Wydarzenia
Medal Eugeniusza Kwiatkowskiego i tytuł „Osobowości Roku 2016” dla Leszka Kopcia
Medal Eugeniusza Kwiatkowskiego i tytuł „Osobowości Roku 2016” dla Leszka Kopcia

O nadaniu Leszkowi Kopciowi Medalu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za „wybitne zasługi dla Gdyni” radni zdecydowali podczas pierwszej w 2017 roku sesji Rady Miasta Gdyni 1 lutego. 

W uzasadnieniu wyróżnienia podano, że „dzięki działaniom Leszka Kopcia Gdynia zyskuje uznanie na arenie krajowej i międzynarodowej jako miejsce sprzyjające i promujące film. Współtwórca i dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej, wieloletni dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni, Prezes Zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Producent, przedsiębiorca, wydawca. A także: redaktor literackiego pisma studenckiego Litteraria”, autor powieści „Kredowe koło”oraz opowiadań i recenzji publikowanych w polskich czasopismach, współpracownik kuriera czytelniczego „Megaron”, Dyrektor Neptun Filmu, a następnie Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Od 2005 do 2010 Dyrektor Centrum Kultury w Gdyni.”

Od 2015 roku Leszek Kopeć kieruje również nowo otwartym Gdyńskim Centrum Filmowym. Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego jest przyznawany od blisko ćwierćwiecza. Rada Miasta ustanowiła to wyróżnienie w 1993 roku. Stanowi ono wyraz szczególnego uznania za wybitne zasług dla rozwoju miasta i rozsławianie Gdyni w kraju i na świecie.

Leszek Kopeć otrzymał również tytuł „Osobowości Roku 2016” w kategorii Kultura w plebiscycie zorganizowanym przez redakcję „Dziennika Bałtyckiego”. Zdobywając blisko 1200 głosów, pokonał gdyńskich konkurentów i jako kandydat z Gdyni pretenduje do miana „Osobowości Pomorza”. 

Leszek Kopeć_41 FFG.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola