DOM/ŁÓDŹ
DOM/ŁÓDŹ

Opowieść o sześciu muzykach, którzy zdecydowali się zostać w Łodzi i stworzyć tam nowe miejsce spotkań: spółdzielnię socjalną „Ogniwo”. Jej owocem jest klub DOM, który szybko stał się centrum niezależnego życia kulturalnego w Łodzi. Kamera Piotra Szczepańskiego przez dwa lata obserwuje życie tych ludzi oraz funkcjonowanie prowadzonego przez nich miejsca. Klub DOM i jego założyciele to czterdziestoletni artyści, którzy rozkręcają biznes mający wesprzeć ich własną działalność twórczą.

W 2011 roku sześciu łódzkich muzyków zakłada spółdzielnię socjalną „Ogniwo“ ze środków dotacji z Unii Europejskiej. Był jeden warunek: twórcy spółdzielni musieli być bezrobotni, co w ich przypadku – a utrzymywali się ze zleceń – było łatwe do spełnienia. Efektem powołania spółdzielni był klub DOM, który szybko stał się ważnym obiektem kulturalnym na mapie Łodzi. Jego sześciu właścicieli prowadzi klub w celu rozwijania własnych projektów muzycznych. Kuba Wandachowicz, prezes spółdzielni, to eks-basista zespołów Cool Kids of Death, NOT, Tryp, a obecnie współtwórca projektu Mister D z Dorotą Masłowską. Drugi z nich to Robert Tuta – muzyk zespołów Agressiva 69, 1984, NOT i Tryp. Wiktor Skok to legenda łódzkiej sceny punkrockowej lat 90. i lider działającego od ponad 20 lat zespołu Jude. Dwóch kolejnych założycieli to znani łódzcy didżeje: Jakub „Rebus“ Szczeciński i Marcin „Eddie Rebel” Byczewski. To oni zajmują się organizacją imprez w klubie. Główną postacią filmu jest jednak szósty z nich – Witek Munnich wykorzystywany do najtrudniejszych prac jako osoba o najmniejszym dorobku twórczym i najniższej asertywności. Film pokazuje oczami Witka szeroką dwuletnią działalność klubu: od koncertów przez imprezy didżejskie, aż po targi staroci. Jest to również portret czterdziestoletnich artystów, którzy próbują godzić zawód muzyka z dorosłym i odpowiedzialnym życiem. Wykorzystano własne archiwalia reżysera, który w poprzednich trzech filmach dokumentował działalność muzyków.

(na podstawie materiałów producenta)

The story of a group of friends who decided not to leave Łódź and created a new place there. The protagonists are six musicians who founded a social cooperative, in order to manage a music club: DOM (Home), which quickly became an independent cultural centre in the city. For two years Piotr Szczepański’s camera follows their lives and the functioning of the club. The DOM Club and its owners are a phenomenon which portrays forty-year-old artists creating a business in an aim to support their creative work.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola