Wydarzenia
Czterdzieści lat minęło… Stan wojenny w filmie
Czterdzieści lat minęło… Stan wojenny w filmie

Pamiętne wydarzenia z życia miasta i kraju widziane z filmowej perspektywy – Gdyńskie Centrum Filmowe aktywnie uczestniczy w obchodach ważnych rocznic i świąt, proponując widzom Kina Studyjnego GCF specjalnie przygotowany repertuar. W przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego – w niedzielę, 12 grudnia 2021 roku – zobaczyć będzie można trzy filmy, w tym jeden przedpremierowo.

Bilety na te seanse w cenie 8 złotych można kupić w kasie Kina Studyjnego GCF lub online na www.gcf.org.pl.

 

Specjalny program Kina Studyjnego GCF otwiera przedpremierowy pokaz filmu obyczajowego „Chrzciny” (2021) w reżyserii Jakuba Skocznia z Katarzyną Figurą w roli głównej.

Małopolska. Grudzień, 1981 rok. Franciszka, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość – chrzciny najmłodszego wnuka – do pojednania swoich skłóconych dzieci. Ma je wszystkie razem, w rodzinnym domu, pierwszy raz od piętnastu lat. Jednak na jej drodze staje generał Jaruzelski, wprowadzając tego dnia stan wojenny. Franciszka, obawiając się, że jej dzieci rozjadą się do swoich domów, postanawia ukryć prawdę o wydarzeniach w kraju. Małe kłamstwo uruchamia lawinę zdarzeń, którą trudno będzie zatrzymać.

 

„Żeby nie było śladów” (2021) to dramat w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, oparty na reportażu Cezarego Łazarewicza pod tym samym tytułem, przedstawiający historię tuszowania zabójstwa Grzegorza Przemyka. Film, z Tomaszem Ziętkiem w roli głównej, zdobył Srebrne Lwy na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i jest polskim kandydatem do Oscara.

Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Komunistyczny reżim usiłuje obarczyć winą pracowników pogotowia. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania.

 

W przeddzień 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce będzie również okazja, by w Kinie Studyjnym GCF przypomnieć sobie lub obejrzeć po raz pierwszy film „Popiełuszko. Wolność jest w nas” z 2009 roku w reżyserii Rafała Wieczyńskiego. W tytułową postać księdza Jerzego wcielił się Adam Woronowicz.

Opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi. Film przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokazuje proces rodzenia się legendy ks. Jerzego Popiełuszki w czasie ciężkiej próby stanu wojennego.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola