Wydarzenia
NAJLEPSZE Z NAJGORSZYCH. „The room”
NAJLEPSZE Z NAJGORSZYCH. „The room”

Filmy Najlepsze z Najgorszych po raz pierwszy w Gdyni! Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na cykliczne pokazy przedstawiające opus magnum kina klasy B. Na początek: „The Room” już 19 czerwca 2022 roku o godzinie 18.00.

Historia kryształowo dobrego, przystojnego, zabawnego i uczciwego bankiera, który zostaje zdradzony przez narzeczoną i przyjaciela. Amerykańskie media pisały, że to „Obywatel Kane kina klasy B”. Jeden z absolutnie najgorszych filmów świata, antyarcydzieło, wzorcowy, wielopoziomowy przykład tego jak nie robić filmów. Kultowy film i tak zły, że aż dobry.

Tommy Wiseau jest odtwórcą jednej z głównych ról, reżyserem, scenarzystą i producentem filmu. Dla „The Room” był także założycielem firmy produkcyjnej, prezesem, dyrektorem wykonawczym, działem prawniczym, menedżerem marki i wszystkim kogo tylko można sobie wyobrazić.

Tommy Wiseau, który przez lata ukrywał swoje pochodzenie, choć wszystko wskazuje na to, że naprawdę nazywa się Tomasz Wieczorkiewicz i pochodzi z Poznania, bardzo chciał być pionierem i stworzyć coś wyjątkowego, nie posiadał jednak żadnej wiedzy o kręceniu filmów, nie był też szczególnie otwarty na uwagi bardziej doświadczonych osób. Między innymi z tego powodu „The Room” to pierwszy i prawdopodobnie wciąż jedyny film na świecie, który nakręcono jednocześnie na taśmie 35 mm oraz kamerze HD, co wymagało dwóch różnych oświetleń na planie i dwóch ekip.

Budżet filmu to 6 mln dolarów, czego jednak zupełnie nie widać. Początkowo „The Room” zaliczył siermiężną klapę frekwencyjną, ale z czasem wśród fanów kina klasy B i entuzjastów „guilty pleasure” stał się kultowy, obecnie znany jest na całym świecie.

Przed filmem zapraszamy na prelekcję Moniki Stolat – szefowej cyklu Filmy Najlepsze z Najgorszych i dyrektorki międzynarodowego festiwalu nowego kina gatunkowego, fantastyki, horroru i bezkompromisowego kina artystycznego – Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival.

 

reżyseria: Tommy Wiseau

występują: Tommy Wiseau, Dan Janjigian, Greg Sestero, Carolyn Minnott, Philip Haldiman

dramat / USA / 2003

1h 39 minut

Film zostanie pokazany w wersji oryginalnej.

CZYM SĄ FILMY NAJLEPSZE Z NAJGORSZYCH?

To pokazy różnorodnego kina klasy B, od starych, amerykańskich filmów science fiction z kosmitami i latającymi spodkami wiszącymi na sznurkach, przez przebojowe kino akcji lat 80. z nieskazitelnymi bohaterami w ortalionowych dresach, po horrory z gumowymi potworami.

Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, nielogiczna fabuła a także zaangażowanie i pasja autorów to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej, które prezentowane są na przeglądzie. Filmy Najlepsze z Najgorszych rozbudzają wśród widzów miłość do kina klasy B od 2015 roku. Dotychczas odbyło się około 150 seansów i wydarzeń w ramach przeglądu. Więcej: www.najlepszeznajgorszych.pl

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola