Wydarzenia
#chodźdokina. Co nowego w GCF?
#chodźdokina. Co nowego w GCF?

Premiery filmów nagrodzonych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także interesujące spotkania wokół filmowych dokumentów – Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza codziennie na seanse.

Jedną z filmowych premier tego tygodnia jest komediodramat „Moje wspaniałe życie” Łukasza Grzegorzka, nagrodzony za reżyserię na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Może i wspaniałe, ale czy na pewno moje? Z takim pytaniem mierzy się główna bohaterka filmu, Joanna (w tej roli Agata Buzek). Troskliwa córka, wyluzowana matka, lubiana nauczycielka, żona, z którą można konie kraść – w każdej z tych ról wypada doskonale. I w żadnej z nich od dawna nie czuje się sobą. Dlatego „Jo” prowadzi podwójne życie. Odtwórczyni głównej roli partnerują Jacek Braciak i Adam Woronowicz, a obsada jest jednym z silnych atutów filmu.

Analityk z Wall Street obserwuje niepokojące zjawisko: jego modele komputerowe zachowują się nietypowo. Zupełnie tak jak rozmnażające się w jego mieszkaniu komary. Taki jest punkt wyjścia akcji w filmie „Mosquito State” w reżyserii Filipa Jana Rymszy. To polsko-amerykańska koprodukcja, która na ostatnim Festiwalu w Gdyni otrzymała nagrodę „Złoty Pazur” w kategorii Inne Spojrzenie, premiujące filmy artystyczne i poszukujące niestandardowych form wyrazu.

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza widzów na nowy sezon spotkań ze światowym malarstwem. Z cyklu SZTUKA W CENTRUM już w najbliższą niedzielę, 30 października, można obejrzeć film „Art Beats. Ermitaż: potęga sztuki”. Stworzony we współpracy z Państwowym Muzeum Ermitażu w Petersburgu dokument ukazuje historię tej wyjątkowej instytucji i równie wyjątkowego miasta, od czasów cara Piotra I, przez splendor panowania carycy Katarzyny Wielkiej, triumfalne zwycięstwo Aleksandra I nad Napoleonem i rewolucję 1917 roku, po czasy współczesne. Nakręcone z rozmachem filmowe dzieło zabierze widzów do wnętrz Ermitażu i Pałacu Zimowego, gdzie podziwiać będą mogli najwybitniejsze dokonania europejskiej sztuki: od dzieł Leonarda da Vinci i Rafaela Santi, po dzieła Rubensa, Tycjana i Rembrandta.

Aż do grudnia można uczestniczyć w wydarzeniach – filmowych i nie tylko – zaplanowanych w ramach projektu KULTURA+SENIOR, realizowanego przez Pomorską Fundację Filmową. W środę, 3 listopada, o godzinie 11.00 w Kinie Studyjnym GCF odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Kobieta”, a po seansie spotkanie z socjolożką Aleksandrą Mosiołek. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie www.gcf.org.pl.

W repertuarze Kina Studyjnego GCF od najbliszego piątku są również filmy: „Wesele”, „Diuna”, „Furioza”, „Ostatniej nocy w Soho”, „Rodzina Addamsów 2”, „Fatima”, „Poufne lekcje perskiego”, „Narcyz i Złotousty”, „Jeźdźcy sprawiedliwości”.

W poniedziałek, 1 listopada, Kino będzie czynne od godziny 13.00.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola