Wydarzenia
Widz zadziwiony. Debata.
Widz zadziwiony. Debata.

Debata w ramach Millennium Docs Against Gravity FF Gdynia.

Gdyńskie Centrum Filmowe, Pracownia Badań Produkcyjnych i Nowej Historii Kina Uniwersytetu Gdańskiego i festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity zapraszają na pokaz filmu „Widz zadziwiony” i rozmowę „Kim jest współczesny widz kinowy?”

W dyskusji udział wezmą: Leszek Kopeć – dyrektor Gdyńskiego Centrum Filmowego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej i Festiwalu Filmowego w Gdyni, prezes Zarządu Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni, Anna Morzyk – odpowiada za politykę repertuarową Kina Studyjnego GCF, wcześniej przez wiele lat zarządzała Gdańskim Centrum Filmowym (Neptun, Kameralne, Helikon) oraz Grzegorz Fortuna – członek kolektywu VHS Hell i Pracowni badań produkcyjnych i Nowej Historii Kina UG. Redaktor Klubu Miłośników Filmu (www.film.org.pl), internetowego magazynu Kinomisja (www.kinomisja.pl), portalu kulturalnego Esensja.pl i przygotowywanego przez studentów UG almanachu „Przezrocze”.

Debatę poprowadzi Marcin Adamczak – filmoznawca, krytyk filmowy, publicysta. Adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książki „Obok ekranu: Perspektywa badań produkcyjnych a społeczne istnienie filmu”

Gdyńskie Centrum Filmowe – sobota, 21 maja 2016 roku, godzina 16.00.

Bilety na film: 10-12 zł. Wstęp na debatę bezpłatny (pierwszeństwo mają osoby z biletami na film poprzedzający dyskusję)

Widz zadziwiony, (The Amazed Spectator), Portugalia, 2016, 70 min., reż. Edgar Pêra

Zdumienie światem to pierwszy krok w kierunku filozofii, ale i podstawa obcowania z kinem. Film oscyluje pomiędzy manifestem a esejem, analizując nasze odczucia związane z dziesiątą muzą. Co tak naprawdę pociąga nas w ciemnej sali kinowej? Co właściwie odróżnia kino od religii? Jak daleko jest od kinofilii do wojeryzmu? Jakie prawa i powinności ma współczesny widz? Czy kino pozwala zrozumieć śmierć? I co jest w większym stopniu filmem – mecz oglądany w multipleksie czy „Obywatel Kane” na smartfonie? Reżyser uświadamia nam, że film przerasta rzeczywistość pod wieloma względami, stając się rzeczywistością samą w sobie.

Co tak naprawdę pociąga nas w sali kinowej? Jakie potrzeby zaspakajamy, oglądając film w kinie? Czy przychodzimy do niego wzruszyć się, pośmiać, spędzić czas w towarzystwie lub samotności, rozmyślać o życiu i świecie, w którym żyjemy, czy raczej po to, aby od tego świata uciec jak najdalej? Czy te pragnienia się wykluczają? Po filmie „Widz zadziwiony” zapraszamy na debatę, podczas której postaramy się odpowiedzieć na te oraz inne pytania.

Spotkanie i pokaz filmu to także wydarzenie towarzyszące konferencji naukowej „Ekonomia kina”, która odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim w dniach 19-20 maja. Ideą sympozjum jest umożliwienie badaczom prezentacji efektów badań tych aspektów kina, które nierozerwalnie wiążą się z finansami, produkcją oraz dystrybucją. Stąd niedaleko już do badań nad tym, kto jest po drugiej stronie ekranu – odbiorcy. Rola widza w kinie oraz to, czego on sam poszukuje, zasiadając przed dużym ekranem, ewoluowały proporcjonalnie wraz z technologicznym postępem w kinematografii. Film Pêry nie jest tylko ogólnym rozważaniem nad kondycją kina, ale zmusza widza do refleksji nad samym sobą.

Dokąd zmierza współczesny widz kinowy, a razem z nim kino? Czy jesteśmy w stanie to przewidzieć? Zastanowimy się nad tym wspólnie z naszymi gośćmi.

Debata i pokaz filmu są jednym z wydarzeń festiwalu 13. Millennium Docs Against Gravity, który po raz pierwszy w tym roku odbywa się również w Trojmieście. Festiwal to przede wszystkim polskie premiery najważniejszych filmów dokumentalnych minionego roku, pokazywanych i nagradzanych na światowych festiwalach. W Gdyni widzowie zobaczą między innymi nowe filmy mistrzów gatunku: Wernera Herzoga, Siergieja Łoźnicy czy Nikolausa Geyrhaltera, ale także polskich reżyserów, m.in. Bartka Konopki i Jerzego Śladkowskiego.

W programie są głośne filmy: „Sonita”, „Don Juan”, „Pod opieką wiecznego słońca” czy „Kraina oświeconych”. Ponadto dokumenty o festiwalu w Jarocinie, Björk, Samuelu Beckettcie, Orhanie Pamuku, Kutimanie. O współczesnej Rosji, Ukrainie, Afganistanie, ginących gatunkach zwierząt. O zjawiskach takich jak Facebook czy Internet, i wreszcie – o człowieku. Epopeja filmowa zatytułowana „Człowiek” (“Human”) właśnie, w reżyserii słynnego fotografa Yanna Arthusa-Bertranda, otworzy 18 maja gdyńską edycję festiwalu. Millennium Docs Against Gravity FF Gdynia to również spotkania z reżyserami. Do Gdyni przyjadą Ross Lipman – reżyser „Nie filmu”, Jan Gassman – twórca filmu „Europa, która kocha” oraz Pieter-Jan De Pue – reżyser filmu „Kraina oświeconych”. Ponadto zaplanowano trzy debaty, na które wstęp jest wolny.

Źródło: Against Gravity Trójmiasto

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola