Wydarzenia
Dwa razy Mads. Polański, Horowitz… #chodźdokina
Dwa razy Mads. Polański, Horowitz… #chodźdokina

Dwa filmy z duńskim gwiazdorem Madsem Mikkelsenem oraz wyjątkowy dokument o spotkaniu dwóch wybitnych artystów, Polańskiego i Horowitza – to tylko niektóre propozycje repertuarowe Gdyńskiego Centrum Filmowego na najbliższe dni.

Kino Studyjne GCF zaprasza 20 i 25 sierpnia na pokazy przedpremierowe duńskiego kryminału „Jeźdźcy sprawiedliwości”. Markus (Mads Mikkelsen) wraca z misji wojskowej, by zająć się córką, po tym, jak jego żona ginie w katastrofie kolejowej. Wszystko wskazuje na zwykły wypadek, do czasu… kiedy do jego drzwi puka Otto – ocalały z wypadku matematyk, dziwak. Otto z dwójką ekscentrycznych przyjaciół przekonują Markusa, że katastrofa pociągu była starannie zaplanowanym zamachem. Nowy film zdobywcy Oscara Andersa Thomasa Jensena, reżysera wielokrotnie nagradzanych przez publiczność „Jabłek Adama”, to trzymające w napięciu skandynawskie kino sensacyjne, w którym nie brak ciętego humoru i w którym nic nie dzieje się przypadkiem…

To niejedyny film, w którym można zobaczyć Madsa Mikkelsena. Aktor jest również gwiazdą „Na rauszu”, filmu nagrodzonego w tym roku Oscarem dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego. Ten przebojowy komediodramat w reżyserii Thomasa Vinterberga opowiada historię czwórki nauczycieli gimnazjum, którzy testują kontrowersyjną alkoholową metodę, by polepszyć jakość ich życia. Nie przewidują jednak skutków, jakie pociągnie za sobą długotrwałe utrzymywanie stałego poziomu promili we krwi – przez cały dzień, również w pracy…

W nowym repertuarze jest również film pt. „Polański, Horowitz. Hometown” – dokument Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer, laureat Nagród Publiczności 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz 15. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Dwaj artyści – wybitny fotografik, Ryszard Horowitz i światowej sławy reżyser, Roman Polański pierwszy raz po kilkudziesięciu latach spotykają się w rodzinnym mieście, Krakowie. Wędrują śladami swoich wojennych doświadczeń. Przemierzają uliczki dzielnicy Kazimierz, dawnego getta, zaglądają do mieszkań, w których spędzili chłopięce lata, wspominają tych, których już nie ma – ale także tych, dzięki którym przeżyli Zagładę. Film jest opowieścią o dzieciństwie, przyjaźni, wspólnym żydowskim losie i przede wszystkim o miejscu, które mimo upływu czasu i wielu zmian nadal pozostaje domem.

W Kinie Studyjnym GCF można także oglądać filmy: „Czarna owca”, „Holiday”, „The end”, „Annette”, „Ojciec”, „Moja cudowna Wanda”, „Widzimy się wczoraj”, „Usłane różami”. Z dziećmi można się wybrać na ponadczasową familijną opowieść „Lassie, wróć!” albo norweską historię detektywistyczną dla najmłodszych „Operacja mumia”.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola