Wydarzenia
Dokument o księdzu Bonieckim, Tornee Nowych Horyzontów i inne filmowe atrakcje na lato
Dokument o księdzu Bonieckim, Tornee Nowych Horyzontów i inne filmowe atrakcje na lato

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza też na bezpłatne warsztaty, zajęcia ruchowe i seanse w Kinie Plenerowym. Wszystko to na charakterystycznym czerwonym patio obok budynku GCF na Placu Grunwaldzkim, gdzie trwa akcja „Lato na Patio”.

Przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „xABo: Ksiądz Boniecki” odbędzie się w Kinie Studyjnym GCF we wtorek, 21 lipca, o godzinie 20.00. „Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych” – mówi bohater filmu: filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik. A przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek. Jej ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem wielu poruszających, osobistych spotkań z księdzem Adamem Bonieckim.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza też na Tournée Nowych Horyzontów, czyli miniprzegląd filmowy związany z jednym z najważniejszych festiwali filmowych. Od 24 do 26 lipca w Kinie Studyjnym GCF zaprezentowane zostaną trzy filmy, które nie miały jeszcze premiery kinowej w Polsce: „Przynęta” – zwycięzca ubiegłorocznej edycji Nowych Horyzontów, „Liberté” – jeden z najbardziej ekscentrycznych filmów ostatniej edycji Festiwalu, „Ema” – przebój nadchodzącej edycji, zaplanowanej na jesień tego roku.

Do sali kinowej powrócił cykl „Bajka w Centrum”, czyli sobotnie poranki filmowe, połączone z warsztatami. Już w sobotę, 25 lipca, o godzinie 10.00 najmłodsi widzowie spotkają się z „Kaktusem i Małym”, bohaterami współczesnej polskiej serii animowanej dla dzieci. Obejrzą wybrane odcinki, przynoszące odpowiedzi na przykład na takie pytania: Dlaczego wędrując lasem warto pomyśleć czasem?, Dlaczego nie ma zgody na marnowanie wody?, Dlaczego papier z piwnicy można na drzewa przeliczyć? Po seansie dzieci wezmą udział w warsztacie, dzięki któremu dowiedzą się jak kreatywnie wykorzystać resztki i jakie cuda można wyczarować, dając przedmiotom drugie życie.

Powrócił popularny wśród stałych widzów cykl dokumentalny „Sztuka w Centrum”, prezentujący filmy poświęcone wybitnym malarzom i kompozytorom. Najbliższe pokazy: „Michał Anioł. Miłość i śmierć” (19 lipca), „W poszukiwaniu Haydna” (2 sierpnia). Aktualny repertuar Kina Studyjnego GCF, aktualizowany w każdy wtorek, dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl .

Lato na Patio

„Uważny ruch z muzyką filmową” – pod takim hasłem w każdy poniedziałek i czwartek, w godzinach 17.00-18.00, na trawie na Placu Grunwaldzkim odbywają się zajęcia pod kierunkiem Beaty Oganowskiej, współzałożycielki gdyńskiego Centrum Joga i Pilates, entuzjastki różnych form terapii ciała i ducha. Podczas ćwiczeń można wsłuchać się w swoje ciało, a w efekcie zadbać o jego elastyczność i prawidłową postawę. Udział jest bezpłatny dla wszystkich chętnych. Wystarczy przyjść, zadbać o wygodny strój i przynieść z sobą matę do ćwiczeń, koc bądź gruby ręcznik.

Klasyka filmowa i pełnometrażowe hity kinowe, filmy Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz ulubione polskie animacje dla dzieci – tak w największym skrócie wygląda program Kina Plenerowego w Gdyńskim Centrum Filmowym, dostępnego bezpłatnie dla mieszkańców Trójmiasta i turystów. Codziennie o godzinie 15.00 można zobaczyć „Filmy z Gdyni”, czyli filmy dyplomowe i etiudy studentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. W poniedziałki, środy i piątki warto wpaść na czerwone patio z dziećmi. W te dni zawsze o godzinie 10.00 wyświetlane są filmy animowane, między innymi „Pamiętnik Florki”, „Żubr Pompik”. „Mami Fatale”, „Basia”.

W kolejne czwartki o godzinie 18.00 Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na prezentację klasyków kina amerykańskiego . Widzowie zobaczą na ekranie największe gwiazdy kina, takie jak Ava Gardner, Gary Cooper, Cary Grant czy Audrey Hepburn. Z kolei w soboty o godzinie 18.00 można nadrobić kinowe zaległości i obejrzeć za darmo filmowe hity, które jeszcze niedawno gościły na dużym ekranie, między innymi: „Tajemnice Joan” (18 lipca), „Podły, okrutny, zły” (25 lipca).

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola