Wydarzenia
Pokaz filmowy na 11 listopada
Pokaz filmowy na 11 listopada

Specjalny pokaz filmowy z okazji Święta Niepodległości.

Z okazji Święta Niepodległości Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na pokaz specjalny filmu niemego z 1927 roku pt. „Mogiła Nieznanego Żołnierza” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Zaprezentowana zostanie cyfrowo zrekonstruowana wersja filmu, z muzyką współczesną Rafała Rozmusa. Seans poprzedzi słowo wstępne profesor Małgorzaty Hendrykowskiej.

Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa – piątek, 11 listopada 2016 roku, godzina 16.00. Bilety: 10 złotych.

Kapitan Łazowski wyrusza na front pierwszej wojny światowej. Po bitwie przegranej z siłami rosyjskimi, dostaje się do niewoli. Zawiłe koleje losów kapitana przeplatają się z historią jego żony i córki, które utraciwszy wszelką nadzieję, muszą poradzić sobie z tęsknotą i smutkiem. Pierwowzór literacki: Andrzej Strug, „Mogiła Nieznanego Żołnierza”.

Film oryginalnie niemy jest prezentowany w oprawie muzycznej skomponowanej przez Rafała Rozmusa. Nagrania dokonano w siedzibie Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu z udziałem jej muzyków oraz Orkiestry Kameralnej Rafała Rozmusa pod dyrekcją kompozytora.

Fabuła

Rok 1916, Kraków. Kapitan Łazowski, żegnany przez żonę i córkę, która darzy go ogromną, pełną egzaltacji miłością, wyrusza na front. Po morderczej walce z przeważającymi siłami rosyjskimi dostaje się do niewoli. Z syberyjskiej osady udaje mu się uciec dzięki pomocy zakochanej w nim Kseni. Po wielu przygodach, unikając wielokrotnie śmiertelnych niebezpieczeństw, trafia na Krym w towarzystwie poznanej w dramatycznych okolicznościach księżnej Turchanowej. Przez Rosję przetacza się szaleństwo rewolucji. Ukrywając się pod fałszywym rosyjskim nazwiskiem, Łazowski podejmuje pracę w fabryce amunicji. Wkrótce jednak, zdemaskowany przez sowieckiego komisarza Simonowa, ucieka ku granicom Polski. Po wielu dramatycznych przeżyciach, gdy przekracza linię frontu polsko-sowieckiego, ginie trafiony zbłąkaną kulą. W czasie gdy kapitan przebywał w dalekiej Rosji, jego żona, oficjalnie powiadomiona o śmierci męża, ponownie wychodzi za mąż. Zrozpaczona tą decyzją córka próbuje popełnić samobójstwo. Uratowana popada w apatię. Dopiero z chwilą gdy Łazowski umiera, czuje – jak napisano w przedwojennym programie do filmu – że blednie i rozprasza się wizja ojca. A tam, daleko wśród pól pokrytych niepokalaną bielą śniegów, ukryła się Mogiła Nieznanego Żołnierza…

Obsada

Jerzy Leszczyński (kapitan Łazowski), Maria Malicka (córka kapitana), Nina Olida (żona kapitana), Konstancja Bednarzewska (matka kapitana), Maria Gorczyńska (księżna Turchanowa), Leokadia Pancewiczowa (Ksienia), Władysław Walter (Ożóg, ordynans Łazowskiego), Jerzy Marr (profesor Piotr Głowiński), Kazimierz Justian (Simonow), Wiesław Gawlikowski (komisarz Szapkin), Leon Łuszczewski (kierownik fabryki Iwan Kiryłłow), Seweryna Broniszówna (Natasza), Mary Alma (Tania, siostra księżnej Turchanowej), Janina Lubańska (Giga), W. Maliszewski (poeta Aleksiej Dumow), Ewa Kuncewicz (kontrrewolucjonistka Elizawieta Taradina), Władysław Grabowski (pułkownik Fiodor Iwanow), Władysław Lenczewski (kamerjunker Połowinkin), Halina Hulanicka (tancerka)

Opis filmu i fotosy: Filmoteka Narodowa
mogiła1.jpg

mogiła2.jpg
mogiła5.jpg
mogiła3.jpg
mogiła4.jpg
Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola