Wydarzenia
SPOTKANIA Z MODERNIZMEM | prelekcje o architekturze
SPOTKANIA Z MODERNIZMEM | prelekcje o architekturze

Zapraszamy na SPOTKANIA Z MODERNIZMEM – prelekcje o architekturze. Już 7 kwietnia 2022 roku, o godzinie 17.300 dr Hubert Bilewicz wygłosi odczyt ot. „Narodowe art deco: Pawilon Polski na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 roku”. Wstęp wolny.

 

Prelekcja dr. Huberta Bilewicza będzie pierwszym spotkaniem w ramach minicyklu pt. „Polska na pokaz! Pawilony narodowe na wystawach światowych w międzywojniu”.

 

To jak chcieliśmy, by nas postrzegano jako naród i państwo obarczone było ambicjami zarówno politycznymi, jak artystycznymi. Pawilony polskie na wystawach międzynarodowych były efektem ówczesnej polityki kulturalnej oraz nakazem racji stanu o szczególnym wymiarze propagandowym: przejawem dumy narodowej, wizytówką współczesnych osiągnięć, a jednocześnie wizualnym wyrazem oczekiwań oraz projekcją marzeń o Odrodzonym Państwie, Narodzie i Sztuce. Tę wyobrażoną Polskę tworzyli artyści, architekci, projektanci.

 

W programie cyklu zaprezentowane zostaną następujące tematy:

  • Narodowe art déco: Pawilon Polski na Wystawie Światowej w Paryżu w 1925 roku – 7 kwietnia 2022, g. 17:30
  • Cienie monumentalizmu: Pawilon Polski na Wystawie Światowej w Paryżu w 1937 roku – 28 kwietnia 2022, g. 17:30
  • Sen o potędze: Pawilon Polski na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku – 12 maja 2022, g. 17:30

 

 

dr HUBERT BILEWICZ

Historyk sztuki, nauczyciel akademicki. Jest adiunktem w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Wykładał również historię architektury i dizajnu w gdańskiej oraz łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych, redaktorem książki o architekcie Włodzimierzu Padlewskim oraz współautorem podręcznika sztuki dla gimnazjum.

Wielokrotny prelegent w wydarzeniach Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Brał udział w pierwszych Archi Prelekcjach od momentu powstania Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.

 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola