Wydarzenia
NAJLEPSZE Z NAJGORSZYCH: PLAN 9 Z KOSMOSU
NAJLEPSZE Z NAJGORSZYCH: PLAN 9 Z KOSMOSU

Zapraszamy na halloweenową odsłonę cyklu NAJLEPSZE Z NAJGORSZYCH. Tym razem szykujemy prawdziwy klasyk, „dzieło” Eda Wooda, okrzykniętego najgorszym reżyserem w historii kinematografii. 31 października (poniedziałek) o 18:00 zagramy dla Was PLAN 9 Z KOSMOSU!

Ziemianie są o krok od wynalezienia bomby solarnej, wyjątkowo groźnej broni, która może zniszczyć Słońce i w konsekwencji cały wszechświat. Zaniepokojeni tym faktem kosmici podejmują próbę kontaktu z rządem USA. Gdy ich ostrzeżenia nie przynoszą rezultatu, zaczynają ożywiać umarłych i przechodzą do krwawego Planu 9.
Nieporadne aktorstwo, sklecona na szybko scenografia, kostiumy z innej epoki, efekty specjalne w postaci talerzy na sznurkach, koślawy scenariusz, nazbyt kreatywny rezyser oraz martwy Bela Lugosi, który odszedł z planu i tego świata już na początku zdjęć… Film powstał w 4 dni i uznany został za „najgorszą produkcję wszech czasów”, a Eda Wood’a okrzyknięto „najgorszym reżyserem w dziejach”. Czy słusznie? Nie da się ukryć, że pomimo swoich wątpliwej jakości dokonań kinematograficznych, postać Eda Wooda stała się obiektem wielu analiz, a film na podstawie jego życiorysu nakręcił sam Tim Burton.

reż. Edward D. Wood
horror, s-f / USA / 1959 /
1 h 19 min

Czym są Najlepsze z Najgorszych?
To pokazy różnorodnego kina klasy B, od starych, amerykańskich filmów s-f z kosmitami i latającymi spodkami wiszącymi na sznurkach, przez przebojowe kino akcji lat 80. z nieskazitelnymi bohaterami w ortalionowych dresach, po horrory z gumowymi potworami. Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, nielogiczna fabuła a także zaangażowanie i pasja autorów to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej, które prezentowane są na przeglądzie. Filmy Najlepsze z Najgorszych rozbudzają wśród widzów miłość do kina klasy B od 2015 roku. Dotychczas odbyło się około 150 seansów i wydarzeń w ramach przeglądu.

Więcej: www.najlepszeznajgorszych.pl.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola