OSTATNI W ALEPPO (Dr Ziad Abou Saleh – Premiera – BLIZA)
Na to wydarzenie nie jest prowadzona sprzedaż biletów oraz rezerwacja miejsc - WSTĘP: Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł.

Z okazji ogólnopolskiej premiery filmu Ferasa Fayyada „Ostatni w Aleppo” - otrzymał aż cztery nagrody na tegorocznej 14. edycji festiwalu Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity - zapraszamy na pokaz specjalny z udziałem dr. Ziada Abou Saleha - Syryjczyka mieszkającego w Polsce od 1983, socjologa, wykładowcy uniwersyteckiego - Uniwersytet SWPS, eksperta do spraw dialogu i negocjacji polsko-arabskich.


☞ O filmie "Ostatni w Aleppo"

„Ostatni w Aleppo” laureat m.in. Nagrody Millennium i Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni - to obraz przedstawiający wolontariuszy Białych Hełmów przeszukujących gruzy zniszczonego w wyniku konfliktu zbrojnego syryjskiego miasta. Khaled, Mahmoud i Subhi mają nadzieję na odnalezienie żywych osób.

Po pięciu latach wojny w Syrii mieszkańcy opustoszałego i zniszczonego Aleppo, kiedyś największego syryjskiego miasta, przygotowują się na ofensywę. Khalid, Subhi i Mahmoud to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej, składającej się na zwykłych ludzi, którzy zorganizowali się po to, by pomagać tym, którzy potrzebują tego najbardziej. Kierując się zasadą neutralności, bezstronności i człowieczeństwa, uratowali do tej pory ponad 60 tys. mieszkańców Aleppo, najczęściej wyciągając ludzi spod gruzów gołymi rękami.

W tej poruszającej filmowej podroży po zniszczonym wojną Aleppo poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała w tym miejscu wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata.

☞ Wybierając się do kina na kolejne pokazy filmu „Ostatni w Aleppo”, wspomożesz działania PAH w Syrii. Złotówka z każdego sprzedanego biletu będzie przekazana na wsparcie działań PAH w tym rejonie.

☞ Po każdym pokazie z Blizą zapraszamy do dyskusji z osobami, które dzięki specjalistycznej wiedzy i zdobytemu doświadczeniu wzbogacą zaprezentowany film dodatkowym komentarzem. Spotkanie poprowadzi Przemek Rydzewski.
  • Kliknij żeby włączyć wersję kontrastową
  • A Kliknij żeby przywrócić domyślny rozmiar czcionki
  • A Kliknij żeby zmniejszyć czcionkę
  • A Kliknij żeby powiększyć czcionkę