Wydarzenia
ŚWIAT SIĘ BUDZI! TRWA 18. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity
ŚWIAT SIĘ BUDZI! TRWA 18. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity

Świat się budzi! – tak brzmi hasło festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który po raz szósty odbędzie się w Gdyńskim Centrum Filmowym. Trójmiejska edycja największej imprezy filmowej w Polsce rozpocznie się 3 września i potrwa do 12 września. W programie niemal 80 najnowszych filmów dokumentalnych z całego świata. O Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni powalczy 14 tytułów. Do tego spotkania z reżyserami i bohaterami – na żywo i w wersji online, debaty, warsztaty i Rodzinna Akademia Dokumentalna. Trwa sprzedaż biletów na seanse.

Zwiastun tegorocznej edycji oraz zwiastuny wszystkich filmów z 18. edycji Millennium Docs Against Gravity można zobaczyć TUTAJ.

Wiele prezentowanych filmów dotyczy aktywizmu i wzywa do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata. Wśród filmów festiwalowych 45% zostało wyreżyserowanych przez kobiety.

Świat się budzi do nowego myślenia o rzeczywistości, o przyszłości, o demokracji. Nasz festiwal chce być aktywną częścią tego fermentu intelektualnego, z którego może narodzić się rzeczywisty, sprawiedliwy nowy ład postpandemiczny. Dzięki społecznej solidarności to nowe rozdanie może być szansą dla wszystkich a nie dla wybranych. Nadzieje, jakie mamy w związku z tym, muszą iść w parze z naszą prawdziwą partycypacją w procesie zmian. Nikt za nas tego nie zrobi mówi Artur Liebhart, dyrektor Festiwalu.Program 18. edycji Millennium Docs Against Gravity pełen jest entuzjazmu, odpowiedzialności i szacunku dla inaczej myślących. Wszyscy musimy znaleźć dla siebie wspólne miejsce. Mam nadzieję, że prezentowane filmy będą inspiracją do dyskusji i wykluwania się wspólnego spojrzenia na wspólnotę społeczną i troskę o przyszłość naszej planety. Naszym celem jest nie tylko dostarczanie emocji i wzruszeń, ale także poważna, dojrzała rozmowa o świecie i edukacji obywatelskiej. Dlatego spodziewajcie się wielu ciekawych dyskusji oraz spotkań z twórcami filmów i ich bohaterami – dodaje.

 

Nowe sekcje filmowe

Nowe tymczasowe sekcje, jakie znalazły się w programie, dotyczą tematów szczególnie interesujących dla twórców dokumentu w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Alfabet protestu. Filmy w tej sekcji pokazują, że wystarczy wykonać pierwszy krok, aby zrobić coś pożytecznego dla społeczeństwa i planety. Kryminalne zagadki MDAG. Nie samymi skandynawskimi powieściami człowiek żyje. Przedstawiamy filmy, w których dążenie do odkrycia prawdy usłane jest przygodami jak z rasowego thrillera! Życie w czasach pandemii. Młode, polskie kino. Te tytuły udowadniają, że lockdown wzmaga kreatywność. Po kamerę (choćby w smartfonie) sięgają nawet „zwykłe” osoby, którym zależy na dokumentowaniu tej jakże dziwne rzeczywistości. Efekt? Powalający.

 

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity po raz kolejny największe hity tegorocznego programu będą mogły zobaczyć także osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu – dzięki wsparciu Banku Millennium.

 

Konkurs o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni i konkurs o Nagrodę „Etnomatograf”

Podczas gali finałowej Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 złotych najlepszemu filmowi spośród nominowanych w Konkursie Głównym o nagrodę Banku Millennium przyznają gdyńscy jurorzy: scenarzysta i reżyser filmów dokumentalnych Andrzej Fidyk, malarka, ilustratorka i animatorka kultury Marta Frej oraz tancerka, performerka i choreografka Anna Steller. W roku 2021 w Gdyni po raz pierwszy poznamy laureatkę lub laureata nagrody Etnomatograf“, przyznawanej przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku dla najlepszego filmu o tematyce etnograficzne i antropologicznej. Reżyserka lub reżyser filmu, który w najczulszy sposób ukaże na ekranie autentyczne oblicze człowieka, otrzyma nagrodę w wysokości 1000 euro. Tradycyjnie widzowie będą mogli głosować na swój ulubiony film spośród 13 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe w ramach konkursu „Co Jest Grane 24”.

W tegorocznym Konkursie o Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni zostanie zaprezentowanych 14 filmów z całego świata, prezentujących najwyższy poziom sztuki filmowej. Wśród nich znalazły się: nominowany do Oscara® film „Śledztwo w domu spokojnej starości” (The Mole Agent) Maite Alberdi, w którym 83-letni Sergio zostaje szpiegiem w domu spokojnej starości i bada, czy jego pensjonariusze są dobrze traktowani, odkrywając prawdziwy powód ich nieszczęścia, czyli… samotność; animowana opowieść o chłopaku, który wraz z rodziną uciekł z Afganistanu przez Rosję do Europy Zachodniej, czyli „Przeżyć” (Flee) Jonasa Pohera Rasmussena hit tegorocznego festiwalu Sundance i mocny kandydat do Oscara®; najnowszy film wybitnego dokumentalisty Pawła Łozińskiego, który w „Filmie balkonowym” przygląda się przechodniom idącym ulicą… z własnego balkonu na warszawskiej Saskiej Kępie, czy Notturno– zapis wyprawy na Bliski Wschód, gdzie nominowany do Oscara® za „Fuocoammare. Ogień na morzu” Gianfranco Rosi krążył z kamerą wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, filmując ciężko doświadczonych przez życie mieszkańców.

 

Wybrane hity festiwalu

 

Świat się budzi!

Tegoroczne hasło festiwalu „Świat się budzi”  pochodzi ze słynnej mowy wygłoszonej przez Gretę Thunberg, która z niezwykłą determinacją walczy o naszą planetę. Jej prywatne życie, protest klimatyczny i późniejsze podróże (także przez Ocean na szczyt ONZ do Nowego Jorku), zostały przedstawione w filmie Nathana Grossmana – „Jestem Greta” (I Am Greta) – również w konkursie głównym. W podróż, a konkretnie w „Podróż do zielonej utopii” (Journey to Utopia), wybrał się także z rodziną reżyser filmu Erlend E. Mo. Chcąc ratować planetę, porzucili swoje życie na norweskiej farmie i kupili dla siebie dom w gospodarstwie permakulturowym. Z kolei w filmie „Odwaga” (Courage) Aleksieja Paluyana podążamy za trójką aktorów z podziemnego Białoruskiego Wolnego Teatru w Mińsku: Maryną, Pavelem i Denisem. Angażują się w masowe protesty przeciwników Aleksandra Łukaszenki. Prawdziwą wojowniczką, która walczy z kolei o przetrwanie wymierających gatunków rekinów, jest Valerie Taylor, bohaterka filmu „Tańcząca z rekinami” (Playing With Sharks) Sally Aitken. Zaprzyjaźniła się z żarłaczem białym, współpracowała ze Spielbergiem przy „Szczękach”, podbiła świat nurkowania zdominowany przez mężczyzn i walczy jak lwica o ochronę ginącej podwodnej fauny i flory. Dla odmiany Elizabeth Lo podążała śladem zwierząt lądowych, dokumentując życie bezpańskich psów w stolicy Turcji w pięknym obrazie o międzygatunkowej przyjaźni pod tytułem Stambuł bez smyczy” (Stray) – konkurs główny.

 

Siła niezależnego dziennikarstwa

O prawdę i rzetelne informowanie opinii publicznej walczą także niezależni dziennikarze, odkrywając afery na szczytach władzy oraz mechanizmy działania grup zagrażających bezpieczeństwu. W „Tysiącu małych ran” (A Thousand Cuts) Ramona S. Diaz – konkurs główny – pokazuje, dlaczego na celowniku populistycznego filipińskiego prezydenta Rodrigo Duterte znajdują się niezależni dziennikarze na czele z niezłomną Marią Ressą, założycielką portalu Rappler. W „My, cenzorzy” (Meet the Censors) Håvard Fossum dokumentuje codzienne życie zawodowe cenzorów z Sudanu Południowego, Indii, Chin, Iranu i USA, dając wyjątkowy wgląd w sposoby kontrolowania informacji.

 

Świat oczami osób LGBT+

Jednym z hitów tegorocznego festiwalu Millennium Docs Against Gravity będzie wspomniany animowany film pod tytułem „Przeżyć” (Flee) Jonasa Pohera Rasmussena, porównywany do legendarnego „Walca z Baszirem”, opowiadający nie tylko o doświadczeniu uchodźczym, ale także o dochodzeniu bohatera do świadomości własnej homoseksualności. O życiu młodego chłopaka z meksykańskiej prowincji, który szuka swojej tożsamości płciowej, opowiada z kolei film „Jeszcze nie dziś” (Things We Dare Not Do) Bruno Santamaría Razo. Czy pełny życia szesnastoletni Ñoño zostanie w pełni zaakceptowany przez ludzi wokół? David i Denis – synowie Giampietro i Marco. Razem ze swoimi ojcami tworzą „Tęczową rodzinę” (All Together), reż. Marco Simon Puccioni. Udowadniają, że prawdziwa miłość i wzajemne troska są w stanie pokonać nawet największe trudności.

 

Filmy polskie – o pandemii i nie tylko

Jak co roku podczas Millennium Docs Against Gravity światową premierę będą mieć znakomite filmy polskie. W programie znalazły się aż cztery tytuły ukazujące różne oblicza narodowej kwarantanny. Co ciekawe, tylko dwa z nich dzieją się w Polsce – akcja pozostałych toczy się w Rosji i na Islandii. Pierwszym z filmów, które opowiadają o czasach wielkiej izolacji, jest „Polaków portret własny” Macieja Białoruskiego, Jakuba Drobczyńskiego i Roberta Rawłuszewicza. Ich bohaterowie i bohaterki, dzieląc się z nimi zapisem swoich prywatnych przeżyć w okresie lockdownu, ukazują zmagania z innym wirusem niż COVID-19, wirusem samotności. Uzupełnieniem materiałów domowych jest autorskie spojrzenie reżyserów na to, jak Polska jako państwo i Polacy jako społeczeństwo radzili sobie z ograniczeniami i wyzwaniami pandemii. Pozostałe filmy są krótkometrażowe i będą prezentowane w jednym bloku: „Seal Story” w reżyserii Bartłomieja Błaszczyńskiego, „Pozdrawiam” Tatiany Chistowej oraz „Halo babciu” Kamili Chojnackiej – bohaterki i reżyserki filmu. Wybitny dokumentalista Paweł Łoziński w „Filmie balkonowym” przygląda się przechodniom idącym ulicą Walecznych na warszawskiej Saskiej Kępie – bywają uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, zarówno młodzi, jak i starzy… Łoziński zaczepia ich, zadaje pytania, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem.

 

Filmy na poprawę humoru

Co roku w programie Millennium Docs Against Gravity pojawia się wiele filmów lekkich, zabawnych i ironicznych, które komentują rzeczywistość z przymrużeniem oka. Każda z postaci, które w nich występują, jest fascynująca na swój sposób. Chwała królowej” (Glory to the Queen), reż. Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze to historia, która jest w stanie przyćmić „Gambit królowej”. Nona Gaprindashvili, Nana Alexandria, Maia Chiburdanidze i Nana Ioseliani są czterema legendarnymi szachistkami z Gruzji, które podczas zimnej wojny zrewolucjonizowały szachy kobiet na całym świecie i stały się radzieckimi ikonami emancypacji. Cocco, bohater filmu „W drodze do Samarkandy” (Pozzis, Samarkand) Stefano Giacomuzziego, wyrusza w drogę starym Harleyem, żeby spełnić marzenie i ujrzeć zapierającą dech w piersiach Samarkandę w Uzbekistanie. W innym miejscu świata – małej kopenhaskiej piwnicy – znajduje się Bip Bip Bar. To oaza pełna starych gier na automaty i ich fanów. Kim, znany jako Cannon Arm. Król zręcznościówek(Cannon Arm and the Arcade Quest), reż. Mads Hedegaard), jest legendą sceny tych klasycznych gier. Poznajemy go, kiedy postanawia pobić rekord świata i grać nieprzerwanie w „Gyruss” przez 100 godzin.

 

A po filmach – spotkania, debaty, warsztaty

Do Gdyni przyjadą twórcy filmu „Polaków portret własny” Jakub Drobczyński i Maciej Białoruski; Krzysztof Kasior, reżyser filmu Furia. Po pokazie filmu Pieśni opresji” spotkamy się online z reżyserami: Estephanem Wagnerem i Marianne Hougen-Moragą. Przed nami pokaz filmu „Odwaga” oraz spotkanie z reżyserem Aleksiejem Paluyanem, „Film balkonowy” i Paweł Łoziński, „Ucieczka na srebrny glob” oraz spotkanie z reżyserem Kubą Mikurdą; „Już tu nie wrócę” oraz spotkanie z reżyserem Mikołajem Lizutem i „Redakcja śledcza” oraz domowa online z bohaterem filmu Frederikiem Obermaierem.

 

Tradycyjnie podczas Festiwalu odbędą się debaty organizowane z największymi ogólnopolskimi organizacjami pozarządowymi oraz lokalnymi partnerami, którzy wspierają naszą edycję od lat. Pokazowi filmu „Jest fucha!” towarzyszyć będzie debata zorganizowana we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową w Gdyni, „Gospodarka współdzielenia – czym jest, jak łączy i jak dzieli?”. Dzięki Samorządowi Województwa Pomorskiego, o kondycji i przyszłości Pomorza, po filmie „Jestem Greta!”, porozmawiamy ze specjalistami oraz przedstawicielami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Gdańsku – debata „Kiedy świat się obudzi?”.

 

Spotkania ze specjalistkami i specjalistami, m.in.: Ludzie nas skrzywdzili to i ludzie mają nam pomóc, rozmowa z psychoterapeutą Mikołajem Górnym po filmie „Album Rodzinny”; Jak rozmawiać o kolonializmie?, czyli spotkanie z profesor Magdaleną Horodecką oraz dr Aleksandrą Wierucką po filmie „Zostało nam słońce”. Po raz kolejny, dzięki współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku, odbędzie się cykl Miastoprojekcje – O filmie, architekturze Alvara Aalto, udziale żony w dorobku artysty i ich wpływie na architekturę światową porozmawiają Marta Urbańska i Monika Zawadzka, polskie ekspertki i wielbicielki architekta. Rodzina, czyli… o wychowywaniu dzieci przez pary jednopłciowe – spotkanie po filmie „Tęczowa rodzina” z Jackiem Jasionkiem i Anną Strzałkowską. Być albo nie być sobą – z czym mierzą się osoby transpłciowe w Polsce?, Piotr Jacoń porozmawia z Ewą i Stachem Dąbrowskimi po filmie „Jeszcze nie dziś”. O tym, Jak ratujemy bałtyckie foki szare? opowie i zaprezentuje na ekranie dr Iwoną Pawliczką Vel Pawlik po filmie „Z dzikiego morza”. Wreszcie „Będziemy walczyły jak nasze siostry z Irlandii, czyli kiedy państwo przestaje ścigać, a zaczyna chronić”, rozmowa o aborcji w Polsce z Katarzyną Wężyk po filmie „Ósma poprawka”.

 

Co więcej? Życie z psem w mieście – spotkanie z behawiorystką Martą Plichtą po filmie „Stambuł bez smyczy”, partia w szachy i spotkanie z polską Beth Harmon – arcymistrzynią Agnieszką Brustman po filmie „Chwała królowej”, plenerowa lekcja kung-fu po filmie „Bruce Lee. Bądź jak woda” czy spacer dźwiękowy z Marcinem Dymiterem przed filmem „Cały ten dźwięk”.

 

Sprzedaż biletów

Od 19 sierpnia można kupować bilety na poszczególne seanse gdyńskiej edycji Festiwalu

– na stronie www.mdag.pl – zakładka GDYNIA,

– na stronie www.gcf.org.pl – zakładka KINO STUDYJNE,

– lub stacjonarnie, w kasie Gdyńskiego Centrum Filmowego.

 

Ceny biletów

bilet na pojedynczy seans: 19 zł

PAKIET 10 + | Przy zakupie minimum 10 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 13 zł

PAKIET 5 + | Przy zakupie minimum 5 biletów na seanse festiwalowe cena jednego biletu wynosi 16 zł

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola