Wydarzenia
DZIADEK DO ORZECHÓW. Świąteczny balet na Mikołajki
DZIADEK DO ORZECHÓW. Świąteczny balet na Mikołajki

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu „Dziadka do orzechów”. Widzów, którzy chcą się wczuć w świąteczny nastrój, Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz spektaklu zarejestrowanego w Teatrze Bolszoj w Moskwie. Pokaz w Kinie Studyjnym GCF tuż przed Mikołajkami, czyli w sobotę, 4 grudnia 2021 roku. Na ten seans koniecznie z dziećmi!

 

Bilety w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz online TUTAJ.

Choć prapremiera baletu odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później w Stanach Zjednoczonych.

Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, spektakl ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu rosyjskiego.

Oparty na opowiadaniu modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna, „Dziadek do orzechów” miał wykorzystywać zainteresowanie elit petersburskich fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym.

Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary (w rosyjskiej wersji jest to Masza), która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. To jeden z najpiękniejszych baletów klasycznych, z fenomenalną muzyką Czajkowskiego.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola