Wydarzenia
Ukraińscy szeryfowie – pokaz z Blizą
Ukraińscy szeryfowie – pokaz z Blizą

Najlepszy film gdyńskiej edycji Millennium Docs Against Gravity FF 2016.

Gdyńskie Centrum Filmowe i Kwartalnik Artystyczny BLIZA zapraszają na pokaz specjalny filmu dokumentalnego „Ukraińscy szeryfowie” w reżyserii Romana Bondarczuka – laureata pierwszej trójmiejskiej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Kino Studyjne GCF, sala Warszawa – poniedziałek, 7 listopada 2016 roku, godzina 20.30. Wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 złotych.

Film „Ukraińscy szeryfowie” śledzi losy Wiktora i Wołodii, pokazując komiczną stronę ich codziennych sytuacji. Jeżdżą żółtą rosyjską Ładą z lat 70. ubiegłego wieku, udekorowaną niewielką flagą Ukrainy. Prowadzą śledztwo w sprawie znalezionego ciała, próbują rozłożyć wózek, pogodzić z sąsiadami Kolę, który choć zjada psy, tęskni za normalnym życiem. Wśród ściganych przez nich występków znajdują się także: kradzież dwóch kaczek, spory sąsiedzkie, pijaństwo, przemoc fizyczna i awarie samochodów. Wiele z tych problemów ma swoje korzenie w rozpowszechnionym wokół bezrobociu, ubóstwie i analfabetyzmie.

Czas mija, zmieniają się pory roku, aż w końcu dzięki telewizji informacje o Majdanie i politycznych zmianach na Ukrainie docierają do mieszkańców Zburiewki, siejąc wśród nich separatystyczny zamęt. Następuje podział na dwa obozy: proukraiński i prorosyjski. W czasie obchodów 70. Dnia Niepodległości zaczyna się pobór mężczyzn do wojska… Film nasuwa skojarzenia z prozą Nikołaja Gogola. Nie tylko pokazuje, jak wygląda prawdziwe życie na ukraińskiej wsi przed i po wojnie, ale przede wszystkim jest niezwykle barwnym przekrojem ludzkich charakterów, z ich słabościami, wadami i problemami.

– Za dyscyplinę kompozycyjną oraz sugestywne ukazanie zaskakującej, pełnej niespodzianek i sprzeczności, wielowymiarowej rzeczywistości współczesnej Ukrainy – uzasadniło podczas gali festiwalu Millennium Docs Against Gravity FF, w maju 2016 roku, swój wybór gdyński jury w składzie: filmoznawca profesor Mirosław Przylipiak, aktorka Katarzyna Figura oraz muzyk i kompozytor Mikołaj Trzaska. Nagrodę w imieniu reżysera Romana Bondarczuka odebrał Łew Zacharczyszyn, Konsul Ukrainy w Gdańsku.

Po seansie odbędzie się spotkanie z Mikołajem Trzaską, które poprowadzi Przemek Rydzewski.

Aew Zacharczyszyn_Konsul Ukrainy w Gda.fot. Anna Rezulak.jpg

K.Figura_Aew Zacharczyszyn_Konsul Ukrainy w Gda.jpg

Fot. Anna Rezulak

Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

PisfPol_beztla.jpg 
FN.png       05 Logobase on black.jpg
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola