POKOLENIE PIENIĄDZA / LUDZIE ZAMIAST LICZB (FILM + SPOTKANIE)

„Pokolenie pieniądza” zainauguruje nowy cykl filmowy, realizowany we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową w Gdyni. Zastanowimy się, jak współczesna e konomia mo że pom ó c zrozumieć otaczający nas świat i sprostać wyzwaniom XXI wieku. Gościem pierwszego spotkania będzie ekonomista i wykładowca WSB, dr Marek Szymański. A drzwi do świata najbogatszych, którzy za swoje pieniądze płacą jednak bardzo wysoką cenę, otworzy dla nas reżyserka i słynna amerykańska fotografka Lauren Greenfield .Amerykańska fotograf i filmowiec Lauren Greenfield od 25 lat analizuje idee pieniędzy, bogactwa i ludzi, kt ó rzy chcą żyć luksusowo. Po studiach postanowiła zgłębić ideę „amerykańskiego snu”, portretując tych, kt ó rzy dążą do bogactwa wierząc, że najważniejszy w życiu jest niczym nieograniczony i nie skrępowany materializm. „Jeśli masz już dużo, to więcej znaczy lepiej” – przyznaje jeden z jej bohater ó w, ujawniając znacznie istotniejsze przesłanie.


Intrygujący i miejscami zabawny film jest kulminacją tego życiowego projektu. Rzuca światło na początki pracy Greenfield, kt ó ra wyrusza tym razem z kamerą na poszukiwanie pojawiających się na jej wczesnych zdjęciach modeli. Podpatruje życie tych, kt ó rych pragnienie dobrobytu stał o si ę siłą napędową i g łównym celem w życiu. Wszystko krę ci si ę tu wokół statusu materialnego, chciwości, hiperkonsumpcjonizmu traktowanego jako hobby, turbo-kapitalizmu i zaczerpniętych z medi ó w wzor ó w piękna i sukcesu. Za tą błyszcząca i czarującą fasad ą czai się jednak wszechogarniająca pustka – człowiek jest tylko tym, co posiada. Film pojawia się w epoce, gdy społeczna nier ó wność osiąga swoje apogeum, a prezydent USA jest uosobieniem narcyzmu, próżności i bogactwa.Marek Szymański – doktor nauk ekonomicznych, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku i menedżer kierunku Finanse i Rachunkowość. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z wrogimi przejęciami i narzędziami obrony przed nimi. Zajmuje się także gospodarczymi i społecznymi uwarunkowaniami ewolucji kontroli korporacyjnej.
Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni i Millennium Docs Against Gravity FF zapraszają na cykl pokaz ó w film ó w dokumentalnych oraz dyskusji o poświęconych współczesnej szeroko pojętej ekonomii. Dlaczego coraz więcej os ó b kwestionuje model wzrostu oparty na ciągłej konsumpcji? Dlaczego PKB wciąż jest wskaźnikiem dominującym politykę makroekonomiczną, jeżeli wskaźnik ten nie odzwierciedla szczęścia ani stopnia degradacji środowiska? Czemu ludzie wciąż podejmuję irracjonalne decyzje ekonomiczne? Podczas naszych spotkań, wraz z ekspertami Wyższej Szkoły Bankowej, będziemy się zastanawiać jak współczesna e konomia mo że pom ó c nam zrozumieć otaczający nas świat i sprostać wyzwania XXI wieku.

  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę