Seans plus dyskusja.
Gdyńskie Centrum Filmowe i Uniwersytet Gdański zapraszają na pokaz specjalny najnowszego filmu kontrowersyjnego duńskiego reżysera, Larsa von Triera, pod tytułem „Dom, który zbudował Jack”. Pokaz oraz dyskusja z cyklu SPOTKANIA FILOZOFICZNE z Gutek Film odbędą się we wtorek, 15 stycznia 2019 roku, o godzinie 20.20 w sali Warszawa.
AKTUALIZACJA: W związku z trzydniową żałobą w Gdyni sens i dyskusja zostają przeniesione na kolejny wtorek, 22 stycznia. Zakupione bilety obowiązują w nowym terminie.
Po seansie zapraszamy do dyskusji, którą poprowadzi dr Robert Rogoziecki z Zakładu Estetyki i Filozofii Kultury Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Joanna Sarbiewska z Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej.
„Dom, który zbudował Jack” to podszyte czarnym humorem, długo oczekiwane dzieło Larsa von Triera, reżysera „Nimfomanki”, „Antychrysta” i „Melancholii”. W rolach głównych Matt Dillon, Uma Thurman, Riley Keough oraz Bruno Ganz.
SPOTKANIA FILOZOFICZNE dają widzom okazję do pogłębienia – w czasie dyskusji, którą prowadzi pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego – tematyki poruszanej w danym obrazie filmowym, pochodzącym z repertuaru Gutek Film.
Po seansie zapraszamy do dyskusji, którą poprowadzą dr Robert Rogoziecki z Zakładu Estetyki i Filozofii Kultury Uniwersytetu Gdańskiego oraz dr Joanna Sarbiewska z Katedry Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej
WEŹ UDZIAŁ W SPOTKANIACH FILOZOFICZNYCH, JEŚLI:
– poszukujesz odpowiedzi na istotne pytania dotyczące twojego życia,
– interesujesz się sprawami fundamentalnymi, których wielu ludzi w ogóle nie dostrzega,
– chcesz wyćwiczyć kreatywne myślenie, argumentowanie i jasne komunikowanie swoich myśli,
– cenisz wszechstronne myślenie, dzięki któremu łatwiej opanowywać nowe umiejętności, przystosowywać się do zmian i pokonywać lęk przed tym, co nowe,
– pragniesz pogłębić umiejętność trafnego analizowania rzeczywistości i samodzielnego myślenia, które uodporniają na manipulacje,
– wierzysz, że otwarty umysł i ciekawość świata nadają życiu smak i głębię.
Tego wszystkiego może nauczyć FILOZOFIA.
Dom, który zbudował Jack
Tytułowy Jack to nowa postać w popkulturowym klanie psychopatów, obok Kuby Rozpruwacza, Dextera czy Hannibala Lectera. Mistrz światowego kina pokazuje kilkanaście lat z życia seryjnego mordercy, piekielnie inteligentnego perfekcjonisty, pełnego sprzeczności, słabości i drobnych natręctw. Jack jest estetą, wielbicielem malarstwa, architektury, poezji i wycieczek na łono natury. Zabójca patrzy na swoje zbrodnie jak na mroczne dzieła sztuki. Jaki kształt nada swojej zbrodni doskonałej?
Trier nakręcił wiele filmów o dobrych kobietach („Przełamując fale”, „Tańcząc w ciemnościach”). Tym razem postanowił opowiedzieć o złym mężczyźnie, sięgając po motywy z malarstwa Francisa Bacona, poezję Williama Blake’a i muzykę wybitnego pianisty Glenna Goulda. Poprzez postać mrocznego estety Lars von Trier obśmiewa społeczną hipokryzję i demaskuje mechanizmy politycznej poprawności. „Dom, który zbudował Jack” to prowokacyjne, śmiałe, pełne wizualnych pomysłów kino poszukujące odpowiedzi na pytanie o naturę dobra i zła.
Tytuł oryginalny: The House That Jack Built
Reżyser: Lars von Trier
Występują: Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman, Riley Keough
Kraj produkcji: Dania, Francja, Niemcy, Szwecja
Rok produkcji: 2018
Data premiery: 18 stycznia 2019
Język oryginalny: angielski
Gatunek: thriller
Czas trwania: 155 minut
Opis filmu: Gutek Film