Wydarzenia
BAJKA W CENTRUM / Z KARETKĄ POGOTOWIA
BAJKA W CENTRUM / Z KARETKĄ POGOTOWIA

„Bajka w Centrum” to cykl filmowy zapoczątkowany w Gdyńskim Centrum Filmowym w 2016 roku. Dla wielu dzieci, które uczestniczyły w dotychczasowych projekcjach, były to pierwsze kinowe doświadczenia w ich życiu! Program opiera się w całości na polskiej animacji, prezentując najbardziej wartościowe, polskie produkcje animowane dla dzieci realizowane współcześnie. Nie brakuje również powrotów do bohaterów filmowych z czasów dzieciństwa rodziców czy nawet dziadków dzisiejszych dzieci, takich jak Reksio czy Bolek i Lolek. Wspólne wyjście do kina staje się zatem przyjemnym doświadczeniem międzypokoleniowym.

Każdemu seansowi towarzyszy dodatkowa, powiązana z tematyką prezentowanych bajek, atrakcja: wspólna zabawa, zajęcia rekreacyjne, warsztaty plastyczne lub inne. To okazja, by młodzi widzowie wesoło spędzili czas, ale też dowiedzieli się czegoś ciekawego. Wśród poruszanych tematów są na przykład: relacje międzyludzkie, emocje, ekologia, ochrona przyrody.

Tym razem, przy okazji cyklu, dzieci porozmawiają o zdrowiu i ratowaniu życia. O swojej pracy opowie im ratowniczka medyczna, Małgorzata Sulestrowska. Zwiedzimy również prawdziwą karetkę pogotowia!

W zestawie bajek prezentowanych 13 i 22 października 2022 znajdują się wybrane odcinki kilku seriali animowanych:

BOLEK I LOLEK CHORY ZĄB (9 minut)

Bohaterowie serialu Bolek i Lolek przeżywają rozmaite przygody. W tym odcinku jednego z chłopców boli ząb. Jego kolega usiłuje mu pomóc, jednak z marnym skutkiem…

REKSIO PIELĘGNIARZ (10 minut)

Reksio opiekuje się rannym kundlem, który wpadł pod samochód. Kundel wykorzystuje dobroć Reksia i każe się sobą opiekować nawet wtedy, kiedy jest już zupełnie zdrowy. Reksio udziela mu skutecznej nauczki.

REKSIO DENTYSTA (9 minut)

Reksio stara się pomóc chłopcu, którego boli ząb. Próba usunięcia zęba za pomocą sznurka kończy się fiaskiem. Na szczęście chłopiec spotyka prawdziwego dentystę, który sprawnie usuwa zepsuty ząb.

O BARTKU DOKTORZE (13 minut)

Bartek wraz z mamą mieszka na skraju podkrakowskiej wioski. Obok przebiega trakt wiodący do Krakowa. Pewnego dnia Bartek spotyka dwóch chłopców, którzy udają się na studia do Krakowa i postanawia iść z nimi. Na Rynku chłopiec miał przykry wypadek i trzeba było wezwać doktora. Poczciwy doktor zabrał go do domu i opiekował się nim. Bartek postanowił zapłacić mu pracą i zaczął doktorowi pomagać, a przy okazji uczyć się medycyny.

AGATKA I PRZEZIĘBIENIE (10 minut)

Agatka jest przeziębiona, więc Mama każe jej leżeć w łóżku i odpoczywać. Agatka, choć jest zniecierpliwiona, wkrótce zasypia. We śnie przenosi się wraz z Chomikiem Cyrylem do wnętrza swojego organizmu, aby przyjrzeć się bliżej przeziębieniu. Wkrótce zostają zaaresztowani przez Wirusy i doprowadzeni przed oblicze ich Dowódcy, wirusa najbardziej odpornego na wszystkie leki. Ten każe wtrącić ich do lochu. Poznają tam Leukocyt odpowiedzialny za przegapienie pierwszych objawów choroby. Razem postanawiają podjąć walkę z wirusami, ale najpierw muszą zdobyć ich kod genetyczny. Agatka postanawia przebrać siebie i Cyryla za groźne wirusy i podkraść do ich obozu. Udaje im się zdobyć kod, a leukocyty opracowują przeciwciała do walki z chorobą. Wkrótce krwinki białe odpierają zmasowany atak wirusów. W realnym świecie, kiedy Agatka budzi się ze snu, ku zdziwieniu Mamy, nie ma już gorączki…

PAMIĘTNIK FLORKI / CHOROBA (11 minut)

Florka zapada na świnkę. Dowie się przy tej okazji, co to jest choroba zakaźna, co to jest odporność, no i że choroba, nawet tak nieprzyjemna jak świnka, to nie koniec świata.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola