Wydarzenia
Pod opieką wiecznego słońca
Pod opieką wiecznego słońca

Najlepszy film warszawskiej edycji 13. Millennium Docs Against Gravity FF

Kino Studyjne GCF poleca film „Pod opieką wiecznego słońca” Witalija Manskiego – laureata tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity, którego pierwsza edycja odbyła się również w Gdyni. Reżyser spędził rok w Korei Północnej, dokumentując życie przeciętnej rodziny i tym samym mechanizm funkcjonowania tamtejszej niebywałej indoktrynacji.

– „Pod opieką wiecznego słońca” opowiada o Korei Północnej, to jasne, ale nie tylko o tej dyktaturze – film dotyczy nas wszystkich, w różnych krajach: tak długo, jak dług o chcemy żyć jako otwarci, świadomi i dobrze informowani obywatele. Obywatele zdolni do marzeń o przyszłości i o utopii – uzasadniło decyzję warszawskie Jury pod kierownictwem Roberta Glińskiego.

Wyobraźmy sobie idealne życie w idealnym kraju. Idealni ludzie mieszkają w idealnych apartamentach. Pracują w idealnych miejscach pracy, a ich życie i świat porządkują idealne instytucje w idealny sposób. To oficjalny obraz Północnej Korei, która według koreańskiej propagandy jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Ceniony rosyjski reżyser Witalij Manski spędził rok w Korei Północnej, dokumentując życie przeciętnej rodziny i tym samym mechanizm funkcjonowania tamtejszej indoktrynacji.

W dniu urodzin Kim Ir-Sena ośmioletnia Zin-mi, podobnie jak setki innych dzieci, dołączy do Koreańskiej Unii Dzieci, stanowiącej ekwiwalent młodzieżówek komunistycznych. Zin-mi uczęszcza do najlepszej szkoły w Pjongjang. Wraz z rodzicami jest częścią idealnego koreańskiego społeczeństwa, żyjącego w wiecznych promieniach słońca – symbolu „Wielkiego Przywódcy” Kim Ir Senowi oraz „Wielkiego Następcy” i „Najwyższego Przywódcy Partii, Państwa i Armii” Kim Dzon Una. Prawdziwa rzeczywistość jest jednak daleka od tego obrazu. Choć początkowo reżyser stara się podążać słonecznym tropem utopijnej fantazji, to z czasem prawda zaczyna stopniowo się z niej wytrącać. Wkrótce staje się jasne, że to władza reżyseruje każdą scenę, narzucając wszystko, łącznie z ludzkimi reakcjami. Całość okazuje się przerażającą choreografią oszustwa, równie surrealistyczną, co złowrogą, a my mamy wrażenie, że oglądamy nową wersję „The Truman Show”.

Na dodatkowy specjalny pokaz filmu zaprasza Kwartalnik Artystyczny Bliza. Gościem spotkania będzie prof. Mirosław Przylipiak, członek gdyńskiego jury, który opowie m.in. o trudnościach w wyborze najlepszego filmu z konkursowej 13-ki.

Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa – czwartek, 16 czerwca 2016 roku, godzina 20.00. Wstęp: Kwartalnik Artystyczny Bliza do kupienia na miejscu w specjalnej cenie 10 zł.

Projekt zrealizowano przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Filmoteki Narodowej oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych.

05 Logobase on black.jpg PisfPol_beztla.jpg FN.png

Newsletter
Zapisz się na newsletter

* wymagane pola