Wydarzenia
GCF: najlepsza przestrzeń w województwie
GCF: najlepsza przestrzeń w województwie

Statuetkę z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego, Mieczysława Struka, odebrał Wiceprezydent Gdyni – Bartosz Bartoszewicz. Gdyńska inwestycja została doceniona za przemyślaną organizację ważnej dla miasta przestrzeni publicznej wyróżniającej się nietypowym programem przy jednoczesnym zastosowaniu powściągliwych form oraz za realizację istotnego celu społecznego o skali ponadregionalnej. Centralne położenie i bezpośredni związek z obiektami kultury nadaje temu miejscu szczególny charakter, podnoszący rangę miasta i jego pozycję na mapie kraju.

  

Uzasadniając swój werdykt, komisja podkreśliła znaczenie atrakcyjnego rozwiązania zagospodarowania przestrzeni śródmiejskiej, integrującej przedstawicieli różnych środowisk i grup wiekowych. Zwróciła również uwagę na kompleksowość i wielofunkcyjność projektu, pozwalającego na wprowadzenie innowacyjnego powiązania funkcji kulturowych, rekreacyjnych, turystycznych i transportowych. Zastosowanie nowoczesnych form wyrazu architektonicznego na najwyższym poziomie twórczym oraz dbałość autorów, by projekt wpisywał się w tradycję miejsca i stanowił konsekwentną kontynuację polityki miejskiej w zakresie rewitalizacji przestrzeni publicznych i budowania ich spójnego systemu.

GCF to obiekt spełniający wielorakie funkcje: oświatową, kulturalną, rozrywkową, turystyczną, biurową i biznesową, mający pozytywny wpływ na gospodarkę oraz rozwój funkcji miejskich i metropolitalnych. Plac Grunwaldzki likwiduje przestrzenne bariery, spełniając kryteria najlepszej przestrzeni publicznej oraz nadanie jej uniwersalny charakter nowoczesnego miejskiego salonu, miejsca spotkań oraz forum imprez muzyczno-widowiskowych z wykorzystaniem istniejącej muszli koncertowej – powiedział podczas gali wręczenia nagród Wiceprezydent Gdyni, Bartosz Bartoszewicz.

Dodatkowym walorem i turystycznym hitem tego miejsca w Gdyni jest również kolejka linowo-torowa, która połączyła Plac Grunwaldzki oraz taras widokowy i park na Kamiennej Górze. Jest to jedyna w północnej Polsce takie urządzenie, które do obecnej przewiozło już ponad 400 000 osób.

Źródło: eRatusz Gdynia 

To już kolejna ważna nagroda dla tej inwestycji. Gdyńskie Centrum Filmowe ma tytuł Budowy Roku 2015. Prestiżową nagrodę przyznał mu Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa, w konkursie organizowanym we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego. 
Projektanci z biura Arch-Deco otrzymali ponadto główną nagrodę architektoniczną Eurobuild Awards 2015 za „Projekt Architektoniczny Roku” w Polsce. Rewitalizację przyległego placu Grunwaldzkiego wyróżniono natomiasti w głosowaniu Eko Inwestycja Pomorza.
Centrum swiata-5.jpg
GCF z gory.jpg
Fot. Sławomir Pultyn
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola