20. MDAG | Dwukrotnie skolonizowana | pokaz filmu ze spotkaniem
Thumbnail
20. MDAG | Dwukrotnie skolonizowana | pokaz filmu ze spotkaniem

Spotkanie. Grenlandzki powrót do korzeni

Partner: Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku – fundator nagrody ETNOMATOGRAF dla najlepszego filmu o tematyce etnograficzne i antropologicznej

 

Zachowanie odrębności etnicznej i kulturowej w globalizującym się świecie napotyka liczne przeszkody, a podróż w przeszłość, w poszukiwaniu innuickich wartości i tradycji, wymaga konfrontacji z demonami. Walka ta pozwala jednak odzyskać godność, zrozumieć siebie oraz zapewnić lepszą przyszłość młodemu pokoleniu. Film Lin Alluny, opowiadający o Inuitce poszukującej utraconej tożsamości, będzie dla nas pretekstem do tego, by porozmawiać o problemie szerszym: nordyckim kolonializmie i próbach powrotu do korzeni przez rdzenne ludy Grenlandii.

 

Gościni:

Agata Lubowicka – skandynawistka w latach 2005-2022 związana z Uniwersytetem Gdańskim, w swoich badaniach zajmująca się kulturowymi praktykami przedstawiania Grenlandii i Grenlandczyków oraz kulturotwórczą rolą narracji o wyprawach polarnych w Skandynawii i w Polsce. Tłumaczka z języka duńskiego, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Przetłumaczyła między innymi powieści grenlandzkiej autorki Niviaq Korneliussen „HOMO sapienne” i „Dolina Kwiatów”, a także relacje z ekspedycji Knuda Rasmussena „Nowi ludzie” i „Wielka podróż psim zaprzęgiem”.

 

Prowadząca:

Krystyna Weiher-Sitkiewicz – edukatorka filmowa, moderatorka spotkań, antropolożka i kuratorka wystaw. Kustoszka w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola