Wydarzenia
Piąta gdyńska edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity
Piąta gdyńska edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity

Jury przyznało Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni i 15 000 zł najlepszemu filmowi z nominowanych do Konkursu Głównego o Nagrodę Banku Millennium. Uzasadnienie:

Twórcy nagrodzonego obrazu, wykorzystali w mistrzowski sposób język filmu i środki, jakie oferuje sztuka filmowa. Jednocześnie jednak, nie tylko piękno poszczeg ó lnych ujęć sprawił o, że jurorzy zdecydowali się przyznać nagrodę – zdecydował o tym także bolesny autentyzm filmu.

Przez sto siedem minut widzowie wstrzymują oddechy, ściskają pięści, napinają mięśnie a po wyjściu z kina zastanawiają się, czy straszliwa krzywda, która spotyka ludzi LGBT+ w Czeczenii, może rozlać się na inne kraje Europy. Emocje, które budzi dzieło, otwierają widzom oczy na nieszczęście dziejące się tu i teraz, kilka godzin lotem na wschód od Polski. Autorzy nagrodzonego dzieła zostali docenieni przez jurorów za odwagę zabrania widzów tam, skąd prześladowani uciekają. I za troskę o tych, których demoniczna ideologia po cichu eksterminuje.

Film „Witamy w Czeczenii”, opowiada nam jednocześnie historię uniwersalną. Jej przesłanie, sformułował już na początku naszej ery Seneka Młodszy. Brzmi ono: HOMO RES SACRA HOMINI czyli CZŁOWIEK DLA CZŁ OWIEKA ŚWIĘTOŚCIĄ.


Statuetkę w imieniu reżysera odebrał z rąk wiceprezydentów miasta Micha ła Gucia i Bartosza Bartoszewicza prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób LGBT+ Tolerado, Jacek Jasionek. Dziękując za werdykt, powiedział:

W Rosji pierwszą strefę wolną od propagandy homoseksualnej wprowadzono w Riazaniu w 2006 roku. Potem takie regulacje przyjęto w wielu miastach i regionach, w 2012 w Petersburgu, a 2013 roku wprowadzono na terenie całej Federacji Rosyjskiej. Cztery lata później, od 2017 roku, w Czeczeni, osoby LGBT są porywane z ulicy, torturowane przez służby państwowe, giną w niewyjaśnionych okolicznościach. Organy władzy nie ścigają sprawców przestępstw i zbrodni wobec osób LGBT.

W Polsce mamy już strefy wolne od LGBT – jedna trzecia Polski jest taką strefą. Właśnie zgłoszono do Sejmu obywatelski projekt ustawy pod tytułem Stop LGBT zakazujący propagandy LGBT na zgromadzeniach publicznych. Niektóre sytuacje przedstawione w tym filmie są już udziałem osób LGBT w Polsce. Opluwanie, popychanie, bicie, obcinanie kolorowych włosów czy cięcie, zrywanie kolorowych ubrań, gwałty, ciężkie pobicia aż do zabójstw z powodu homofobii.

Prezydent Czeczeni Kadyrow mówi „osoby LGBT to podludzie”. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda mówi „LGBT to nie ludzie”. Dziękuję wysokiemu jury na nagrodę dla twórców Witamy w Czeczeni. Może dzięki nagrodzie więcej osób usłyszy o tym filmie i zechce go zobaczyć. I może film ten przyczyni się do zatrzymaniu narastania nienawiści wobec osób LGBT w naszym kraju. Życzę nam Wszystkim, żeby Czeczenia nie stała się w Polsce.

W Gdyni wręczono również Nagrodę Czytelników „Co Jest Grane 24” dla Yann Arthus-Bertranda i Anastasii Mikovej za film KOBIETA. Widzowie festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu wskazali za pomocą kart do głosowania na swój ulubiony film spośród 10 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy. Reżyserzy zwycięskiego filmu otrzymali statuetkę oraz 1000 euro.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity w Gdyni trwa do piątku 18 września. W części kinowej Festiwalu w Gdyni uczestniczyło ponad 6500 widzów. We wszystkich siedmiu festiwalowych miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie na seanse kina dokumentalnego i wydarzenia towarzyszące wybrało się 65.000 widzów. Pomimo trudnych tegorocznych warunków, przeniesienia festiwalu z maja na wrzesień oraz ograniczenia pojemności sal kinowych do 50 procent, widzowie odważnie ruszyli do kin, żeby cieszyć się najlepszymi filmami dokumentalnymi z całego świata.

To jednak nie koniec Festiwalu – część online odbędzie się od 19 września do 4 października. Na stronie mdag.pl widzowi będą mogli oglądać ponad 100 tytułów z tegorocznego programu. W social mediach Festiwalu odbędą się spotkania z twórcami, dyskusje, warsztaty, a twórcy przygotowali specjalne zapowiedzi do filmów.

20200917-DSC07206.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola