Filmowe podróże do najciekawszych galerii świata. Nowy sezon!
Bosch, Munch, Rembrandt, Vermeer, Monet – niezwykli artyści i ich dzieła z bliska. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na nowy sezon dokumentalny „Sztuka w Centrum”. Co miesiąc w Kinie Studyjnym GCF można zobaczyć kolekcję prac wybranego wybitnego malarza pochodzącą z jednego z najważniejszych muzeów na świecie. W niedzielę, 8 września 2019 roku, pokaz filmu „ Osobliwy świat Hieronima Boscha ”. Seanse o godzinie 10.00 i 12.00.
Bilety w cenie 22 zł można kupić w kasie Kina Studyjnego GCF oraz on line TUTAJ.
Cyk „Sztuka w Centrum” opiera się na serii filmów dokumentalnych „ Wystawa na Ekranie” („Exhibition on Screen”), prezentującej starannie wybrane wystawy tematyczne, uchwycone w specjalny, dostosowany do warunków kinowych sposób.
Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki można oglądać na ekranie z różnych perspektyw, zaś wędrówce po salach galeryjnych i muzealnych towarzyszą historie dzieł, biografie artystów, wypowiedzi ekspertów analizujących styl i technikę obrazów.
Phil Grabsky, pomysłodawca i główny producent całego przedsięwzięcia, przy pomocy ciekawej narracji, a także dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, umożliwia widzom całego świata zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w galerii czy w muzeum.
Cykl przenosi na duży ekran bezcenne arcydzieła, do których dostęp jest często z różnych powodów ograniczony. Przedstawia również fakty z życia najważniejszych artystów malarzy świata.
Osobliwy świat Hieronima Boscha
Film powstał podczas niezwykłej, absolutnie wyjątkowej wystawy, dzięki której w jednym miejscu, rodzinnym mieście Boscha w Holandii, zgromadzono praktycznie wszystkie jego najważniejsze obrazy i rysunki, rozsiane na co dzień na całym świecie. Tę olbrzymią ekspozycję odwiedziło prawie pół miliona zwiedzających dziwiąc się ekscentrycznym wizjom Boscha.
Film Grabsky’ego zadaje pytanie, kim był Hieronymus Bosch? Dlaczego jego dziwne i fantastyczne obrazy stały się tak popularne? Jak twórczość tego niderlandzkiego malarza łączy sztukę średniowieczną i świat renesansowy? Skąd wreszcie czerpał inspirację, skąd mogły się wziąć jego niekonwencjonalne i ponadczasowe, pełne skomplikowanej symboliki, wizje?
Czas trwania: 90 minut
Kolejne pokazy z cyklu „Sztuka w Centrum”
20 października: „Munch 150 z Munchmuseet i Nasjonalgalleriet w Oslo”
24 listopada: „Rembrandt z The National Gallery w Londynie i Rijksmuseum w Amsterdamie”
29 grudnia: „Vermeer i muzyka. Sztuka miłości i odpoczynku z The National Gallery w Londynie”
26 stycznia: „ Ja, Claude Monet”