Wydarzenia
Gdyńskie Centrum Filmowe w Europa Cinemas
Gdyńskie Centrum Filmowe w Europa Cinemas

Więcej filmów europejskich w repertuarze kin, wzrost ich oglądalności oraz nowe kinowe propozycje adresowane do młodej widowni – między innymi o to zabiega Europa Cinemas. Organizacja działająca od 1992 roku, z siedzibą w Paryżu, zrzesza kina w ramach programu Unii Europejskiej „Media”.

Sieć tej partnerskiej współpracy obejmuje już ponad 1120 kin działających w 680 miastach, w przeszło 40 krajach. To łącznie ponad 2800 kinowych ekranów! Wśród nich są już również te z Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Aby zostać członkiem Europa Cinemas, trzeba spełnić określone wymogi dotyczące m.in. liczby miejsc na widowni, rocznej liczby seansów oraz frekwencji. Kina zabiegające o partnerstwo muszą również zapewniać standardy w zakresie technicznego wyposażenia oraz bezpieczeństwa. Liczą się także kryteria programowe. Gdyńskie Centrum Filmowe, działające od września 2015 roku, swoim charakterem doskonale wpisuje się w filozofię Europa Cinemas.

– Zdecydowanie stawiamy na kinematografię europejską, w tym polską. Od początku należymy do polskiej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, co pozwala nam wyświetlać wartościowe filmy artystyczne i studyjne. Aktywizujemy różne grupy wiekowe mieszkańców miasta. Mamy na przykład Akademię Dokumentalną dla Seniorów, a dla dzieci cykl poranków filmowych „Bajka w Centrum”. Oferujemy nie tylko kino, ale też udział w wystawach, spotkaniach z ciekawymi postaciami. Korzystamy z potencjału Gdyńskiej Szkoły Filmowej, organizując warsztaty prowadzone przez profesjonalistów – mówi Leszek Kopeć, dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego.

Udział w Europa Cinemas oznacza również możliwości pozyskiwania europejskiego wsparcia dla własnych działań, co może zwiększyć atrakcyjność Gdyńskiego Centrum Filmowego dla lokalnej społeczności. Partnerstwo to także szansa na promocję Gdyni za granicą.

Fakt zaproszenia nas do grona kin partnerskich Europa Cinemas to duży prestiż, ale i konkretne korzyści. Liczymy na wymianę doświadczeń. Chętnie rozbudujemy naszą ofertę, korzystając z rozwiązań, które już się sprawdziły gdzie indziej, i dopasowując je do naszej specyfiki – zapowiada Leszek Kopeć.

Europejskie Kino Miesiąca

Gdyńskie Centrum Filmowe, debiutujące w ramach Europa Cinemas, zaprezentowano w grudniu jako „Cinema of the Month” w serwisie internetowym organizacji. Materiał poświęcony GCF jest dostępny tutaj: LINK

Reprezentanci GCF znaleźli się również w gronie ponad 500 uczestników listopadowej konferencji zorganizowanej w Bukareszcie z okazji 25-lecia Europa Cinemas.

Wśród tematów, o jakich dyskutowano w stolicy Rumunii, były: rola kina w społecznościach lokalnych, film jako istotna forma sztuki w okresie przełomowych zmian na świecie oraz ewolucja kina niezależnego w erze cyfrowej. Szczególnie dużo uwagi poświęcono kinu jako przestrzeni społecznej, a także szeroko pojętej kulturze kina, która ma moc przekazywania wartości społecznych.

ECmedia-en-black [Converti].jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola