Wydarzenia
Bajka w Centrum 2017
Bajka w Centrum 2017

„Bajka w Centrum” to autorski projekt edukacyjny dla dzieci, realizowany w Gdyńskim Centrum Filmowym. Uczestnikom zapewnia zabawę, ale też dostarcza wiedzy o tym, jak powstają filmy animowane i podnosi świadomość najmłodszych odbiorców sztuki filmowej.

Prezentujemy bajki zrealizowane różnorodnymi technikami animacji, często mniej popularne, a przez to nieco trudniejsze w odbiorze. Niektóre filmy to tytuły z lat 90. ubiegłego wieku i wcześniejsze, na co dzień słabiej dostępne dla widzów – mówi Agata Kozierańska-Burda, pomysłodawczyni i koordynatorka „Bajki w Centrum”. – Każdy pokaz uzupełniamy o interaktywną część warsztatową. Dzieci mogły się już na przykład przekonać, jak długo trwa proces tworzenia bajki animowanej, jak powstają jej bohaterowie, skąd reżyser czerpie inspiracje do scenariusza czy ile pracy zajmuje podkładanie głosu do dialogów bajkowych postaci. To wymierne efekty i konkretna wiedza, którą staraliśmy się przekazać młodym widzom.

Od marca do listopada 2017 roku w Gdyńskim Centrum Filmowym odbyło się łącznie 11 pokazów zamkniętych, w których uczestniczyły grupy zorganizowane ze szkół i przedszkoli, a także 7 poranków sobotnich, na które wybrać się mogli wszyscy zainteresowani rodzice i opiekunowie z dziećmi. Łącznie wszystkie seanse „Bajki w Centrum” zgromadziły 3142 widzów.

Bohaterowie wielu pokoleń. Od klasyki po najnowsze polskie produkcje

Poranki filmowe w Gdyńskim Centrum Filmowym to nierzadko okazja do spotkań międzypokoleniowych: dzieci mogą poznać przygody bohaterów dzieciństwa własnych rodziców, takich jak „Reksio” czy „Bolek i Lolek”. W cyklu znalazły się również filmy z cyklu „Baśnie i Bajki Polskie”, będącego ekranizacją najbardziej popularnych tradycyjnych polskich bajkowych historii. Widzowie oglądali również filmy animowane z nowszych serii, takich jak: „Miś Fantazy”, „Mami Fatale”, „Basia”, „Kuba i Śruba” czy „Rodzina Treflików”.

Nie tylko pokazy filmowe. warsztaty, Koncerty i Zabawa

Czy filmowego bohatera można ulepić z plasteliny? Jak powstaje animacja poklatkowa i czy można ją wykonać we własnym domu? Jak to się dzieje, że bohaterowie animowanych bajek mówią? Co to jest storyboard i do czego potrzebują go twórcy filmowi? Na czym polega praca dźwiękowca w filmie? Konkretne zagadnienia techniki filmowej, powiązane z prezentowanymi animacjami, wypełniły część warsztatową poranków filmowych.

Wybranym spotkaniom towarzyszyła muzyka. Podczas jednego z poranków odbył się koncert piosenek dla dzieci do wierszy Juliana Tuwima, z muzyką Witolda Lutosławskiego. Uczestnicy mieli okazję, by samodzielnie zilustrować bajkę dźwiękami – tupania, klaskania czy zdziwienia. Innym razem dzieci wysłuchały fragmentów muzycznych z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki, poznając – dzięki uprzejmości profesjonalnych tancerzy – tradycyjne tańce: oberka, kujawiaka i poloneza.

Seans filmowy poświęcony „Bolkowi i Lolkowi” wzbogacono o warsztat podróżniczy z Wydawnictwem Znak, wydawcą książki „Bolek i Lolek zwiedzają Polskę”, inspirowany przygodami bohaterów. Dzieci poznały wiele charakterystycznych miejsc w Polsce oraz ich popularne symbole.

Wspólnie z twórcami i partnerami. Podziękowania!

Nie zabrakło również spotkań z aktorami. Swoje ukochane bajki dzieciństwa na żywo czytali młodym widzom popularna aktorka filmowa i teatralna, Katarzyna Figura, a także aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, Rafał Ostrowski. W przedświątecznym, grudniowym wydaniu „Bajki w Centrum” gośćmi Gdyńskiego Centrum Filmowego byli aktorzy Sceny 138. Ubrani w piękne kostiumy ze spektaklu „Księżniczka na ziarnku grochu” Centrum Kultury w Gdyni, zabrali dzieci w podróż do krainy baśni.

Wśród innych twórców filmowych, którzy zechcieli zrealizować warsztaty dla „Bajki w Centrum, są: Robert Turło – reżyser; Łukasz Kacprowicz, Grupa Smacznego – reżyser; Paweł Czarzasty – reżyser; Karolina Klawiter – sopranistka, impresariat artystyczny, animator koncertów; Patrycja Wojtkowiak-Skóra – Studio Filmowe TREFL. W projekt zaangażowały się również: Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu; Grupa Smacznego; Wydawnictwo ZNAK Emotikon; Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Studio Filmowe TREFL, Wytwórnia Filmowa SE-MA-FOR.

W ciągu całego roku liczne niespodzianki zapewnili uczestnikom poranków filmowych w Gdyńskim Centrum Filmowych partnerzy: producent kosmetyków Ziaja, fabryka zabawek Alexander Toys, producent gier planszowych i puzzli Trefl, Fabryka Czekolady Bałtyk. Organizatorzy dziękują za wsparcie również trójmiejskim mediom, zwłaszcza Radiu Gdańsk oraz portalowi Trojmiasto.pl.

Projekt został dofinansowany przez Miasto Gdynia. Gdyńskie Centrum Filmowe dziękuje Wydziałom Edukacji i Promocji Urzędu Miasta za wsparcie organizacyjne i promocyjne w realizacji programu.

Ciąg dalszy nastąpi. Styczniowa „Bajka w Centrum”

Już w sobotę, 13 stycznia 2018 roku, Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na poranek filmowy z bajkami Studia Miniatur Filmowych. W programie znajdą się trzy odcinki „Dziwnych przygód Koziołka Matołka” oraz dwa odcinki z serii „Hip Hip i Hurra”.

Po projekcji zaplanowano krótką lekcję historii, podczas której dzieci zobaczą, jak działają – doskonale znane ich rodzicom – rzutniki „Ania”, „Bajka”, „Jacek” i inne. W ciemnej kinowej sali będzie można wspólnie obejrzeć i poczytać popularne przed laty bajki, wyświetlane na tradycyjnych kliszach i slajdach.

Pokaz rozpocznie się o godzinie 10.00. Bilety, w cenie 11 złotych, będą wkrótce dostępne na www.gcf.org.pl.

foto. Tomek Kaminski_Poranek Filmowy_02_12_17_00001.jpg

foto. Tomek Kaminski_Poranek Filmowy_02_12_17_083.jpg

foto. Tomek Kaminski_Poranek Filmowy_02_12_17_120.jpg

foto. Tomek Kaminski_Poranek Filmowy_12_11_2017_022.jpg
foto. Tomek Kaminski_Poranek Filmowy_12_11_2017_094.jpg
foto. Tomek Kaminski_Poranek Filmowy_12_11_2017_041.jpg
foto. Tomek Kaminski_Poranek Filmowy_12_11_2017_055.jpg
foto. Tomek Kaminski_Poranki Filmowe4_25_03_17_0025.jpg
foto. Tomek Kaminski_Poranki Filmowe4_25_03_17_0061.jpg
foto. Tomek Kaminski_Poranki filmowe dla dzieci_04_03_17_0022.jpg
foto. Tomek Kaminski_Poranki Filmowe4_25_03_17_0114.jpg
foto. Tomek Kaminski_Poranki filmowe dla dzieci_04_03_17_0061.jpg
Fot. Tomek Kamiński
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola