Wydarzenia
15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW
15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW

W dniach 27-30 września 2023 roku w Gdyni, a dokładniej w Gdyńskim Centrum Filmowym, na placu Grunwaldzkim, w Teatrze Muzycznym, Muzeum Miasta Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW.

 

W programie blisko 250 projekcji filmów i wydarzeń, opowiadających o postawach niepokornych, o ludziach dla których nadrzędną wartością jest wolność – zarówno ta rozumiana w szerokim kontekście jako niepodległość narodów, jak i ta mówiąca o wolności zwykłego człowieka. „W tym roku wyjątkowo jasne i czytelne jest festiwalowe motto, które jest przesłaniem Janusza Krupskiego,że nie będzie wolnej Polski bez wolnych krajów byłego ZSRS. To jest klucz według którego dobieraliśmy filmy i tematy tegorocznego Festiwalu, robiąc to tak, by było to zrozumiałe także dla pokolenia urodzonego po 1989 roku” – mówi dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski.

 

Już 27 września do Gdyni zjadą filmowcy, specjalni goście i widzowie, dla których ważna jest tradycja, historia, pamięć o bohaterach, ale przede wszystkim – wolność. „Dzięki Festiwalowi NNW każdy może się podzielić swoimi doświadczeniami z wyboistej drogi do wolności. W ferworze transformacji ustrojowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej ta tematyka była zaniedbywana. Nasz festiwal sprawia, że w obliczu wojny możemy poczuć się jedną wspólnotą. Od lat zmagania z przeszłością dwóch totalitaryzmów pokazują na naszym festiwalu obrazy z Estonii, Czech, Ukrainy, Węgier. Jesteśmy bowiem miejscem, w którym głos upominający się o wolność staje się słyszalny. Tym bardziej mamy satysfakcję, że płynie on z Polski, wzmacniany głosami naszych kolegów filmowców” – opowiada dyrektor festiwalu NNW i dodaje: „Problem walki z prześladowaniami, jest obecny na całym świecie, do Gdyni ze swoimi tematami przyjeżdżają nawet twórcy z tak odległych krajów jak Tajwan, Korea czy Japonia”.

 

Widzowie Festiwalu NNW w tym roku mogą więc liczyć na obecność wielu twórców filmowych zza granicy, przyjadą też świadkowie historii – bohaterowie filmów, którzy zostaną uhonorowani Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności. W jury 15. Festiwalu NNW zasiądą m.in. amerykański producent filmów historycznych John Grooters, grający w USA aktor Marek Probosz, uznany ukraiński reżyser Mykahailo Illienko, japoński reżyser Ken Takahashi – twórca ponad stu filmów i wizjoner nowoczesnego japońskiego kina historycznego, dokumentaliści Paweł Woldan i Anna Ferens. Stan Borys na NNW w Gdyni będzie świętował 50-lecie „Jaskółki uwięzionej”, z koncertem wystąpi światowej sławy pianista Adam Makowicz, a muzycy z krajów sąsiadujących z Rosją, razem z Markiem Piekarczykiem, wykonają wspólnie antywojenny protest-song. „Festiwal pokazuje, że wspólna historia łączy, a nie dzieli. Zagrożenie bytu, narodu, spaja środowisko twórców, ale także i widzów” – mówi Gołębiewski.

 

W czasie czterech dni Festiwalu NNW zobaczymy ponad sto filmów dokumentalnych i fabularnych nominowanych do nagród głównych festiwalu. Wśród nich znalazły się produkcje z Finlandii, Japonii, Hiszpanii, Estonii, Mołdawii, Bułgarii, Tajwanu, USA, Chorwacji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, Azerbejdżanu, Norwegii, Korei Północnej i oczywiście z Polski. Odbędą się liczne debaty, spotkania ze świadkami historii i bohaterami filmów, filmowcami, opozycjonistami, koncerty, multimedialne wystawy, promocje książek historycznych. Festiwal NNW to również ważne wydarzenie branżowe, z marketem filmowym, warsztatami scenariuszowymi, masterclassami (m.in. Lecha Majewskiego), Pitchng Forum i działaniami Akademii Filmowej NNW wspierającymi twórców „od pomysłu do premiery”.

 

WSTĘP WOLNY na wszystkie pokazy i wydarzenia.

 

Program festiwalu, opisy filmów i wydarzeń oraz trailery dostępne są na stronie www.festiwalnnw.pl.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola