Wydarzenia
BAJKA W CENTRUM. Muzyczny poranek filmowy
BAJKA W CENTRUM. Muzyczny poranek filmowy

Nadstawcie uszu, bo zbliża się kolejny poranek filmowy z cyklu „Bajka w Centrum” – tym razem wydanie muzyczne! Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza najmłodszych widzów oraz rodziców i opiekunów, a także grupy przedszkolne – w czwartek i sobotę, 21 i 23 kwietnia 2022 roku. W programie polskie filmy animowane oraz spotkanie z Panią Dyrygentką.

Jak zawsze podczas „Bajki w Centrum” nie zabraknie wesołych polskich animacji, a także spotkania z ciekawym gościem. O instrumentach muzycznych opowie Karolina Adamiak-Pruś, wokalistka, dyrygentka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Podczas tego poranka dzieci przeniosą się do świata muzycznych zagadek i instrumentów. Słyszeliście już o kazooo, czy darbuce? A może istnieją takie instrumenty, które brzmią jak zwierzęta? Na najmłodszych Widzów czekają zabawy i muzyczne zagadki.

BAJKA W CENTRUM to cykl filmowy zapoczątkowany w Gdyńskim Centrum Filmowym w 2016 roku. Dla wielu dzieci, które uczestniczyły w dotychczasowych projekcjach, były to pierwsze kinowe doświadczenia w ich życiu!

Program opiera się w całości na polskiej animacji, prezentując najbardziej wartościowe, nagradzane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą, rodzime produkcje animowane dla dzieci realizowane współcześnie.

Nie brakuje również powrotów do bohaterów filmowych z czasów dzieciństwa rodziców czy nawet dziadków dzisiejszych dzieci, takich jak Reksio czy Bolek i Lolek. Wspólne wyjście do kina staje się zatem przyjemnym doświadczeniem międzypokoleniowym.

Każdemu seansowi towarzyszy dodatkowa, powiązana z tematyką prezentowanych bajek, atrakcja: wspólna zabawa, zajęcia rekreacyjne, warsztaty plastyczne lub inne. To okazja, by młodzi widzowie wesoło spędzili czas, ale też dowiedzieli się czegoś ciekawego. Wśród poruszanych tematów są na przykład: relacje międzyludzkie, emocje, ekologia, ochrona przyrody.

 

W zestawie bajek prezentowanych 21 i 23 kwietnia znajdą się wybrane odcinki kilku seriali animowanych:

BOLEK I LOLEK MUZYKANCI (9 minut) 

Serial animowany dla najmłodszych o przygodach Bolka i Lolka. W tym odcinku Bolek, Lolek i Tosia zakładają zespół muzyczny.

REKSIO KOMPOZYTOR (9 minut)

Realizowana od 1967 r. seria przygód małego, łaciatego pieska, mieszkańca wiejskiego podwórka. W tym odcinku Reksio komponuje piękny utwór na jubileusz konia…

REKSIO ŚPIEWAK (10 minut)

Reksio, słysząc dźwięki skrzypiec i fortepianu, próbuje śpiewać. Początki są bardzo nieporadne, później jednak Reksio osiąga zupełnie przyzwoity poziom.

SMOK I MUZYKA (13 minut)

„Smok i muzyka” to pełna dźwięków opowieść o sile przyjaźni i niezwykłej mocy, jaką ma muzyka. Mała dziewczynka zaprzyjaźnia się ze smokiem mieszkającym w lesie nieopodal królewskiego zamku. Wspólnie muzykują, wygrywając radosne i skoczne melodie. Niestety, taka muzyka nie znajduje uznania u władcy zamku, który preferuje marszowe rytmy. Czy dziewczynce i smokowi uda się dojść do porozumienia z królem?

Piosenka do czołówki serii MIŚ FANTAZY „Jak ptak wysoko” (2 minty)

„Miś Fantazy” to baśń o potędze miłości, która przybierając oblicza dobra, przyjaźni, wierności czy szczęścia dąży do opromienienia świata i uczynienia innych lepszymi. Wszystkie postaci tworzą krąg wokół tej najważniejszej – Misia Fantazego, błękitnego dziecka szczęścia. Bohaterowie zanurzeni są w cudownej przestrzeni Słonecznej Wyspy, gdzie trawy kołyszą do snu, a podlegająca naturalnym przemianom przyroda snuje swoją odwieczną opowieść. Lecz wystarczy wsłuchać się uważniej w dźwięki muzyki, a tuż obok kłębią się nieznane światy, opuszczone zamki, egzotyczne krainy. Wystarczy chwila, aby przenieść się w fantastyczne przestrzenie, zdobyć nowe doświadczenia i przeżyć niezwykłe przygody…

SERIA HIP HIP HURA odcinek „Skrzydlaty Idol” (13 minut)

Pan Paw zatrudnia Hip-Hipa i Hurra jako ochroniarzy w trzeciej edycji „Skrzydlatego Idola” (parodia Idola). Konkurs reżyseruje Lama, a startują w nim ptaki płci męskiej – w tym struś, ptak rajski, orzeł, koliber i kogut. Rywalizują o „Złote Ziarno”. Ponieważ w jury zasiadają ich żony, dochodzi do draki i konkurs zostaje nierozstrzygnięty. Bohaterowie postanawiają sprawić, by tym razem zakończył się sukcesem.

„EINE KLEINE NACHTMUSIK Rondo Allegro” do muzyki Wolfganga Amadeusa Mozarta

w reżyserii Jacka Adamczaka (4 minuty)

Miniatura filmowa do muzyki Wolfganga Amadeusa Mozarta wykonana w technice animacji rysunkowej. W salonie kwartet muzyczny gra utwór Mozarta. Zgromadzeni goście są jednak bardziej zajęci sobą, aniżeli słuchaniem muzyki. Kelner roznosi trunki. Dystyngowane damy siedzą w fotelach i obserwowane są przez jednego z mężczyzn. Jego wzrok zatrzymuje się na młodej kobiecie. Wkrótce oboje znikają z salonu. Wśród publiczności stoi znudzony mały chłopiec. Próbuje wymknąć się niepostrzeżenie. Jego wysiłki kończą się niepowodzeniem. Obok na wózku inwalidzkim drzemie dziadek. Co chwilę budzi go głośna muzyka. Podniosły nastrój zakłóca brzęcząca mucha. Tylko kwartet muzyczny jest całkowicie pochłonięty niezwykle żywiołowym wykonaniem utworu muzycznego.

 

REZERWACJE DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH

Bilety grupowe: 13 złotych za dziecko

opiekunowie grup – bezpłatnie

Rezerwacje: tel. 790 490 029
e-mail kino@gcf.org.pl

 

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola