Wydarzenia
BAJKA W CENTRUM. Poranek filmowy dla najmłodszych
BAJKA W CENTRUM. Poranek filmowy dla najmłodszych

Wspólne oglądanie filmów i wymiana książeczek! Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza najmłodszych widzów wraz z opiekunami na kolejny poranek filmowy z cyklu BAJKA W CENTRUM: w sobotę, 26 lutego 2022 roku, o godzinie 10.00.

Podczas seansu zaprezentowane zostaną dwa bloki filmowe (do 30 minut każdy) złożone z polskich animacji dla dzieci w wieku przedszkolnym. W przerwie zaprosimy do rozmowy o ukochanych książeczkach. Warto przynieść je z sobą do Kina Studyjnego GCF. Całość potrwa około 90 minut.

BAJKA W CENTRUM to cykl filmowy zapoczątkowany w Gdyńskim Centrum Filmowym w 2016 roku. Dla wielu dzieci, które uczestniczyły w dotychczasowych projekcjach, były to pierwsze kinowe doświadczenia w ich życiu!

Program opiera się w całości na polskiej animacji, prezentując najbardziej wartościowe, nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą, rodzime produkcje animowane dla dzieci realizowane współcześnie.

Nie brakuje również powrotów do bohaterów z dawnych czasów, takich jak Reksio czy Bolek i Lolek, dobrze znanych rodzicom i dziadkom dzieci. Wspólne wyjście do kina staje się zatem przyjemnym doświadczeniem międzypokoleniowym.

Każdemu seansowi towarzyszy dodatkowa, powiązana z tematyką prezentowanych bajek, atrakcja: wspólna zabawa, zajęcia rekreacyjne, warsztaty plastyczne lub inne. To okazja, by młodzi widzowie wesoło spędzili czas, ale też dowiedzieli się czegoś ciekawego. Wśród poruszanych tematów są na przykład: relacje międzyludzkie, emocje, ekologia, ochrona przyrody.

W sobotę, 26 lutego, z dziećmi spotka się animatorka z Biblioteki Gdynia, która pokaże im jej ulubione książeczki z bajkami i porozmawia z dziećmi o czytaniu i zabawie z książkami.

Zachęcamy dzieci, by również przyniosły z sobą do kina swoje ukochane książeczki albo takie, którymi będą chciały wymienić się z innymi dziećmi.

 

W zestawie prezentowanych tego dnia bajek znajdą się wybrane odcinki kilku seriali animowanych:

 

KOZUCHA KŁAMCZUCHA Z SERII BAŚNIE I BAJKI POLSKIE (13 minut) 

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… Za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… żyła sobie Gospodyni z Psem Hałaskiem, Kotem Wąsatkiem i z bardzo rozpieszczoną Kozą. Pewnego dnia do drzwi chaty puka dziewczynka o imieniu Zazulka. Gospodyni postanawia przyjąć ją pod swój dach, a Zazulka ma za to paść Kozę. Dziewczynka stara się jak może, pasie Kozę cały dzień, zrywa dla niej koniczynę, przynosi wodę ze strumienia. Jednak wieczorem, gdy Gospodyni pyta Kozę, czy się najadła, Koza kłamie jak najęta. Gospodyni przepędza Zazulkę, jednak Pies i Kot proszą ją, aby się upewniła, czy Koza mówi prawdę. Następnego dnia, Gospodyni używa podstępu.

 

APOLEJKA I JEJ OSIOŁEK Z SERII BAŚNIE I BAJKI POLSKIE (13 minut)

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… Królewna Apolejka mieszka w bardzo wysokiej wieży. Do jej komnaty prowadzi sto siedemdziesiąt sześć stopni krętych schodów i dlatego Apolejka bardzo nie lubi schodzić do ogrodu. Pewnego razu widzi Kominiarczyka, który pije wodę ze studni. Zanim zdecyduje się zbiec do ogrodu, wygląda raz jeszcze przez okno i wtedy, zamiast Kominiarczyka widzi Osiołka, a po chwili znowu Kominiarczyka, który jedząc jabłko wraca do miasta. Apolejka znowu zostaje sama i zajmuje się pisaniem swojego imienia na papierowych samolotach, które wypuszcza z wieży. Nagle słyszy, że ktoś śpiewa o niej piosenkę, widzi Królewicza i postanawia szybko zbiec do ogrodu. Niestety, przy studzience stoi Królewicz – Osiołek, a na jabłonce pozostało tylko jedno zaczarowane jabłko. Apolejka postanawia działać, jednak jabłko wymyka się jej z rąk i wpada do wozu pełnego czerwonych jabłek, z którymi Straganiarka jedzie na….targ

 

KOT MIRO, odcinek pt. „Książeczka z obrazkami” (7 minut)

A co to? Książka bez słów, ale za to z obrazkami! Czegoś takiego Kot Miro jeszcze nie widział. Natychmiast udaje się do przyjaciół, aby pokazać im swoje znalezisko.

 

AGATKA, odcinek pt.Agatka i papiernik” (10 minut)

Agatka znajduje podarty notes i oskarża Chomika Cyryla o jego zniszczenie. Cyryl zasłania się jakimś… Papiernikiem. Wkrótce okazuje się, że to właśnie ów Papiernik próbuje wyrwać Agatce książkę o grajku, który dawno, dawno temu wyprowadził z miasta szczury, co powoduje rozerwanie kartki. Papiernika szczególnie interesuje opowieść o grajku, ponieważ, jak mówi, Papierniki mają taki sam problem ze szczurami. Agatka postanawia pomóc Papiernikom. Zabiera także do ich papierowej krainy Żabę Klementynę z ogrodowej sadzawki, która potrafi śpiewać i może jej uda się przepędzić szczury. Na miejscu okazuje się, że Papierniki żyją w podziemnym świecie razem z… rodziną Kretów, i że wzajemnie stwarzają sobie problemy. Agatce udaje się doprowadzić do porozumienia i przyjaźni Kretów z Papiernikami. W realnym świecie Julek skleja rozdartą kartkę książki i napomina Agatkę, aby na przyszłość bardziej uważała..

 

NIESAMOWITA HISTORIA MAMI FATALE, odciek pt. „Who’s Dadi?” (10 minut)

W dniu urodzin Mami, zwierzaki robią jej niespodziankę – przygotowują tort. Bohaterka wpada w nostalgiczny nastrój i zaczyna przeglądać albumy ze zdjęciami. Jej myśli biegną do czasów, gdy nosiła jeszcze białe sukienki i mieszkała w dużym mieście z mężem, Dadim Fatale. Wraz z opowieścią Mami cofamy się w czasie śledząc burzliwe dzieje jej życia i dowiadujemy się, skąd wziął się w domku niezdarny Psina i jak to Prosię zamiast obiadem zostało przyjacielem i pupilem. 

 

BOLEK I LOLEK, odcinki pt.Tomcio Paluch” (10 minut) oraz „Królowa Śniegu” (9 minut)

Lolek wypija czarodziejski eliksir i staje się bardzo maleńki. Po wielu przygodach Bolek daje mu wypić kolejny eliksir i Lolek wraca do naturalnej postaci.

Bolek i Lolek odbywają zimową przejażdżkę z Królową Śniegu. Pewny siebie Bolek odczepia sanki kolegi i sam odjeżdża z piękną zjawą. Osamotniony Lolek karmi w lesie zgłodniałe zwierzęta, po czym z ich pomocą ratuje uwięzionego podstępnie przez Królową przyjaciela.

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola