech salach kinowych równocześnie będzie można zobaczyć te same odcinki polskiej serii animowanej „Rodzina Treflików”, ale w trzech odmiennych formułach: klasycznego seansu filmowego, pokazu w Kinie Przyjaznym Sensorycznie oraz projekcji uzupełnionej o tłumaczenie w języku migowym. Kino Przyjazne Sensorycznie to pokazy filmowe dedykowane dzieciom ze spektrum autyzmu. W sali kinowej światło jest nie do końca wygaszone, a dźwięk przyciszony. Widzowie mogą przemieszczać się po sali.

Gdyńska edycja Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu kina dokumentalnego w Polsce, odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym w dniach 9-18 września. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 13 filmów. W całym programie jest ponad 70 filmów, które wzbudzają emocje i zmuszają do refleksji nad otaczającą nas rzeczywistością. Są wśród nich cenione w świecie filmy dokumentalne o ekologii, społeczeństwie, modzie czy polityce, ale także opowiadające o wyjątkowych postaciach ze świata sztuki. Zaplanowano także spotkania z reżyserami i bohaterami – na żywo i w wersji on line, debaty i rozmowy, warsztaty oraz Rodzinna Akademia Dokumentalna. Trwa sprzedaż biletów na festiwalowe seanse.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF są też między innymi filmy: „Tenet”, „Włoskie wakacje”, „Arab Blues”, „Zieja”. Szczegóły oraz możliwość zakupu biletu on line na stronie: www.gcf.org.pl. Kino działa w reżimie sanitarnym, zgodnie z którym w sprzedaży dostępna jest połowa miejsc na widowni, w każdej z trzech sal kinowych – Warszawie, Goplanie i Morskim Oku. Dzięki temu widzowie mogą zachować bezpieczny dystans. Wszystkich obowiązuje konieczność dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczek.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola