Wydarzenia
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w Gdyńskim Centrum Filmowym
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w Gdyńskim Centrum Filmowym

Z wielką historią w tle, rodzinnie oraz na wesoło, w klimatach retro – tak można spędzić 11 listopada w Gdyńskim Centrum Filmowym.

W programie dnia: pokaz specjalny zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Cud nad Wisłą” z 1921 roku, przedpremierowy pokaz animacji dla dzieci „Sawa. Mały wielki bohater”, a także projekcja komedii filmowej o Inżynierze Walczaku, superbohaterze rodem z PRL-u.

Przez cały dzień, 11 listopada, w Kinie Studyjnym GCF – przy Placu Grunwaldzkim w Gdyni – będzie można wybrać się na filmy z bieżącego repertuaru, a także wziąć udział w wydarzeniach specjalnych. Już od godz. 9.00 otwarta jest kinowa kawiarnia FaBuła.

Historia cyfrowo zrekonstruowana

Z okazji Święta Niepodległości będzie można wrócić, za sprawą kina, do wydarzeń sprzed 95 lat. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz cyfrowo zrekonstruowanego niemego filmu Ryszarda Bolesławskiego pt. „Cud nad Wisłą”. Jego premiera odbyła się 16 marca 1921 roku. Obraz powstał na zamówienie ówczesnego Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych. Opowiada o wybranych epizodach wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, zakończonej bitwą warszawską, czyli słynnym „cudem nad Wisłą”.

W tym zrealizowanym z rozmachem melodramacie patriotycznym wystąpiły gwiazdy kina i sceny tamtych lat, między innymi: Jadwiga Smosarska, Stefan Jaracz, Kazimierz Junosza-Stępowski. W filmie nie brakuje wątku miłosnego. Sekwencje końcowe zawierają natomiast dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej 14 listopada 1920 roku.

Reżyser „Cudu nad Wisłą”, Ryszard Bolesławski, dwa lata po premierze filmu wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie stał się jednym z najbardziej znanych reżyserów hollywoodzkich. Zrealizował między innymi, w 1936 roku, „The Garden of Allah” z Marleną Dietrich, jeden z pierwszych kolorowych filmów w historii kina. Nazwisko Ryszarda Bolesławskiego – znanego też jako Richard Boleslawski i Richard Boleslavsky – znajduje się w Alei Gwiazd w Los Angeles.

„Cud nad Wisłą”, produkcja: Polska

Kino Studyjne GCF, sala Warszawa, godz. 14.10

bilety: 10 zł

Z dziećmi na paradę i do kina

Każdy, kto wybiera się z rodziną do śródmieścia Gdyni na doroczną Paradę Niepodległości, może połączyć to wydarzenie z wyprawą do kina. Po południu w Kinie Studyjnym Gdyńskiego Centrum Filmowego odbędzie się przedpremierowy pokaz najnowszej animacji dla dzieci, filmu pt. „Sawa. Mały wielki bohater”. Ta rosyjska produkcja do innych kin w Polsce trafi dopiero w piątek, 13 listopada. W Gdyńskim Centrum Filmowym będzie można go zobaczyć już dwa dni wcześniej.

Tytułowy Sawa to odważny dziesięciolatek, który, by uratować swoją rodzinną wioskę, musi pokonać złowrogie magiczne istoty. Wspierany przez białą wilczycę Angee, zabawnego stworka Puffy oraz czarującą Nanty, córkę miejscowego szamana, Sawa wyrusza w pełną przygód i niebezpieczeństw podróż. Przyjaciele pomogą dotrzeć chłopcu do tajemniczego Maga, który jako jedyny posiada moc zdolną zniszczyć zło i uratować wioskę Sawy. Chłopiec nie przypuszcza, że każdy z jego towarzyszy ma inny powód, aby spotkać się z Magiem.

W polskiej wersji językowej „Sawy. Małego wielkiego bohatera” wystąpili znakomici aktorzy, między innymi: Barbara Wrzesińska, Anna Dereszowska, Piotr Fronczewski i Bohdan Łazuka.

„Sawa. Mały wielki bohater”, produkcja: Rosja

Kino Studyjne GCF, sala Goplana, godz. 14.00

bilety: 16 zł (normalny), 13 zł (ulgowy), 10 zł (grupowy)

PRL na wesoło i filmowo

Inżynier Walczak to fikcyjna postać wykreowana przez trójmiejskiego artystę, Artura Tomczaka. W Gdyńskim Centrum Filmowym 11 listopada przypomniany zostanie jeden z filmów opowiadających o przygodach PRL-owskiego superbohatera, polskiego Jamesa Bonda, współczesnego kapitana Żbika. Inżynier Walczak w filmie „Zemsta doktora La Morte” zmierzy się z tytułowym szaleńcem, który będzie chciał wystrzelić Polskę w kosmos.

W filmie zagrało ponad 200 osób, wśród nich postaci trójmiejskiego środowiska artystycznego, między innymi: Roman Przylipiak – niezależny reżyser, aktor, muzyk, performer – w roli porucznika Olszewskiego, Wojciech Wenturia – muzyk, performer – w roli doktora la Morte, Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz – performer, tancerz i choreograf – w roli iluzjonisty, Arek Hronowski – animator kultury – w roli konferansjera, Jarek Janiszewski – wokalista, konferansjer, performer – w roli prezydenta, Kazimierz Sobczak – pisarz, publicysta, performer – w roli legendarnego majora Tomczyka, kultowej postaci występującej we wszystkich filmach z cyklu o Inżynierze Walczaku.

„Zemsta doktora La Morte” łączy sentymentalny powrót do lat 70. ubiegłego wieku z zachwytem nad współczesnością. Po projekcji w Kinie Studyjnym GCF film będzie można również kupić na DVD. W restauracji VERTIGO, mieszczącej się na parterze Gdyńskiego Centrum Filmowego zaplanowano natomiast wieczór artystyczny z menu i strojami „z epoki”.

„Zemsta doktora La Morte”, produkcja: Polska

Kino Studyjne GCF, sala Goplana, godz. 18.00

bilety: 10 zł

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola