Wydarzenia
Szewach Weiss w Gdyńskim Centrum Filmowym
Szewach Weiss w Gdyńskim Centrum Filmowym

Spotkanie z izraelskim pisarzem i politykiem.

Tematem rozmowy będzie książka „Takie buty z cholewami”, w której Szewach Weiss sumuje swoje życie i działalność publiczną. Tytuł nawiązuje do powiedzenia zapamiętanego przez niego z dzieciństwa, oznaczającego: jest źle, ale nie można tracić nadziei. 

Szewach Weiss to były ambasador Izraela w Polsce, wybitny sportowiec, autor ponad 20 książek, w tym 16 dla dzieci. Przyjaciel Polski i Polaków. Uratowany z pożogi wojennej między innymi dzięki Annie i Michałowi Góralom, Marii i Stefanowi Potężnym. Przewodniczący Knesetu. Był jedną z ostatnich osób, z którą rozmawiał premier Izraela, Icchak Rabin, zanim zginął z rąk żydowskiego nacjonalisty 4 listopada 1995 roku. Wielokrotnie goszczony w Watykanie przez Jana Pawła II.

Dzieciństwo spędził w rodzimym Borysławiu, który wówczas należał do Polski. W czasie II wojny światowej przez ponad dwa lata ukrywał się wraz z rodzicami. O tych przeżyciach napisał potem w książce „Z jednej strony, z drugiej strony” (Prószyński i s-ka, 2005).

Po wojnie rodzina Weissów przeniosła się, przez Słowację, Austrię i Włochy, do Palestyny. Absolwent jerozolimskiego Uniwersytetu Hebrajskiego (politologia) oraz Uniwersytetu w Tel-Awiwie (prawo). Szewach Weiss był jednym z najlepszych lekkoatletów i ciężarowców w Izraelu, jednak jego karierę przerwała kontuzja. Poświęcił się wówczas pracy wykładowcy uniwersyteckiego.

Radny miasta Hajfa (1969-1981). Członek Knesetu (1981-1996). Ambasador Izraela w Polsce (2000-2003). Włada kilkoma językami (hebrajski, jidisz, polski, angielski i rosyjski).

Wybrane publikacje: „Między nami” (Wydawnictwo Dolnośląskie, 2005), „Z jednej strony, z drugiej strony” (z Elżbietą Cherezińską, Prószyński i s-ka, 2005), „Między narodami” (Rebis, 2008), „My Żydzi – między Izraelem a diasporą” (Austeria, 2009), „W dwóch światach” (z Tomaszem Dostatnim, Zysk i s-ka, 2010). Żona: Ester (od 1959), dwójka dzieci: córka Ifat i syn Noam.

Spotkanie w Gdyńskim Centrum Filmowym: piątek, 29 stycznia 2016 roku, godz.19.00. Wstęp wolny. Rozmowę poprowadzi Krystian Nehrebecki. 

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola