Wydarzenia
Co nowego od piątku?
Co nowego od piątku?

„Nowohoryzontowy pakiet startowy” to idealne rozwiązanie na powrót do kin – gwarancja, że zobaczymy kino w najlepszej jakości, które przypomina, czym jest siła pokazów na wielkim ekranie, kino nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych świata i przetestowane przez tysiące widzów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Nowe Horyzonty”.

Oferta ta obejmuje cztery filmy:

„Proste rzeczy”, reż. Grzegorz Zariczny. Nagrodzony na prestiżowym festiwalu Sundance Grzegorz Zariczny to reżyser, który odważnie eksploruje terytorium na granicy fabuły i dokumentu. W „Prostych rzeczach”, czułej opowieści o poszukiwaniu życiowych fundamentów, podpatruje autentyczną relację Błażeja, Magdy i ich córki Ali, wprowadzając do historii katalizator w postaci fikcyjnego wujka (Tomasz Schimscheiner). To punkt wyjścia do refleksji nad rodzinnymi relacjami i uporządkowania bolesnych spraw z przeszłości.

„Słudzy”, reż. Ivan Ostrochovský. Mocny, chwytający za gardło, idealnie wpisujący się we współczesny kontekst polityczny, gdzie patriarchat i kościół narzucają innym swoją wizję świata. Ten film to ważny i wyjątkowy głos krytykujący państwo idące pod rękę z kościołem, zobrazowanym tu jako autorytarna instytucja, która w imię długiego trwania nie zawaha się poświęcić życia najsłabszych.

„Niepamięć”, reż. Christos Nikou. Współczesna i jednocześnie umieszczona poza czasem opowieść, która przenosi nas do Aten, gdzie panuje epidemia amnezji. Główny bohater pewnego dnia wychodzi z domu, wsiada do autobusu i na pętli nie wie już, kim jest, gdzie mieszka, co przeżył. Takim jak on daje się szansę – mogą stworzyć sobie nową tożsamość i nowe wspomnienia. Pokazywana na festiwalu w Wenecji „Niepamięć” łączy w sobie absurdalny humor rodem z filmów Yorgosa Lanthimosa i melancholię znaną z dzieł Charliego Kaufmana.

„Metamorfoza ptaków”, reż. Catarina Vasconcelos. Laureat Grand Prix i zdobywca Nagrody Publiczności 20. MFF Nowe Horyzonty, wyróżniony także nagrodą FIPRESCI na festiwalu Berlinale 2020. Misternie skomponowana i urzekająca pięknem „Metamorfoza ptaków” to autobiograficzna, lecz niestroniąca od fikcji opowieść – wędrówka przez losy trzech pokoleń. Catarina Vasconcelos ze zmysłem malarki i wnikliwością archeolożki odkrywa nie tylko historię własnej rodziny, ale odsłania także uniwersalne mechanizmy przemiany, jakiej podlega wszystko, co żyje.

Poza tym warto zwrócić uwagę na liczne pokazy przedpremierowe, jakie w nadchodzącym tygodniu zaplanowało Kino Studyjne GCF. Jeszcze przed oficjalną premierą dostępne będą następujące tytuły: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” , „Palm Springs”, „Na rauszu”, „Jeszcze jest czas”, „Jutro czeka nas nowy dzień”.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF są także dwa filmy dokumentalne: „Beksińscy. Album wideofoniczny” i „Kapitan. Film o Andrzeju Baranowskim”.

Oglądać można również filmy: „Obraz pożądania”, „Skłodowska”, „Czyściec”, „Tylko zwierzęta nie błądzą”. Z dziećmi, tymi w wieku przedszkolnym, warto wybrać się na animację „Filonek Bezogonek”, a z nieco starszymi na „Tajemniczy ogród”

Szczegóły na stronie internetowej www.gcf.org.pl . Widzów nadal obowiązuje konieczność zachowania społecznego dystansu, dezynfekcji rąk oraz zasłaniania ust i nosa – również podczas seansów.

Skorzystaliśmy z materiałów promocyjnych Dystrybutorów.
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola