Wydarzenia
Kinowa Gdynia inspiruje Europę
Kinowa Gdynia inspiruje Europę

Dyskutowało o nich blisko 500 uczestników konferencji sieci Europa Cinemas w Lizbonie. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprezentowało własne działania, które z powodzeniem mogą inspirować innych, jak wykorzystywać film w edukacji i integracji wokół kina.

Świetnie przyjęta przez słuchaczy prezentacja Gdyńskiego Centrum Filmowego znalazła się wśród zaledwie kilku case studies – obok przykładów z Francji, Hiszpanii, Słowenii czy Wielkiej Brytanii – z którymi bliżej mogli zapoznać się uczestnicy konferencji Europa Cinemas.

Kilkudniowe spotkanie zakończyło się w niedzielę, 24 listopada, w stolicy Portugalii. Gdyńskie Centrum Filmowe reprezentowały: Kinga Plicht, Kierownik Kina Studyjnego GCF oraz Marta Drankiewicz z Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Nasze działania, takie jak poranki filmowe i warsztaty dla dzieci, zajęcia z dubbingu czy filmowe ferie, wzbudziły duże zainteresowanie. Doceniono sposób, w jaki na co dzień wykorzystujemy fakt, że w tym samym miejscu, w którym prowadzimy kino studyjne, mieści się też szkoła filmowa i odbywają się festiwale filmowe. Traktujemy kino jako przestrzeń spotkania i integracji, oferując wartość dodaną wykraczającą poza doświadczenie czysto filmowe. A taki model działania doskonale wpisuje się w filozofię Europa Cinemas – mówi Kinga Plicht z Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Europa Cinemas to partnerska sieć współpracy, która działa od 1992 roku. Od początku zabiega o wzrost oglądalności europejskich filmów w kinach oraz o rozwój innowacyjnych kinowych propozycji adresowanych do młodej widowni. Zrzeszając kina w ramach programu Unii Europejskiej „Media”, obejmuje już ponad 1230 kin działających w 750 miastach, w przeszło 43 krajach. Daje to łącznie ponad 3100 kinowych ekranów! Wśród nich od 2017 roku są również te gdyńskie: w salach kinowych Warszawa, Goplana i Morskie Oko.

Aby być członkiem Europa Cinemas, trzeba spełnić określone wymogi programowe, a także dotyczące na przykład liczby miejsc na widowni, rocznej liczby seansów oraz frekwencji. Kina zabiegające o partnerstwo muszą również zapewniać wysokie standardy w zakresie technicznego wyposażenia oraz bezpieczeństwa.

Gdyńskie dobre przykłady

Uważamy, że warto wychowywać własną widownię od jej najmłodszych lat, wprowadzając dzieci w rozmowy o filmie, oferując im zajęcia praktyczne związane z tą tematyką i pobudzając w nich chęć do spędzania czasu w kinie. Dlatego od początku działalności Gdyńskie Centrum Filmowe, otwarte w 2015 roku, ma w programie propozycje adresowane do dzieci i młodzieży. Wiele z nich udało się zrealizować na tak dużą skalę dzięki specyfice Gdyńskiego Centrum Filmowego: instytucji, która w jednym miejscu łączy trzysalowe kino z ośrodkiem profesjonalnej edukacji filmowej, czyli Gdyńską Szkołą Filmową – podkreśla Leszek Kopeć, Dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Bajka w Centrum to cykl poranków filmowych dla przedszkolaków i najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Na kinowym ekranie oglądają klasykę polskiej animacji dla dzieci i wartościowe współczesne produkcje. Po filmach dzieci są zapraszane do zabawy połączonej z edukacją, na przykład w warsztatach dubbingu, animacji poklatkowej czy zajęciach muzycznych.

Kino Przyjazne Sensorycznie to z kolei propozycja dla dzieci ze spektrum autyzmu. Raz w miesiącu odbywa się pokaz filmu z aktualnego repertuaru, z uwzględnieniem potrzeb osób które nie lubią zbyt dużego hałasu, mają trudności ze spokojnym siedzeniem w bezruchu przez dłuższy czas lub są wrażliwi wzrokowo.

W cyklu edukacyjnym Mistrzowie Kina, skierowanym do młodzieży ze szkół średnich, prezentowane są filmy, które wywarły istotny wpływ na europejską i światową kinematografię. Każdy pokaz poprzedza prelekcja poświęcona dorobkowi danego reżysera, w kontekście historycznym. Po filmie – jest czas na dyskusję.

Korzystając z potencjału ludzkiego oraz z profesjonalnego sprzętu, studia filmowego i sal wykładowych, jakimi dysponuje Gdyńska Szkoła Filmowa, organizowane są warsztaty dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Są to Lekcje Gdyńskiej Szkoły Filmowej, a także Warsztaty Filmoteki Szkolnej, realizowane we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym. Studenci, nie tylko z kierunków filmoznawczych, mogą rozwijać swoje umiejętności na Warsztatach Krytyki Filmowej i Nowomedialnej.

W 2019 roku Gdyńskie Centrum Filmowe po raz pierwszy, zimą i latem, zorganizowało dla dzieci w wieku od 9 do 12 lat tygodniowe turnusy KINOferii i KINOwakacji. Uczestnikom zapewniono zajęcia i całodzienną opiekę, w tym posiłki. Codziennie przed południem grupa uczestniczyła w pełnowymiarowym seansie filmowym. Resztę dnia wypełniały zajęcia kreatywne – w arsztaty filmowe, fotograficzne i aktorskie – prowadzone przez doskonałych praktyków. Wkrótce rozpoczną się zapisy na KINOferie 2020.

Gdyńskie Forum Wokół Kina

W Gdyni nie brakuje też okazji do wymiany doświadczeń w skali krajowej. Gdyńskie Centrum Filmowe wkrótce już po raz trzeci będzie gospodarzem Forum Wokół Kina, czyli ogólnopolskiego spotkania środowiska związanego z rozpowszechnianiem filmów.

Od 9 do 12 grudnia 2019 roku właśnie w Gdyni – podobnie jak dwa i cztery lata temu – o nowych trendach w branży, wyzwaniach rynku dystrybucyjnego i nadchodzących premierach filmowych będą rozmawiać właściciele i operatorzy kin tradycyjnych, studyjnych, multipleksów oraz dystrybutorów filmowych, agencji reklamowych i producentów w sprzętu kinowego. W grudniowym Forum weźmie udział około 450 osób.

Organizatorami 48. Forum Wokół Kina są: Stowarzyszenie „Kina Polskie” i Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek.

Więcej o 48.FWK TUTAJ

75422263_719748828507000_1722698523293515776_n.jpg

78049849_280139836217623_3415003976804859904_n.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola