Wydarzenia
100 lat. Dwa krótkie metraże o zaślubinach Polski z morzem
100 lat. Dwa krótkie metraże o zaślubinach Polski z morzem

Uroczysta premiera „Pewnego razu nad morzem” w reżyserii Sławomira Witka i „100 lat” Anety Gołębiewskiej-Bussold ze względu na pandemię została przesunięta na jesień. Mecenasem obu filmów jest ORLEN. W rolach głównych wystąpili między innymi trójmiejscy aktorzy.

Akcja „Pewnego razu nad morzem” rozgrywa się w 1920 roku w Pucku. Na tle historycznych wydarzeń związanych z zaślubinami Polski opowiada fikcyjną historię dwóch nastoletnich braci, Kaszubów. 

Film, adresowany do widzów w różnym wieku, ma im uświadomić, jakie znaczenie miały owe zaślubiny dla zwykłych mieszkańców Pomorza. W rolach głównych wystąpili: Anna Kociarz, Maciej Konopiński, Marek Brand, Nikodem Bogdański i Jakub Cendrowski.

Pewnego razu 4.jpg

Pewnego razu 5.jpg

Druga piętnastominutowa etiuda, „100 lat” w reżyserii Anety Gołębiewskiej-Bussold, zestawia wydarzenia sprzed wieku ze współczesnością. Osią fabuły są fikcyjne losy potomków jednego z żołnierzy Generała Józefa Hallera. 

Główna bohaterka, trzydziestoletnia Marta, jest spełnioną zawodowo montażystką filmową z Gdyni. Na chwilę porzuca swoje komfortowe życie i jedzie wraz z synkiem do swoich rodziców na Boże Narodzenie. Nie wie jeszcze, że ta Wigilia będzie dla niej wyjątkowym wydarzeniem. 

W rolach głównych wystąpili: Andrzej Pieczyński, Eryk Moza, Małgorzata Mikołajczak i Judyta Paradzińska.

Sto lat 5.jpg

Sto lat 4.jpg

Zwiastuny filmów dostępne są na kanale Gdyńskiej Szkoły Filmowej na YouTube.

„Pewnego razu nad morzem” 

https://www.youtube.com/watch?v=pW3deGHLsdc

„100 lat”

https://www.youtube.com/watch?v=3A12sQJYkFM

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola