Wydarzenia
Weekend Architektury. Specjalne pokazy filmowe
Weekend Architektury. Specjalne pokazy filmowe

Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na przegląd filmów o architekturze, przestrzeni miejskiej oraz rozwoju miast organizowany w ramach VIII Weekendu Architektury w Gdyni (5 – 9 września 2018 roku). Sala Goplana w Kinie Studyjnym GCF to drugie obok Muzeum Miasta Gdyni miejsce projekcji filmowych.

Wstęp na wszystkie pokazy filmowe jest wolny.

Środa, 5 września

godz. 18.00-21.00

Archi Film: Nowy Frankfurt. Edycja Bauhaus

reżyseria: Paul Wolff, Jonas Geist, Joachim Krausse

Niemcy 2014, 170 min

Muzeum Miasta Gdyni, Sala Multimedialna

Czwartek, 6 września

godz. 18.00-19:30

Archi Film: Hawana – sztuka budowania ruin

reżyseria: Florian Borchmeyer

Niemcy 2005-2006, 88 min

Muzeum Miasta Gdyni, Sala Multimedialna

Piątek, 7 września

godz. 19.00-20.35

Archi Film: Obywatelka Jane. Walka o miasto

reżyseria: Matt Tyrnauer

USA 2016, 92 min

Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana

Sobota, 8 września

godz. 19.15-20.45

Archi Film: Barbicania

reżyseria: Ila B êka, Louise Lemoine

Wielka Brytania 2014, 90 min

Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana

Niedziela, 9 września

godz. 20.00-21.35

Archi Film: Wielka Architektura (Big Time)

reżyseria: Kaspar Astrup Schr öder

Dania 2017, 90 min

Gdyńskie Centrum Filmowe, Sala Goplana

Więcej o filmach

Nowy Frankfurt. Edycja Bauhaus

Film opowiada historię oryginalnego programu planowania przestrzennego „Nowy Frankfurt” (Frankfurt nad Menem), realizowanym w latach 1925-1930 na terenie Frankfurtu nad Menem. Powołanie programu do życia, było przede wszystkim odpowiedzią na ogromny niedobór mieszkań w kraju, będący jeszcze skutkiem pierwszej wojny światowej.

Kierownictwo programu powierzono Ernstowi Mayowi (1886-1970), który wcześniej zarządzał dużą spółdzielnią mieszkaniową we Wrocławiu. Jako pełniący funkcję nowego doradcy burmistrza miasta ds. budownictwa, architekt odpowiadał także za sprawy związane z reformami społecznymi oraz za walory estetyczne tworzonej architektury. Dla realizacji powierzonych celów i zadań Ernst May zgromadził wokół siebie zespół młodych architektów, projektantów.

Program „Nowy Frankfurt” osiągnął sukces i popularność m.in. dzięki budowie dziesięciu osiedli obejmujących łącznie ok. 12 tysięcy mieszkańców i to pomimo że plan rozbudowy miasta nie został w pełni ukończony w związku z międzynarodowym kryzysem.

Program określił także standardy estetyczne nowego budownictwa mieszkaniowego, a także stał się częścią lokalnych reform społecznych. Ponadto stawiał na innowacyjność, w tym m.in. łączenie architektury z naturą (m.in. wyposażenie domów we własne ogródki), powszechne stosowanie dużych przeszkleń (w celu lepszego doświetlenia oraz wentylacji przestrzeni wnętrz), a także – po raz pierwszy w Niemczech, tak zwanego „frankfurckiego procesu montażowego”, czyli budownictwa z wielkiej płyty. Kolejną nowinką było wykorzystanie tak zwanej „kuchni frankfurckiej”, czyli nowoczesnej, ergonomicznej zabudowy kuchni, symbolu postępu I poł. XX w. „Kuchnia frankfurcka”, którą zaprojektowała austriacka architektka Margaret Lihotzky, umożliwiała oszczędność miejsca i czasu, dzięki czemu szybko stała się wzorcową, wygodną jednostką kuchenną, niezwykle praktyczną oraz w pełni wyposażoną.

Oprócz oryginalnych filmów dr med. Paul Wolff a z lat 20. dokument przedstawia filmową dokumentację archiwów WDR. Współczesnymi świadkami są architekci, projektanci, producenci kuchni oraz liczni nabywcy mieszkań. · Film zawiera oryginalne materiały archiwalne z lat 20. XX wieku.

źródło: na podstawie materiałów z Instytutu Goethego

Hawana – sztuka budowania ruin

Kiedyś Hawana była nazywana „Perłą Karaibów”. Dziś jednak stolica Kuby jest zdominowana przez ruiny i budynki zagrożone upadkiem – poetycki, malowniczy świat dla turystów, ale dla mieszkańców stanowiący codzienne zagrożenie ich życia.

Dokument oddaje atmosferę kompletnie zrujnowanego miasta i przedstawia pięciu bardzo różnych ludzi próbujących pogodzić się z tym dosłownie zrujnowanym środowiskiem: robotnika, osobę bezdomną, żonę byłego milionera, wydziedziczonego właściciela i pisarza. Zdjęcia powstawały kręcone w Hawanie na Kubie.

Obywatelka Jane. Walka o miasto

Amerykańska pisarka i aktywistka Jane Jacobs całe życie szła własną drogą, szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego jedne miasta i społeczeństwa kwitną, a inne podupadają. Uważała, że skoro większość problem ów współczesności kumuluje się w mieście, to w mieście należy szukać ich rozwiązań. Jej przełomowa książka Śmierć i życie wielkich miast Ameryki dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem, ale trafiła idealnie w czas rozczarowania modernizacją poprzez „lanie betonu” i rozwoju ruchów miejskich.

Barbicania

Barbican Complex to wzniesiony w latach 60. i 70. niezwykły przykład architektury brutalistycznej. Dumny i dostojny nurt p óźnego modernizmu, surowy, a jednocześnie pełen ekspresji, z całą pewnością napawa swoich rezydentów dumą. Na kompleks składa się część mieszkalna i, jedno z największych w Europie, Centrum Sztuki.

Wybrane festiwale i nagrody: 2015 – Architecture & Design Film Festival Nowy Jork, 2015 – Design Film Festival Singapur, 2015 – Urban Eye Film Festival Bukareszt, 2015 – Milano Design Film Festival, 2015 – Arquitecturas Film Festival Lizbona, 2015 – Budapest Architecture Film Days, 2015 – Copenhagen Architecture Festival

Wielka Architektura (Big Time)

Przypominająca stok narciarki elektrownia, wieżowiec zaprojektowany w kształcie chińskiego znaku dla „ludu“ Szanghaju, dom Lego pomyślany jako zbudowane z klocków interaktywne centrum rozrywki czy nowe dwie wieże World Trade Center – to tylko niektóre z oryginalnych projektów Bjarke Ingelsa, jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych architektów naszych czasów, okrzykniętego w 2011 roku przez „The Wall Street Journal” Innowatorem Roku w dziedzinie architektury.

Uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami czterdziestoparoletni Ingels, szef biura architektonicznego Bjarke Ingels Group, traktuje architekturę jak pragmatyczną utopijną sztukę, która stawia sobie za cel stworzenie doskonałych miejsc ze społecznego, ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia. Znany jest z budynków, które sprzeciwiają się zarówno tradycyjnym konwencjom architektonicznym, jak i przestrzennym wymiarom. Jego nowatorskie projekty oparte na idei zrównoważonego rozwoju zdobyły duże uznanie na całym świecie.

Kręcony przez 6 lat film śledzi losy słynnego Duńczyka w momencie pracy nad jego dwoma poważnymi projektami: nowymi budynkami World Trade Center oraz manhattańskim wieżowcem W57. Obserwujemy, jak w Nowym Jorku otwiera biuro dla swojej firmy BIG, a potem zmaga się z zawodowymi i osobistymi problemami.

Po wyjeździe do Nowego Jorku jego duńska firma wpada w kłopoty, a w trakcie badań wykryto mały guz w jego mózgu. Obserwujemy niewiarygodnie intensywne życie codzienne Ingelsa, podróże na kolejne plany budowy, negocjacje z niezadowolonymi duńskimi pracownikami, a także rozmowy z lekarzami. Okazuje się jasne, że jego wielki sukces ma również wysoką cenę. Jednak najciekawsze są w tym filmie mini-wykłady Ingelsa, w których wyjaśnia, w jaki sposób powstają jego pomysły i projekty, a także przedstawia filozoficzne i architektoniczne rozważania o tym, czym jest architektura. Jeśli kino dokumentalne – twierdzi Ingels – jest dokumentowaniem świata takim, jakim on jest, a fabularne fantazją na temat tego, jak mógłby wyglądać, to architektura jest fabularyzowaniem realnego świata.

Więcej o VIII Weekendzie Architektury na oficjalnej stronie wydarzenia: TUTAJ.

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola