Wydarzenia
22. MDAG | Pokaz filmu COEXISTENCE, MY ASS + debata: MIĘDZY WOJNĄ, A STAND-UPEM
22. MDAG | Pokaz filmu COEXISTENCE, MY ASS + debata: MIĘDZY WOJNĄ, A STAND-UPEM

Pokaz filmu COEXISTENCE, MY ASS + debata: MIĘDZY WOJNĄ, A STAND-UPEM

  • 11 maja 2025, 17:00
  • Sala Warszawa, Gdyńskie Centrum Filmowe

BILETY dostępne w kasie kina GCF lub na naszej stronie w zakładce REPERTUAR.

O debacie

Punktem wyjścia do rozmowy jest historia Noam Shuster Eliassi, która dorastała w „Oazie Pokoju” – jedynej w Izraelu osadzie zamieszkałej wspólnie przez Żydów i Palestyńczyków. Mimo żydowskiego pochodzenia, biegle mówi po arabsku i ma bliską przyjaciółkę Palestynkę – Ranin. Różnorodność kultur i perspektyw sprawia, że Eliassi dobrze rozumie stosunki izraelsko-palestyńskie i dostrzega, jak bardzo pochodzenie etniczne i religia kształtują różne doświadczenia życiowe nawet w jednej społeczności. Noam wykorzystuje humor jako narzędzie walki z nienawiścią i nietolerancją. Jako stand-uperka potrafi ironicznie komentować konflikt izraelsko-palestyński, jednocześnie angażując się w działania na rzecz pokoju.

 

Czy jednak dialog i współistnienie są jeszcze możliwe? Czy humor może realnie pomóc w przełamywaniu podziałów, czy jest tylko formą ucieczki? Czy pokój to wciąż realna wizja, czy jedynie utopia – w kontekście ostatnich dramatycznych wydarzeń na świecie i poczucia bezradności pytanie to wydaje się dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek.

 

Gościem spotkania będzie Karol Wilczyński – dziennikarz, publicysta i aktywista społeczny. Wykładowca w Jagiellońskim Centrum Studiów Migracyjnych na UJ. Specjalizuje się w tematyce migracji, islamofobii i mediów. Jako prezes Fundacji Pol wspiera współpracę organizacji pozarządowych, biznesu, polityków i instytucji publicznych z osobami migrującymi do Polski, dążąc do tworzenia rzetelnej i zrównoważonej polityki migracyjnej w Polsce i UE. Publikuje m.in. na swoim Instagramie @wilczynski.karol i tworzy autorski newsletter „Inna Perspektywa” poświęcony wydarzeniom na świecie. Spotkanie poprowadzi Joanna Wiśniowska – dziennikarka związana z „Gazetą Wyborczą” i „Wysokimi Obcasami”, publikowała m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Vogue” i „Krytyce Politycznej”. Specjalizuje się w tematach związanych z kobietami w sporcie oraz klimatem i środowiskiem.

 

Partnerem spotkania jest Europejskie Centrum Solidarności – fundator nagrody All About Freedom Festival dla najlepszego filmu o przyczyniającego się do szerokiego zrozumienia wartości solidarności.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola

Gdyńskie Centrum Filmowe
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.