Wydarzenia
BAJKA W CENTRUM. Poranek filmowy dla dzieci
BAJKA W CENTRUM. Poranek filmowy dla dzieci

Wiosnę czuć w powietrzu, a nad morzem czy w lesie również bardzo dobrze ją słychać! Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza najmłodszych Widzów oraz rodziców i opiekunów dzieci na kolejny poranek filmowy z cyklu „Bajka w Centrum” – w sobotę, 2 kwietnia 2022 roku, o godzinie 10.00. W programie polskie filmy animowane o zwierzątkach oraz spotkanie z Panem Leśnikiem.

Jak zawsze podczas „Bajki w Centrum” nie zabraknie wesołych polskich animacji, a także spotkania z ciekawym gościem. O głosach zwierząt, które można usłyszeć w naszym lesie, dzieciom opowie Witold Ciechanowicz, leśnik i edukator z Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo” w Gdyni. Dzieci naucza się rozpoznawać dźwięki zwierząt, a nowe umiejętności pewnie chętnie wypróbują podczas rodzinnych leśnych spacerów…

BAJKA W CENTRUM to cykl filmowy zapoczątkowany w Gdyńskim Centrum Filmowym w 2016 roku. Dla wielu dzieci, które uczestniczyły w dotychczasowych projekcjach, były to pierwsze kinowe doświadczenia w ich życiu!

Program opiera się w całości na polskiej animacji, prezentując najbardziej wartościowe, nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą, rodzime produkcje animowane dla dzieci realizowane współcześnie.

Nie brakuje również powrotów do bohaterów filmowych z czasów dzieciństwa rodziców czy nawet dziadków dzisiejszych dzieci, takich jak Reksio czy Bolek i Lolek. Wspólne wyjście do kina staje się zatem przyjemnym doświadczeniem międzypokoleniowym.

Każdemu seansowi towarzyszy dodatkowa, powiązana z tematyką prezentowanych bajek, atrakcja: wspólna zabawa, zajęcia rekreacyjne, warsztaty plastyczne lub inne. To okazja, by młodzi widzowie wesoło spędzili czas, ale też dowiedzieli się czegoś ciekawego. Wśród poruszanych tematów są na przykład: relacje międzyludzkie, emocje, ekologia, ochrona przyrody.

 

W zestawie bajek prezentowanych 2 kwietnia znajdą się wybrane odcinki kilku seriali animowanych:

 

PAMPALINI I LEW (9 minut) 

Serial animowany dla najmłodszych o przygodach dzielnego myśliwego o imieniu Pampalini. W tym odcinku Pampalini usiłuje schwytać lwa. Mimo wysiłków dzielnego myśliwego, lew pozostaje na wolności.

 

REKSIO I DZIĘCIOŁ (9 minut)

Reksio dostrzega stukającego w pień drzewa dzięcioła. Stara się go przepędzić, bo uważa, że dzięcioł niszczy drzewa. Ptak wyjaśnia mu cel swojej pracy. Pomaga też Reksiowi i wypędza robactwo ze ścian jego budy

MIŚ KUDŁATEK, odcinek pt. „Przygoda w lesie” (10 minut)

Miś Kudłatek zabłądził w lesie. Z opresji ratuje go duży niedźwiedź.

 

O NIEZWYKŁEJ PRZYJAŹNI (13 minut)

Dawno, dawno temu, a może nie tak dawno… za górami, za lasami, a może gdzieś niedaleko… na polanie w pewnym lesie spotykają się wyrzucone przez ludzi ze swoich domów stare zwierzęta: Osioł – bo nie miał już sił pracować, Pies – bo nie potrafił już pilnować gospodarstwa, Kot – bo nie polował na myszy i Kogut – bo o świcie przestał piać. Każde z nich wspomina chwilę, w której stracili schronienie. Wraz z nadejściem nocy, postanawiają razem wyruszyć w świat i znaleźć nowy dom. Po długiej leśnej wędrówce widzą w oddali światło, a kiedy podchodzą bliżej, Pies poznaje tych samych rabusiów, którzy okradli jego gospodarza, a teraz plądrują dom Leśniczego. Po naradzie postanawiają przepędzić intruzów i wspólnie tworzą „potwora”, który rży, pieje, miauczy i szczeka jednocześnie… 

 

MIŁEK Z CZARNEGO LASU (13 minut)

Opowieść o trudnej sztuce akceptacji i tolerancji kogoś obcego we własnym, znanym i zamkniętym świecie. Główny bohater, rude stworzonko o imieniu Miłek, ucieka z niewoli i ciężko mu komuś zaufać. Z kolei mieszkańcy Czarnego Lasu, dokąd trafia, czują się bezpiecznie we własnym gronie i każdego obcego traktują jak intruza. Mimo to, pod wpływem empatii, dają Miłkowi szansę. I tak zaczyna się opowieść o wzajemnym zrozumieniu, szukaniu i znalezieniu przez Miłka przyjaciół, a nawet… o pierwszej miłości. Jest to więc opowieść o tym, jak wszyscy dojrzewają do decyzji, jedni by dać Miłkowi szansę i wznieść się ponad własny strach i uprzedzenia, a sam Miłek, by nowe środowisko zaakceptować, znaleźć swoje miejsce na ziemi, zdobyć przyjaciół i pozostać wiernym swoim zasadom.

 

SERIA HIP HIP HURA odcinek „Kto mnie przedrzeźnia” (13 minut)

Hip-Hip i Hurra dostają nowe zlecenie od Pana Słonia, który spacerując po lesie słyszy przedrzeźniający go głos. Detektywi mają za zadanie odkryć kto naśladuje dużego ssaka.

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola