Wydarzenia
„Czarny mercedes” w Klubie Gdyńskiej Szkoły Filmowej
„Czarny mercedes” w Klubie Gdyńskiej Szkoły Filmowej

Janusz Majewski, twórca głośnych i wielokrotnie nagradzanych filmów – między innymi „Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy”, a także „Zaklętych rewirów” czy filmu „C.K. Dezerterzy” – w swoim najnowszym obrazie przedstawił ekranizację kryminalnej powieści własnego autorstwa.

Oto w tajemniczych okolicznościach zamordowana zostaje pi ękna żona szanowanego adwokata. Sprawę zabójstwa próbuje rozwikłać nadkomisarz Rafał Król.

Ten temat chodził za mną długo. (…) Widziałem setki filmów, wiele z nich w młodości, które pokazywały ciemną stronę wojny. A okupacja miała też inną twarz. Trudno sobie wyobrazić, by przez pięć lat ktoś mógł żyć w ciągłym napięciu. Ludzie musieli, poza wojną, myśleć również o prozaicznych sprawach: o tym, co do garnka włożyć, jak ogrzać mieszkanie. Uznałem, że warto byłoby zrobić film o innym obliczu okupacji, takim, które pamiętam też z dzieciństwa. (…) 


Pewnie niektórzy widzowie dziwili się, patrząc na scenę z filmu przedstawiającą występ śpiewaczki w getcie. Znalazłem opis takich występów w dziennikach z getta historyka Ringelbluma. Zanotował on, że w getcie było ponad 60 lokali rozrywkowych, ponieważ zamknięto w nim wielu uzdolnionych pieśniarzy i tekściarzy. Takie pokazu dotychczas nie było w polskim kinie, dlatego go pokazałem – mówił w Gdyni Janusz Majewski.

W rolach głównych w „Czarnym mercedesie” wystąpiła plejada gwiazd: Artur Żmijewski, Andrzej Zieliński, Maria Dębska, Aleksandar Milićević, Bogusław Linda, Marcel Sabat, Sonia Bohosiewicz, Danuta Stenka, Natalia Rybicka, Izabela Dąbrowska, Andrzej Seweryn, Marian Opania, Wiktor Zborowski, Andrzej Mastalerz, Andrzej Baranowski, Przemysław Bluszcz i Antoni Królikowski.

Autorem zdjęć do filmu jest jeden z najbardziej utalentowanych polskich operatorów – Arkadiusz Tomiak. Scenografię przygotował Andrzej Haliński, zaś za montaż odpowiada Milenia Fiedler.

Film uczestniczył w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Do kin trafił w październiku 2019 roku.

Spotkanie w Klubie Gdyńskiej Szkoły Filmowej zostało połączone z premierą nowego numeru Kwartalnika Artystycznego „Bliza”. Rozmowę prowadził redaktor naczelny wydawnictwa, pisarz Paweł Huelle.

20191205-293A0140.jpg

20191205-293A0149.jpg

20191205-293A0077.jpg
Fot. Anna Rezulak / KFP
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola