Wydarzenia
Jak żyć z bohaterem filmu? Rozmowa po filmie
Jak żyć z bohaterem filmu? Rozmowa po filmie

Festiwal MDAG i Gdyńskie Centrum Filmowe zapraszają do rozmowy pod hasłem „Jak żyć z bohaterem filmu?” po filmie KIEDYŚ BYLIŚMY DZIECIAKAMI reż. Eddie Martin. Środa, 18 maja 2022 roku, godzina 17.30. Partnerem wydarzenia jest Gdyńska Szkoła Filmowa.

Niskobudżetowy film „Dzieciaki”, pokazujący grupę nowojorskich nastolatków, którzy nadużywają narkotyków, jeżdżą na deskorolkach i uprawiają beztrosko seks, okazał się w 1995 roku światowym hitem. Jednak proces produkcji i spuścizna filmu pozostawiły niesmak i przyczyniły się do dramatów aktorów – naturszczyków, wykorzystanych przez twórców. Reżyser Larry Clark zwykł mówić o swoim filmie: „pokazuje prawdę, która może być szokująca”.

Reżyser filmu dokumentalnego, Eddie Martin, odpowiada na to z kolei: „Czyja jest ta prawda, którą widzimy na ekranie i czyim kosztem jest ona ukazana?” O etyce pracy i powinnościach reżysera filmu dokumentalnego wobec swoich bohaterów, szczególnie tych najmłodszych, opowie reżyser filmowy i członek naszego jury Maciej Cuske.

Gość:

Maciej Cuske – twórca filmów dokumentalnych, pokazywanych na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród. Tylko za ostatni swój film „Wieloryb z Lorino”, między innymi: Nagrodę Smakjam za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim na 17. Millennium Docs Against Gravity FF, Brązowy i Srebrny Lajkonik oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie czy Nagrodę Polskiej Akademii Filmowej „Orzeł” 2021.

Maciej Cuske jest ekspertem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członkiem Polskiej Akademii Filmowej. W 2020 r. był nominowany do Paszportu Polityki. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i za granicą. Jest wykładowcą m.in. Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Prowadzący:

Leszek Kopeć – dyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Producent, przedsiębiorca, wydawca. Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Prezes Zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola