Wydarzenia
Kilka tysięcy osób na premierze Gdyńskiego Centrum Filmowego
Kilka tysięcy osób na premierze Gdyńskiego Centrum Filmowego

– To ważny i oczekiwany moment. W przeddzień jubileuszowego, czterdziestego Festiwalu Filmowego w Gdyni otwieramy Gdyńskie Centrum Filmowe, miejsce, które zrodziły marzenia o tym, żeby największe święto polskiego kina na stałe, każdego dnia, zagościło w naszym mieście – mówił podczas oficjalnego otwarcia GCF prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. – Jestem głęboko przekonany, że Gdyńskie Centrum Filmowe będzie miejscem, które gdynianie pokochają – dodał Wojciech Szczurek.

Symboliczną wstęgę prezydent przeciął wspólnie m.in. z Agnieszką Odorowicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. – Władze Gdyni są specjalistami od zadań specjalnych. Kiedy parę lat temu prezydent zapowiedział, że pomiędzy jedną a drugą edycją Festiwalu Filmowego przebudowany będzie Teatr Muzyczny, wątpiłam, czy to się uda. Później podobnie było z siedzibą Gdyńskiego Centrum Filmowego, która powstała w zaledwie półtora roku. W Gdyni zdarzają się cuda – przyznała Agnieszka Odorowicz.

_Y2A5132.jpg

_Y2A5142.jpg

Władzom miasta za wsparcie przy realizacji inwestycji, a współpracownikom za zaangażowanie w przygotowania do otwarcia Gdyńskiego Centrum Filmowego, dziękował Leszek Kopeć, dyrektor Pomorskiej Fundacji Filmowej – Dla mnie osobiście jest to niezwykle ważny moment, bo z filmową Gdynią wiąże mnie już kilkanaście lat pracy przy Festiwalu Filmowym, a także w Szkole Filmowej. Razem będziemy rozwijać nowe miejsce spotkań z kinem, otwarte dla wszystkich, którzy chcą je poznawać coraz lepiej – podkreślił Leszek Kopeć.

Pokazy specjalne, premiery kinowe i kawa z gwiazdami

Mieszkańcy Gdyni tłumnie skorzystali z zaproszenia do Gdyńskiego Centrum Filmowego. Chętnie zwiedzali całą siedzibę, uczestniczyli w pokazach efektów specjalnych i charakteryzacji do filmów grozy. Zwycięzcy quizu filmowego spotkali się z gwiazdami i twórcami filmowymi: Bożeną Dykiel, Katarzyną Figurą, Grażyną Szapołowską, Jackiem Bławutem, Robertem Glińskim, Wojciechem Marczewskim i Maciejem Orłosiem. Rozmowy przebiegały w kameralnej atmosferze w Kawiarni Fabuła i Restauracji Vertigo, które otwarto w Gdyńskim Centrum Filmowym.

Na widowni trzech sal Kina Studyjnego GCF po raz pierwszy zasiedli widzowie. W Sali Warszawa obejrzeli filmy: „Klub Włóczykijów”, „Mustang”, „Chemia” i „Amy”. W sali Goplana pokazano „Kamienie na szaniec”, „Ucieczkę z Kina Wolność” i „Wirtualną wojną”, a po projekcjach z publicznością spotkali się reżyserzy: Robert Gliński, Wojciech Marczewski i Jacek Bławut. W sali Morskie Oko zaprezentowano najlepsze krótkometrażowe filmy studentów i absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

W Galerii GCF otwarto wystawę @IdaTheFilm, przygotowaną przez Muzeum Kinematografii w Łodzi. Kolekcja fotosów, zdjęć z planu, fragmentów scenariusza oraz inne materiały odsłaniają kulisy pracy nad filmem Pawła Pawlikowskiego, nagrodzonego Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Na miejscu działalność rozpoczęła również księgarnia, która oferuje wydawnictwa o tematyce filmowej.

Przy plenerowej scenie w muszli koncertowej na placu Grunwaldzkim przez cały dzień można było posłuchać muzyki i wypocząć na leżakach na trawie. Wystąpili: zespół Rama 111 z wokalistką Agnieszką Babicz, Irek Wojtczak the Bees’Knees, Olo Walicki z projektem Kaszebe 2, Tomasz Makowiecki oraz grupa Mitch & Mitch. Premierowy wieczór w Gdyńskim Centrum Filmowym zakończyła projekcja filmu „Rejs” w reżyserii Marka Piwowskiego.

_Y2A5486.jpg

_Y2A5512.jpg

_Y2A5309.jpg

_Y2A5318.jpg

Fot. Rafał Malko

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola