Wydarzenia
ITALIA W CENTRUM | Osobliwości sycylijskie
ITALIA W CENTRUM | Osobliwości sycylijskie

Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe oraz Istituto Italiano di Cultura di Varsavia zapraszają na cykl Italia w Centrum!

 

To przegląd filmowy dla miłośników kinematografii włoskiej. A może nawet szerzej – sztuki i kultury Italii.

 

Zaprezentujemy starsze i nowsze filmy, takie, które na trwałe weszły do kanonu światowej klasyki i takie, które już lekko się przykurzyły, a jednak warte są przypomnienia.

 

Po każdej projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności oraz zaproszonego gościa – znawcy kina włoskiego. Być może nie każda będzie dotyczyła tylko tematyki filmu. Tak już bowiem bywa, że gdy zaczyna się mówić o Italii… trudno skończyć na jednym wątku.

 

Rok 1920. Wybitny włoski dramaturg Luigi Pirandello (Toni Servillo) wraca na rodzinną Sycylię, by wziąć udział w osiemdziesiątych urodzinach swojego mentora. Podróż powrotna niespodziewanie opóźnia się z uwagi na pogrzeb ukochanej niani bohatera. Pirandello nosi się z zamiarem napisania nowego utworu, ale boryka się z twórczym impasem. Przypadkiem trafia na Sebastiano i Onofrio, dwóch grabarzy, którzy prowadzą lokalną amatorską trupę teatralną, stanowiąc komediowy kontrapunkt dla poważnych tematów, jakim musi stawić czoła dramaturg. Pirandello jest wyraźnie zafascynowany tym, co widzi. Puszcza wodze fantazji, otwiera się na nowe pomysły, w efekcie czego stopniowo znajduje inspiracje dla swojego opus magnum, jakim okaże się dramat Sześć postaci w poszukiwaniu autora.

 
  • 16 kwietnia 2024, 18:00 (sala Warszawa)

 

 

Po filmie porozmawiamy o Sycylii z Panią Ewą Cichocką, autorką książek „Sycylia. Między niebem a morzem” oraz „Lampart w pomarańczach. Sycylijskie zapiski kulinarne”.

 

Bilety dostępne w kasie kina GCF lub na naszej STRONIE

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola