Filmowe podróże do najciekawszych galerii świata.
Degas, Picasso, Hockney, Matisse, Cezanne, Van Gogh – niezwykli artyści I ich dzieła z bliska. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na nowy cykl pokazów „Sztuka w Centrum”. Co miesiąc w Kinie Studyjnym GCF można zobaczyć kolekcję prac wybranego wybitnego malarza pochodzącą z jednego z najważniejszych muzeów na świecie. W niedzielę, 24 lutego 2019 roku, pokaz filmu „Młody Picasso”.
Bilety w cenie 20 zł w sprzedaży w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.
Cykl „Sztuka w Centrum” opiera się na serii filmów dokumentalnych „ Wystawa na Ekranie” („Exhibition on Screen”), prezentującej starannie wybrane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób.
Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki można oglądać na ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.
Phil Grabsky, pomysłodawca i główny producent całego przedsięwzięcia, przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum.
Cykl przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła, do których dostęp jest często z różnych powodów ograniczony. Przedstawia również fakty z życia najważniejszych artystów malarzy świata.
Młody Picasso
Pablo Picasso był jednym z najwybitniejszych artystów wszech czasów – i aż do swojej śmierci w 1973 roku jednym z najbardziej płodnych artystów. Wiele filmów zajmowało się późniejszymi latami jego życia i twórczości – dziełami i szerokim kręgiem przyjaciół. Ale gdzie i jak to się wszystko zaczęło? Co spowodowało, że Picasso zajął pierwsze miejsce wśród twórców sztuki europejskiej? Nadszedł czas, aby spojrzeć na wczesne, zwykle pomijane, lata życia Picassa; wychowanie i naukę, które doprowadziły do jego niezwykłych osiągnięć.
Trzy miasta odegrały kluczową rolę w kształtowaniu się przyszłego malarza: Malaga, Barcelona i Paryż. Film „Młody Picasso” bada wpływ każdego z nich na artystę, koncentrując się na konkretnych dziełach z tych wczesnych lat. Film wyjaśnia, w jaki sposób młody twórca rozwijał swoje rzemiosło. Przyglądając się uważnie dwóm kluczowym wczesnym okresom – tak zwanemu Okresowi Niebieskiemu i Okresowi Różowemu – film przenosi nas aż do 1907 roku i momentu powstania kluczowego obrazu w historii sztuki współczesnej – „Les Demoiselles d’Avignon” („Panien z Awinionu”). Był to obraz, który wstrząsnął światem sztuki, ale i zmienił go nieodwołalnie. Picasso miał wtedy tylko 25 lat. Ściśle współpracując ze wszystkimi trzema Muzeami Picassa w Maladze, Barcelonie i Paryżu, autorzy filmu wyjaśniają, jak wzniósł się na takie wyżyny geniuszu.
Kolejne pokazy z cyklu „Sztuka w Centrum”
24 marca: „David Hockney. Pejzaże, portrety i martwe natury”
28 kwietnia: „Henri Matisse. Wycinanki z Tate Modern w Londynie i MoMA w Nowym Jorku”
26 maja: „Cezanne. Portrety życia”
23 czerwca: „Van Gogh i Japonia”