Wydarzenia
Gdyńskie Centrum Filmowe  Projektem Architektonicznym Roku w Polsce
Gdyńskie Centrum Filmowe Projektem Architektonicznym Roku w Polsce

O nagrodę Eurobuild Awards 2015 w kategorii Projekt Architektoniczny Roku ubiegały się obiekty komercyjne oraz użyteczności publicznej, oddane do użytku w okresie od października 2014 do września 2015 roku. W pierwszym etapie jurorzy, przedstawiciele rynku nieruchomości komercyjnych, wybrali trzy najlepsze projekty.

W finałowej trójce Gdyńskie Centrum Filmowe – zaprojektowane w gdyńskiej pracowni Arch-Deco i otwarte 13 września 2015 roku – znalazło się obok Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (pracownia Jems Architekci) oraz Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu (Kuryłowicz & Associates). Gdyński obiekt za najlepszy uznali uczestnicy uroczystej gali Eurobuild Awards w Warszawie, łącznie 900 osób, przedstawiciele branży nieruchomości komercyjnych.

– Moment wyboru zwycięzcy jest bardzo emocjonujący, ponieważ każdy uczestnik gali ma wpływ na ostateczne wyniki głosowania. Zgromadzona publiczność głosuje za pomocą pilotów. Bardzo cieszy nas uznanie osób, które dobrze znają rynek i wysokie wymagania, jakie stawiane są przed obiektami użyteczności publicznej. Sukces ten cieszy tym bardziej, że konkurencja była w tym roku bardzo mocna – mówi Zbigniew Reszka ze zwycięskiej pracowni Arch-Deco. – Jest to nagroda o tyle prestiżowa, że zauważają ją inwestorzy zagraniczni i media, przez co promuje Gdynię na arenie międzynarodowej – podkreśla Michał Baryżewski z Arch-Deco.

– Już pierwsze miesiące naszej działalności potwierdzają, że Gdyńskie Centrum Filmowe wpisało się w przestrzeń miasta i zostało świetnie przyjęte przez mieszkańców oraz osoby odwiedzające Gdynię – dodaje Leszek Kopeć, zarządzający Gdyńskim Centrum Filmowym. – Przez siedem dni w tygodniu wszyscy mogą tu korzystać z oferty trzysalowego Kina Studyjnego, kawiarni, restauracji, księgarni i galerii, a także przyjaznego otoczenia, które zachęca do spacerów i spotkań.

Gdyńskie Centrum Filmowe jest również siedzibą Gdyńskiej Szkoły Filmowej, co od początku miało wpływ na projekt architektoniczny obiektu. – W budynku znajdują się świetnie wyposażone sale wykładowe, montażowe, ćwiczeniowe i projekcyjne. Dzięki temu możemy stale poszerzać zakres działań filmowo-edukacyjnych w Gdyni i gościć kolejne grupy uczestników warsztatów filmowych, operatorskich czy scenariuszowych, zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież – mówi Jerzy Rados, wicedyrektor Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Nagrody Eurobuild Awards przyznano już po raz szósty. Celem konkursu jest wyłanianie najlepszych zrealizowanych projektów architektonicznych oraz firm działających na rynku budownictwa i nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Nagrody w kilkudziesięciu różnych kategoriach wręczono uroczyście w Warszawie 3 grudnia 2015 roku.

GDYNIA FILM CENTER (1).jpg

Fot. pracownia Arch-Deco

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola