Wydarzenia
Głośnie polskie premiery filmowe
Głośnie polskie premiery filmowe

Obsypane nagrodami  w Gdyni filmy „Sweat” i „Ostatni Komers” to polskie premiery tego tygodnia w Gdyńskim Centrum Filmowym. Kino Studyjne GCF zaprasza również na… filmowe Święto Morza.

„Sweat” to laureat Nagrody Srebrne Lwy  na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a także nagród za reżyserię dla Magnusa von Horna oraz za role kobiece: pierwszoplanową (Magdalena Koleśnik) i drugoplanową (Aleksandra Konieczna). Jury doceniło także zdjęcia i montaż w filmie. „Sweat”  opowiada o trzech dniach z życia Sylwii Zając, influencerki i trenerki fitness, która dzięki popularności w mediach społecznościowych zyskała status celebrytki. W internecie ma setki tysięcy followersów, w realu otacza ją grupa lojalnych współpracowników, a na imprezach każdy próbuje do niej podejść i ją poznać. Jednak kiedy jest w domu i wyłącza telefon, zostaje zupełnie sama…

Akcja filmu „Ostatni Komers” w reżyserii Dawida Nickela, który w Gdyni wygrał Konkurs Filmów Mikrobudżetowych na 45. FPFF, rozgrywa się w ostatnim tygodniu szkoły w gimnazjum w mały miasteczku. W oczekiwaniu na imprezę (komers) grupa uczniów spędza czas na miejskim basenie. W ciągu kilku dni zasmakują zauroczeń, odrzucenia i pierwszych zawiedzionych nadziei.

Do Kina Studyjnego GCF można wybrać się również w ramach Święta Morza. W kameralnej sali kinowej „Morskie Oko” przez kolejne cztery wieczory – od 21 do 24 czerwca – prezentowany będzie specjalny repertuar złożony z filmów o tematyce związanej z morzem. Dwa dokumenty zostały zrealizowane przez trójmiejskiego reżysera Kryspina Plutę: „Kapitan” to opowieść o legendarnym żeglarzu, kapitanie Krzysztofie Baranowskim, „Optimista” jest historią ośmiolatka, który uczy się żeglowania w szkółce dla dzieci w gdyńskiej marinie.

Brytyjski dokument „Maiden” odsłania kulisy słynnego okołoziemskiego rejsu, w który wyprawiła się pierwsza kobieca załoga w ramach regat Whitbread. Kino Studyjne GCF przypomni też dwa filmy fabularne. „41 dni nadziei” to oparta na faktach opowieść o dramatycznym rejsie przez Pacyfik pary zakochanych młodych. „Miasto z morza” w reżyserii Andrzeja Kotkowskiego to z kolei filmowy ukłon w stronę Gdyni: akcja filmu osadzona jest w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a losy bohaterów filmu splatają się z dziejami budowy miasta i portu w Gdyni.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF są również filmy: „Tom i Jerry”, „Na rauszu”, „Minari”, „Paryskie tango”, „Spacer z Aniołami”, „W jak morderstwo”, „Geniusze”, „Najlepsze lata”, „Śniegu już nigdy nie będzie”, „Najlepsze lata”. Szczegóły i bilety na www.gcf.org.pl.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola