Wydarzenia
GDYNIA FOTOGENICZNA. Wystawa konkursowa w Galerii GCF
GDYNIA FOTOGENICZNA. Wystawa konkursowa w Galerii GCF

Już 25 listopada 2021 roku zapraszamy na wernisaż wystawy konkursu fotograficznego pod hasłem GDYNIA FOTOGENICZNA. Najlepsze madesłane prace zostaną pokazane w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego. To druga edycja przesięwzięcia popularyzującego fotografię uliczną. 

Fotografia uliczna jest jedną z dziedzin, która pozwala wcielić się fotografowi w rolę dokumentalisty i artysty. Warsztatem do jego pracy jest bogactwo możliwości: zróżnicowana przestrzeń fizyczna miasta, pogoda, przypadkowi bohaterowie – ludzie, zwierzęta, gdzie światło w obiektywie dyktowane jest przez pory dnia oraz pory roku. Ulotność chwili złapana przez autora kadru bazuje na przypadku, szczęściu fotografa. Dlatego fotografia uliczna jest wyjątkowa, niepowtarzalna. Pozwala obserwującemu złapać synergię z ulicą, jej rytm, aby następnie nadać fotograficznym obrazom osobistą narrację.

Projekt Gdynia Fotogeniczna adresowany jest do fotografów – amatorów i profesjonalistów, którzy poszukują przestrzeni do prezentacji autorskich zdjęć, wykonanych w Gdyni. Celem Konkursu oraz Wystawy zbiorowej jest utworzenie zbioru fotografii ulicznej Gdyni, który stanie się kroniką dziejów miasta. Ideą projektu jest także poszerzanie grona publiczności – osób, dla których rzemiosło fotografii jest sztuką.

Organizatorzy zachęcają do przemierzania Gdyni pieszo, z aparatem w dłoni. Zadają pytanie: czy Gdynia jest fotogeniczna? Dynamiczne zmiany życia społecznego, w tym wolność wypowiedzi, moda na ulicach – szczególnie w ostatnich dekadach, zwracają uwagę na silne, ludzkie emocje uchwycone w kadrach. Dodatkowo przestrzeń miejska Gdyni ma potencjał i daje ciekawe możliwości fotografowi. Tłem lub tematem w fotograficznych obrazach może być walor: bezpośredniego sąsiedztwa z morzem, portowy charakter miasta, „biała”, młoda architektura, geometria przestrzeni oraz często obecna w niej przyroda.

Konkurs nie ma na celu wyłaniania zwycięzców na zasadzie tradycyjnej konstrukcji konkursowej nadającej numerowane miejsca na podium. Polega on na zebraniu wyjątkowego zestawu fotografii przedstawiających różne aspekty życia i funkcjonowania miasta, widzianego oczami fotografów przemierzających ulice Gdyni na całym jej terytorium. Zwieńczeniem oraz uhonorowaniem uczestników konkursu będzie udział w Wystawie zbiorowej, prezentującej wybrane prace.

Na uwagę zasługuje skład jury konkursowego. Trójka fotografów – specjalistów, dla których fotografia uliczna jest pasją i codziennością w wykonywanym zawodzie:

  • Karolina Misztal – fotografka prasowa, dokumentalistka, fotoreporterka wydawnictw grupy POLSKA PRESS oraz ogólnopolskiej Agencji REPORTER
  • Maciej Jeziorek – dokumentalista, fotograf FujiFilm Polska oraz m.in. Polska the Times, fotoreporter zagraniczny
  • Wojtek Korsak – fotograf pejzażysta, portrecista, z ponad 40-letnim dorobkiem zawodowym, członek ZPAF od 1998 r.

 

Szczegółowe informacje na stronie www.gdyniafotogeniczna.pl

oraz

Fb/ gdyniafotogeniczna

Ig/gdyniafotogeniczna

 

Wybrane prace z pierwszej edycji konkursu:

 

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola