Wydarzenia
Filmoteka Szkolna
Filmoteka Szkolna

Celem programu Filmoteka Szkolna jest szerzenie edukacji filmowej i kulturalnej wśród dzieci i młodzieży. Całodniowe zajęcia praktyczne odbywają się w przestrzeniach Gdyńskiej Szkoły Filmowej na terenie Gdyńskiego Centrum Filmowego w weekendy, w piętnastoosobowych grupach.

Warsztaty pozwalają młodzieży pogłębić wiedzę o korzystaniu z języka filmowego , przydatną przy własnych amatorskich produkcjach, zarówno szkolnych, jak i prywatnych. Uczestnicy zajęć poznają podstawy kadrowania i kompozycji , które obowiązują w filmach fabularnych i dokumentalnych.

Warsztaty łączą w sobie formę wykładów teoretycznych i ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu filmowego i oświetleniowego. Wykładowcy – czynni zawodowo filmowcy – w przystępny sposób uczą podstaw języka filmowego, obsługi profesjonalnego sprzętu oraz zdradzają, jak można go zastąpić w warunkach domowych.

Filmy tworzone przez uczestników to sekwencje od 4 do 6 scen na podstawie przygotowanego i omówionego wspólnie scenariusza. Bardzo istotnym elementem warsztatu jest końcowa analiza (zawierająca zarówno uwagi wykładowcy, jak i pomysły, komentarze uczestników), wskazująca słabe i mocne strony produkcji. Takie zakończenie zajęć jest doskonałym początkiem dalszej kreatywnej i twórczej drogi uczestników warsztatów Filmoteki Szkolnej.

Po zakończeniu warsztatów szkoły otrzymują płyty DVD ze zrealizowanym przez uczniów materiałem. Każdy uczeń dostaje też certyfikat ukończenia warsztatów Filmoteki Szkolnej.

Filmoteka Szkolna1.jpg

Filmoteka Szkolna2.jpg

Filmoteka Szkolna3.jpg

Fot. Janusz Żurawski, Gimnazjum nr 11 im. Polskich Noblistów w Gdyni. 

Oficjalna strona Filmoteki Szkolnej: http://filmotekaszkolna.pl/

Projekt realizowany jest przez Gdyńską Szkołę Filmową we współpracy z Filmoteką Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

GSF_logo_alternative.jpg       FN.png             PisfPol_beztla.jpg

Filmoteka Szkolna - logo.jpg

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola