Wydarzenia
Gdynia kocha film! Jaki był Gdyński Weekend Filmowy?
Gdynia kocha film! Jaki był Gdyński Weekend Filmowy?

Tysiąc widzów w sobotę, tysiąc dwieście w niedzielę w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego, a do tego warsztaty filmowe, zajęcia z animacji i spotkania z twórcami – podczas Gdyńskiego Weekendu Filmowego gdynianie wspólnie mogli świętować fakt przyznania Gdyni tytułu Miasta Filmu UNESCO. Ciąg dalszy nastąpi!

Promocyjna cena 6 złotych za bilet przyciągnęła wielu widzów: Kino Studyjne GCF  odnotowało 20 i 21 listopada 2021 roku najlepszą frekwencję od czasu wznowienia działalności po pandemicznej przerwie – w sobotę na seanse filmowe wybrało się 996 widzów, a w niedzielę aż 1225. Ponad setkę widzów przyjął kameralny Klub Filmowy działający w Muzeum Emigracji.

Wspólnie z partnerami z branży filmowej, Domem Filmowym i Stowarzyszeniem Kulturalnym Hamulec Bezpieczeństwa, zorganizowano warsztaty animacji poklatkowej i inne. Do swojej siedziby przy ulicy Gołębiej zaprosiło również Gdyńskie Centrum Animacji, producent nagradzanego na świecie serialu animowanego „Rodzina Treflików”. Z zaproszenia skorzystało około 150 osób. Na Placu Grunwaldzkim pojawili się przebierańcy: można było spotkać między innymi Marylin Monroe i Charliego Chaplina.

Podczas Gdyńskiego Weekendu Filmowego nie zabrakło też wydarzeń należących do flagowych projektów Gdyńskiego Centrum Filmowego. Najmłodsi widzowie spotkali się na poranku filmowym z cyklu Bajka w Centrum. Po premierowym pokazie filmu „Bo we mnie jest seks” na żywo w Kinie Studyjnym GCF odbyło się spotkanie z jego reżyserką, Katarzyną Klimkiewicz i odtwórczynią głównej roli, Marią Dębską. Przypomniano film z repertuaru festiwalu Millennium Docs Against Gravity „Ucieczka na Srebrny Glob” i zarejestrowaną rozmowę z reżyserem filmu, Kubą Mikurdą, oraz dokument z cyklu Sztuka w Centrum, poświęcony zbiorom malarstwa Galerii Uffizi we Florencji.

Wszystko to działo się z okazji przyznania Gdyni prestiżowego tytułu Miasta Filmu UNESCO. Fakt przynależności do ogólnoświatowej Sieci Miast Kreatywnych z jednej strony stanowi docenienie dotychczasowych osiągnięć miasta w dziedzinie filmu, a z drugiej – otwiera nowe możliwości, w tym dotyczące współpracy międzynarodowej (więcej informacji poniżej).

A co przed nami?

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na kolejne wydarzenia, podczas których można obcować ze sztuką filmową, jej twórcami i bohaterami. Już w piątek, 26 listopada, po premierowym pokazie filmu „Dziewczyny z Dubaju” w reżyserii Marii Sadowskiej odbędzie się spotkanie z aktorką, Katarzyną Figurą. Tego samego dnia można się wybrać również na pokazy filmów o tematyce biegowej: „Chasing The Breath” i „Runcamino”, po których odbędą się spotkania z twórcami, reżyserem Adrianem Dmochem oraz bohaterem filmu Robertem Celińskim.

Na niedzielę, 28 listopada, zaplanowano kolejny seans z cyklu Sztuka w Centrum: „Modigliani, portret odarty z legendy”. Z kolei już w grudniu rozpoczyna się nowy cykl KINOTEATR, prezentujący spektakle z legendarnej sceny National Theatre w Londynie na kinowym ekranie.

Rozpoczęły się też zapisy na Zimową Akademię Filmową, czyli półkolonie dla dzieci, zaplanowane na luty 2022 roku. W ofercie są dwa pięciodniowe turnusy, adresowane do dwóch grup wiekowych. Uczestników czekają filmowe zabawy, warsztaty na planie filmowym oraz spotkania z filmoznawcami.  Szczegóły na stronie www.gcf.org.pl.

Gdynia Miastem Filmu UNESCO – co to znaczy?

Zgodnie z decyzją UNESCO Creative Cities Network, którą ogłoszono w Paryżu 8 listopada 2021 roku,  wraz z Gdynią do Sieci Miast Kreatywnych dołączyło  48 miast z całego świata, w tym dwa również jako Miasta Filmu: Cannes (Francja) i Kluż-Napoka (Rumunia).

Starania Gdyni o przyjęcie do Sieci Miast Kreatywnych rozpoczęły się na początku 2021 roku i były popierane przez Polski Komitet do spraw UNESCO, Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz sieć Europa Cinemas. Koordynację prac związanych z przygotowaniem zgłoszenia powierzono Gdyńskiemu Centrum Filmowemu i Wydziałowi Kultury UM Gdynia.

Program Sieci Miast Kreatywnych (Creative Cities Network) jest rozwijany od 2004 roku, kiedy powołano go, by wspierać współpracę pomiędzy miastami i regionami, które opierają swój rozwój na różnych dziedzinach gospodarki kreatywnej, rozumianej jako czynnik zrównoważonego rozwoju. Przyłączając się do Sieci, miasta zobowiązują się do budowania międzynarodowego partnerstwa, dzielenia się najlepszymi praktykami i wzmacniania uczestnictwa mieszkańców w życiu kulturalnym.

UNESCO przyznaje tytuł miasta kreatywnego w siedmiu dziedzinach: literatura, muzyka, film, sztuki wizualne, design, rzemiosło i sztuka ludowa oraz gastronomia. Obecnie Sieć Miast Kreatywnych UNESCO zrzesza 295 miast z 90 krajów.

Przyznany Gdyni tytuł Miasta Filmu ma charakter prestiżowy i dzięki rozpoznawalnej na całym świecie marce miasta kreatywnego gwarantuje wzrost znaczenia miasta na arenie międzynarodowej. Tytuł to także impuls do dalszego rozwoju lokalnej gospodarki kreatywnej i wsparcia go w procesie nawiązywania współpracy zagranicznej.

Gdynia miastem filmu od dziesięcioleci

Dziedzina filmu to od dawna jeden z filarów miejskiej polityki kulturalnej. Obecna także w Strategii Rozwoju Miasta Gdyni 2030, jest stale wspierana przez Miasto. Działalność filmowa instytucji i organizacji pozarządowych opiera się w Gdyni na silnym i różnorodnym sektorze kreatywnym, skupiającym twórców, animatorów kultury i przedsiębiorstwa prywatne. Miasto oferuje bogaty program projektów i wydarzeń filmowych angażujących różne grupy odbiorców. Inwestuje także w infrastrukturę służącą edukacji filmowej i sektorowi kreatywnemu.

W mieście na co dzień działa Gdyńskie Centrum Filmowe, samorządowa instytucja kultury skupiona wokół sztuki kinematografii i edukacji filmowej. To nie tylko trzysalowe nowoczesne kino studyjne, ale też miejsce realizacji wielu filmowych inicjatyw w skali miasta i regionu oraz innowacyjnych projektów kulturotwórczych adresowanych do mieszkańców. W Centrum swoją siedzibę ma Gdyńska Szkoła Filmowa, jedyna na północy Polski szkoła kształcąca reżyserów filmowych, których filmy dyplomowe prezentowane są na największych festiwalach filmowych na świecie takich jak Cannes, Cottbus czy Busan.

Ponadto w dziedzinie edukacji filmowej działa w Gdyni wiele organizacji pozarządowych takich jak Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni, Dom Filmowy, Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa czy Fundacja Rozwoju Animacji Trefl, prowadząca Gdyńskie Centrum Animacji. Fundacje realizują projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży na wszystkich szczeblach kształcenia, jednak nie brakuje też inicjatyw dla dorosłych uczestników życia kulturalnego w mieście, takich jak: Pomorskie Warsztaty Filmowe, Warsztaty Kompozycji Muzyki Filmowej, projekt Kultura+Senior, Kino Letnie w Orłowie lub Klub Filmowy DKF Żyrafa.

Co istotne, w Gdyni od 1987 roku odbywa się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, coroczne święto polskiej kinematografii i najważniejszy w kraju konkursowy przegląd jej najnowszych osiągnięć. To kilkudniowe wydarzenie, ważne dla twórców filmowych, ale także otwarte na miasto i jej mieszkańców. Ponadto Gdynia jest jednym z miast gospodarzy największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce, Millenium Docs Against Gravity oraz takich wydarzeń jak Festiwal Filmowy NNW „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” i Festiwal Wrażliwy.

Na filmowej mapie na stałe zagościły także Dni Krytyki Filmowej łączące pokazy z prelekcjami i dyskusjami znawców kina, dając publiczności jednocześnie możliwość wymiany poglądów na temat sztuki filmowej. W Gdyńskim Centrum Filmowym w tym roku już po raz czwarty, odbędzie się ogólnopolskie spotkanie branży związanej z dystrybucją i rozpowszechnianiem filmów – Forum Wokół Kina. To ważny sygnał, że właśnie w Gdyni jest atmosfera dla dyskusji o sytuacji branży kinowej i jej planach na koleje miesiące.

Kierunek rozwoju na najbliższe lata

Miasto ma bogate tradycje, ale także potencjał. Dzięki dotychczasowym działaniom filmowym w Gdyni rozwija się tu sektor produkcji filmowej. Nagradzany na świecie serial animowany „Rodzina Treflików”, powstający w gdyńskim KAZstudio, znany jest dzieciom w wielu domach. Dzięki zapleczu technicznemu i kompetencjom Studia Panika czy mniejszych producentów, takich jak Maj Film Produkcja Filmowa, powstaje w Gdyni wiele filmów fabularnych i dokumentalnych. Co ważne, lokalni producenci współpracują z absolwentami gdyńskiej Filmówki, dzięki czemu Gdynia staje się coraz istotniejszym ośrodkiem produkcji filmowej w kraju. Te działania wspierane są także przez Gdyński Fundusz Filmowy, dzięki któremu powstały takie filmy, jak „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona czy „Tony Halik” w reżyserii Marcina Borchadta.

Gdyńskie instytucje zapraszane są do udziału w projektach międzynarodowych. Uczestnictwo Gdyńskiego Centrum Filmowego i Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni w FilmNet – South Baltic Film and Culture Network zacieśniło współpracę pomiędzy instytucjami z regionu Południowy Bałtyk, działającymi na polu upowszechniania kultury i edukacji filmowej. Aktualnie w fazie rozwoju jest projekt Film Bridge Belarus, czyli program reżysersko-scenariuszowy dla młodych filmowców z Białorusi, którzy mieliby uczestniczyć w trzymiesięcznych warsztatach w Gdyńskiej Szkole Filmowej.

W ramach Sieci Miast Kreatywnych UNESCO Gdynia planuje rozwijać projekty lokalne i międzynarodowe. Członkostwo w tej elitarnej organizacji, tworzy okazję do nawiązania kontaktów, wymiany doświadczeń i partnerstwa z innymi podobnymi miastami aktywnie działającymi na polu filmu z całego świata.

W planach jest stworzenie Cyfrowego Centrum Filmowego, czyli internetowej przestrzeni dla mieszkańców, nauczycieli i uczniów, turystów a także profesjonalistów, skupiającej wszystkie działania sektora filmowego w Gdyni. Portal będzie także wirtualnym repozytorium filmowym, które ma rozwijać ideę dostępności filmowych zasobów dla wszystkich grup odbiorców, w tym dla osób niewidomych i niedowidzących.

Rozwój wdrożonej już w tym roku podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych idei zielonych festiwali czy wzmocnienie międzynarodowej współpracy rezydencyjnej jednostek edukacyjnych to również kierunki istotne w filmowej strategii rozwoju Miasta na najbliższe lata. Ich realizacja została wpisana w projekt członkostwa Gdyni w Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie www.gdyniacityoffilm.pl.

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola